کد خبر: ۷۱۳۴۲۶۶
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸
تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸
کد خبر : ۷۱۳۴۲۶۶
ظریف با انتشار یادداشتی در یک روزنامه کویتی؛

وزیر امور خارجه کشورمان در یادداشتی خواستار پیوستن کشور‌های منطقه به طرح «ابتکار صلح هرمز» شد.

ظریف خواستار پیوستن کشور‌های منطقه به طرح «ابتکار صلح هرمز» شد/ برقراری امنیت، لازمه ارتباط با بازار‌های بین المللی استبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز یکشنبه یادداشتی را در روزنامه کویتی «الرأی» منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، او در این یادداشت خواستار پیوستن کشور‌های منطقه به طرح «ابتکار صلح هرمز» شد.

وزیر امور خارجه  کشورمان همچنین شورا‌های منطقه را به گفت‌وگوی منطقه‌ای داخلی و تکیه بر مردم و نیرو‌های ملی و تقویت روابط با همسایگان دعوت کرد.

ظریف در یادداشت خود در روزنامه کویتی همچنین بار دیگر تأکید کرد که امنیت برای کشور‌های منطقه خریدنی نیست و در این خصوص نوشت: امنیت از رهگذر امضای توافقنامه‌های تسلیحاتی هنگفت و خریداری تسلیحات نظامی گسترده از نیرو‌های بیگانه حاصل نمی‌شود.

وزیر امور خارجه  کشورمان در ادامه یادآور شد: همین نیرو‌های بیگانه هستند که با دخالت‌های پی در پی در امور دیگران و همچنین حمایت‌های تمام قد از رژیم صهیونیستی، بزرگترین خطر را در منطقه به وجود آورده اند.

او با بیان این که منطقه هرمز اهمیتی راهبردی در تجارت بین‌الملل و انرژی دارد و روزانه حدود پانزده میلیون بشکه نفت از آن عبور می‌کند، گفت: برقراری امنیت، لازمه ارتباط با بازار‌های بین المللی است.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: در حال حاضر، منطقه فاقد یک گفت‌وگوی فراگیر است و این مسأله موجب خواهد شد تا ریشه‌های صلح از بین بروند.

ظریف در ادامه یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران به دلیل درک درست خود از خطرات پیش‌روی، پیشتر دو طرح «مجمع گفت‌وگوی منطقه ای» و «پیمان عدم تجاوز» را مطرح کرد. اکنون نیز با علم به افزایش چالش‌ها و تهدیدات کنونی در منطقه و به منظور نجات آن از نابودی، ما ضرورت ایجاد گفت‌وگوی جدید در منطقه را بیش از هر زمان دیگری احساس می‌کنیم.

در ادامه یادداشت ظریف آمده است: ما معتقدیم که حفاظت از امنیت منطقه مسئولیت همگانی کشور‌های موجود در آن است و معتقدیم که از طریق مشارکت تمامی کشور‌ها در طرح ابتکار صلح هرمز می‌توانیم از امواج‌های متلاطم عبور کرده و به رشد و شکوفایی برسیم. ما بر این باوریم که امنیت باید از داخل نشأت گیرد؛ امنیت مسأله‌ای نیست که ریشه خارجی داشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان اضافه کرد: سرنوشت ملت‌های منطقه به دلیل اشتراکات دینی، فرهنگی، جغرافیایی و ... آن‌ها به یکدیگر گره خورده است و امنیت آن‌ها نیز به همین صورت به یکدیگر گره خورده است، بنابراین یا همگان از امنیت برخوردار خواهند بود و یا همگان از آن محروم می‌مانند. درست به همین دلیل است که رئیس جمهور روحانی از طرح ابتکار صلح هرمز سخن گفت.

او افزود: طرح صلح هرمز با مشارکت کشور‌هایی نظیر عربستان سعودی، عراق، عمان، امارات متحده عربی، کویت، قطر، بحرین و ایران از امکانات لازم و کافی جهت تحقق امنیت فراگیر در تمام منطقه از طریق گفت‌وگوی منطقه‌ای داخلی، برخوردار است.


بیشتر بخوانید: ظریف: ایرانی‌ها هرگز تسلیم زورگویی آمریکا نمی‌شوند 


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر