کد خبر: ۷۱۳۴۵۶۶
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵
تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵
کد خبر : ۷۱۳۴۵۶۶
گروه : فارس » شیراز

کارشناسان در محافظت از سطح زیر کشت کلزا در مراحل داشت و برداشت در کنار کلزاکاران باشندزیرا بهترین ترویج در کشت کلزا عملکرد بالا در واحد است.

عملکرد بالا بهترین ترویج کشت کلزابه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، محمد مهدی قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: در یازدهمین نشست ستاد کلزای استان، گفت: کارشناسان و محققان در محافظت از سطح کشت شده کلزا در مراحل داشت از جمله تغذیه مناسب، مبارزه با عوامل خسارت زا و همچنین مرحله برداشت در کنار کلزاکاران باشند چرا که بهترین ترویج در کشت کلزا گرفتن عملکرد مقبول از سطح کشت شده است.

او با اشاره به استراتژیک بودن این گیاه در کشور تصریح کرد: برخی از متغیر‌ها در کشت کلزا بر همه تاثیر گذار است پس باید دلایل موفقیت شهرستان‌های موفق را بررسی و به شهرستان‌هایی که در کاشت ضعف دارند منتقل شود.

قاسمی ادامه داد: در عارضه یابی کشت کلزا میزان آموزش چهره به چهره، مخاطب یابی، میزان آگاهی بهره برداران از اهمیت کشت کلزا و تسهیلات و امکانات، میزان و کیفیت آب منطقه، در دسترس بودن نهاده‌ها و سایر مسائل به تفکیک هر پهنه بررسی شود.

این مقام مسئول یادآورشد: در سال زراعی جاری بیمه تغییرات مثبتی را نسبت به پارسال داشته به نحوی که عوامل خطر کلزا در دو بیمه نامه اصلی و الحاقی لحاظ شده و کلزا کار با توجه به شرایط جوی منطقه خود امکان انتخاب دارد از طرفی کشاورزان نسبت تعهدی که دولت بابت غرامت متقبل شده است مبلغ زیادی را برای بیمه کردن مزرعه خود پرداخت نمی‌کنند.

او با بیان اینکه بیمه تنها راه جبران خسارت‌های احتمالی است از کشاورزان خواست تا در اسرع وقت نسبت به بیمه محصولات کشاورزی به خصوص کلزا اقدام کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به ورود جبهه هوای سرد به استان فارس اشاره کرد و افزود: کارشناسان این سازمان با همکاری محققین مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی این استان، اقدامات پیشگیرانه از سرمازدگی و توصیه‌های علمی در صورت وقوع سرمازدگی را در اسرع وقت به کشاورزان ابلاغ کنند.
انتهای پیام/م

عملکرد بالا بهترین ترویج کشت کلزا

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر