کد خبر: ۷۱۳۳۳۹۱
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۲
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۲
کد خبر : ۷۱۳۳۳۹۱

«استیو بَنِن» استراتژیست سابق رئیس‌جمهور آمریکا در جلسه دادگاه اذعان کرد کارزار ترامپ در جریان انتخابات ۲۰۱۶ از «حقه‌های کثیف» برای پیروزی در انتخابات استفاده می‌کرد.

ترامپ برای پیروزی در انتخابات ۲۰۱۶ از «حقه‌های کثیف» استفاده کرده استبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: «استیون بنن» عضو ارشد کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ و همچنین مشاور ارشد پیشین کاخ سفید، در جلسه دادگاه «راجر استون» مشاور سابق ترامپ در انتخابات و دوست دیرینه او، اذعان کرد که در رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ کمپین ترامپ برای پیروزی به دنبال به کارگیری «حقه‌های کثیف» و استفاده از اطلاعات به سرقت رفته از سوی سایت افشاگر ویکی‌لیکس بوده است.

بنن که پس از به قدرت رسیدن ترامپ به مدت شش ماه به سمت مشاور ارشد کاخ سفید منصوب شد روز گذشته در دادگاهی در واشنگتن که برای رسیدگی به هفت اتهام علیه استون برگزار شد در جایگاه شهود حاضر گشت. استون دوست ۴۰ ساله ترامپ به دروغگویی به کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در سال ۲۰۱۷ و تلاش برای ممانعت از شهادت یکی از شهود به منظور پنهان کردن دروغ خود متهم است.

بنن در این دادگاه گفت از آنجاییکه استون در «بُعد سرسختانه‌تر سیاست» مهارت بالایی داشت و سه ماه پیش از انتخابات، کلینتون ۱۶ امتیاز از ترامپ جلوتر بود او با استون صحبت‌هایی داشته است. بنن در این خصوص گفت: «وقتی تا این حد عقب بیفتید، سعی می‌کنید از هر وسیله‌ای در جعبه ابزار خود استفاده کنید. مثلا انجام تحقیقات علیه مخالفان خود و حُقه‌های کثیف».

بنا به نوشته نیویورک تایمز، کمیته اطلاعاتی مجلس در سال ۲۰۱۷ در حال انجام تحقیقات در خصوص نحوه دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا از جمله نقش ویکی‌لیکس بود. همچنین، «رابرت مولر» بازپرس ویژه نیز در همان زمان تحقیقات موازی در خصوص حمله سایبری روس‌ها به کامپیوتر‌های دموکرات‌ها و سرقت ده‌ها هزار ایمیل و انتقال آن به ویکی‌لیکس آغاز کرده بود. ویکی لیکس این ایمیل‌ها را در زمان‌های حساس و مهم در طول رقابت‌های انتخاباتی منتشر ساخت.

در حال حاضر که رئیس‌جمهور آمریکا با فشار‌های زیادی از سوی دموکرات‌ها برای استیضاحش روبه‌رو است و دموکرات‌ها روند تحقیقات استیضاح را به دنبال رسوایی اوکراین گیت آغاز کرده‌اند، رسوایی که در آن رئیس‌جمهور آمریکا از همتای اوکراینی خود خواسته بود برای انجام یک سری از تحقیقات درباره جو بایدن، رقیب انتخاباتی‌اش، همکاری کند، دادگاه استون توجه‌های تازه‌ای را بر تلاش‌های کمپین ترامپ در سال ۲۰۱۶ برای سودجویی از خرابکاری‌های انتخاباتی روسیه معطوف ساخته است. استون ششمین همکار رئیس‌جمهور آمریکاست که در نتیجه تحقیقات مولر با اتهامات کیفری روبه‌رو شده است. اتهامات وارد شده به او حداکثر ۲۰ سال حبس را در پی خواهد داشت.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: بنن پس از استعفای اجباری پل منافورت، مسئولیت کمپین انتخاباتی ترامپ را برعهده گرفت. منافورت به دنبال رسوایی مالی و حکم زندان هفت و سال و نیم مجبور به استعفا شد. یک روز بعد از شروع به کار بنن در کمپین انتخاباتی ترامپ، استون ایمیلی به او نوشت و اعلام کرد: «ترامپ هنوز هم می‌تواند پیروز شود-اما زمان دارد از دست می‌رود. می‌دانم که چطور می‌توان پیروز شد، اما چیزی که در ذهن دارم کار قشنگی نیست».

بنن در این دادگاه گفت چند هفته پیش‌تر، استون به او گفته بود که با ویکی‌لیکس و بنیانگذار آن جولیان آسانژ ارتباطاتی دارد و این موضوع می‌تواند به نفع ترامپ تمام شود. بنن در ادامه اظهاراتش در دادگاه گفت: «او (استون) نقطه دسترسی با جولیان آسانژ بود و طبیعی بود که من به او رجوع کنم».

بنا به نوشته نیویورک تایمز، در حقیقت، استون ارتباط واقعی با ویکی‌لیکس نداشت، اما مدام در تلاش بود تا به وسیله واسطه‌ها ایمیل‌های به سرقت رفته و اطلاعات مربوط به دموکرات‌ها را به دست آورد. استون متهم است که در تحقیقات کنگره درباره هویت واسطه‌ها، نتایج تلاش‌ها و ارتباطاتش با کمپین انتخاباتی ترامپ دروغ گفته است. بنا به گفته دادستان، او صد‌ها پیام متنی را از کمیته اطلاعاتی کنگره پنهان ساخته است، زیرا که روشن شدن حقیقت سبب ایجاد دردسر‌هایی برای ترامپ و کمپین او می‌شد.

پیشتر، مایکل کوهن، وکیل پیشتین ترامپ، گفته بود این استون بوده که ارتباط ترامپ و سایت ویکی‌لیکس را فراهم کرد تا به این وسیله کمپین ترامپ بتواند از اخبار مربوط به انتشار ایمیل‌های کلینتون باخبر شود.

کوهن در جلسه استماع کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود: یک روز در دفتر ترامپ بودم که راجر استون تماس گرفت. ترامپ تلفن را روی اسپیکر قرار داد که در آن استون گفت تلفنی با جولیان آسانژ صحبت کرده و گفته به زودی ایمیل‌های زیادی را منتشر می‌کند که به کمپین هیلاری کلینتون ضربه می‌زند. پس از آن ترامپ گفت بهتر از این نمی‌شود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر