کد خبر: ۷۱۳۳۰۵۶
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
کد خبر : ۷۱۳۳۰۵۶

معاون مسکن و ساختمان با اعلام این‌که ثبت‌نام کنندگان طرح ملی مسکن باید در مرحله اول ۳۰ درصد قیمت‌تمام شده را پرداخت کنند، گفت:بازپرداخت وام ۱۰۰ میلیونی با سود ۱۸ درصدی نیز ۱۲ ساله است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، محمود محمودزاده در تشریح جزئیات آغاز ثبت‌نام متقاضیان مسکن در طرح اقدام ملی پرداخت.

متوسط قیمت تمام شده ۲ میلیون تومانی طرح ملی مسکن

وی با بیان این‌که در طرح اقدام ملی، ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های کشور هدفگذاری شده است، گفت: در این طرح، شرایط متقاضیان باید ۴ شرط فاقد مالکیت از اول تیرماه ۸۴، عدم استفاده از امکانات دولتی از اول انقلاب، تاهل و سابقه ۴ سال اقامت در شهر مذکور را داشته باشند.

وی ادامه داد: سه شیوه کلی برای تامین زمین در این طرح پیش‌بینی شده است؛ در شهر‌های کوچک که مشکل کمتری در تامین زمین وجود دارد برنامه واگذاری ۹۹ ساله زمین اجرا می‌شود. شیوه دوم مشارکت است که بخش کمی را شامل می‌شود.

وی با بیان این‌که قیمت ساخت به صورت قیمت‌تمام شده در اختیار مردم قرار می‌گیرد، افزود: در بخش زمین تدبیری اندیشیده شد برای علاقمند به مالکیت زیمن، ۲ سال تنفس در نظر گرفته شده و مابقی قیمت زمین به صورت اقساطی پرداخت می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که ثبت‌نام کنندگان در صندوق پس انداز یکم می‌توانند در ساخت مسکن از این وام استفاده کنند، گفت: وام دوم، وام بافت فرسوده است که در قالب آن بخشی از منابع از صندوق توسعه و منابع داخلی بانک به رقم ۱۰۰ میلیون تومان است. وام ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومانی نیز از محل منابع بانک‌های عامل به متقاضیان با سود ۱۸ درصد و فروش اقساطی ۱۲ ساله پرداخت خواهد شد.

محمودزاده با اعلام این‌که امروز سامانه https://tem.mrud.ir بازگشایی می‌شود و سه روز فرصت مطالعه و جمع‌آوری مدارک را داریم، اظهار کرد: همه مراحل ثبت‌نام از طریق سامانه صورت می‌گیرد و در مرحله آخر واجدان شرایط برای تطبیق مدارک به ادارات کل راه و شهرسازی مراجعه کنند.

وی از آغاز ثبت نام در استان‌های سیستان و بلوچستان، قم و خراسان‌های شمالی و جنوبی طی امروز خبر داد و گفت: سه روز بعد ثبت‌نام استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، گلستان و کردستان آغاز می‌شود و سه روز بعد از این مرحله ثبت‌نام در استان‌های چهارمحال و بختیاری، همدان و یزد آغاز خواهد شد.

وی درباره آورده متقاضیان در طرح ملی مسکن، گفت: در مرحله اول ۳۰ درصد قیمت تمام شده باید پرداخت شود که عدد فیکسی نیست که بتوانم آنرا اعلام کنیم. قیمت واحد مسکونی بسته به شرایط ثبت‌نام دارد.

معاون مسکن و ساختمان اظهار کرد: آورده متقاضیان متفاوت بوده و بسته به طبقه، زمین، شهر‌ها و... است.

حذف انبوه‌سازان از طرح ملی مسکن

محمودزاده با اشاره به این‌که قیمت تمام شده واحد‌های مسکونی طرح ملی ۱.۶ تا ۲.۵ میلیون تومان و به طور متوسط ۲ میلیون تومان است در پاسخ به پرسش تسنیم در خصوص ایراد انبوه‌سازان به قرارداد‌های مشارکتی، تصریح کرد: ایراد انبوه‌سازان در خصوص قرارداد‌های مشارکتی بود.

وی با یادآوری این‌که مردادماه امسال فراخوان عمومی برای ۲۳ هزار پروژه مشارکتی داده شد، بیان کرد:در قرارداد‌های مشارکتی طرح ملی مسکن سازنده طرف دولت ۳۰ درصد از واحد‌ها به صورت فریز شده باقی می‌ماند تا اگر سازنده نتواند به تعهد خود عمل کنند دولت از این محل تعهدات مردم را بدهد. یکی از موارد اعتراض انبوه‌سازان همین مورد بود که به ۱۰ درصد کاهش یافت. همچنین ۵ درصد ضمانت در کل قرارداد در نظر گرفته شده بود که این ضمانت روی آورده انبوه‌سازان تغییر کرد.

وی تاکید کرد: با توجه به این‌که در کشور قانونی برای مشارکت وجود ندارد ما از قرارداد‌ها مناقصات استفاده کرده‌ایم که انبوه‌سازان به آن ایراد گرفتند.

وی افزود: با توجه به این‌که انبوه سازان از طرح ملی مسکن استقبال نکردند، برای ساخت حدود ۲۳ هزار واحد مشارکتی قرارداد‌هایی با شرکت‌های دیگر منعقد شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین تاکید کرد: کف و سقف قیمت واحد‌های مسکن طرح اقدام ملی مشخص نیست.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر