کد خبر: ۷۱۳۴۶۰۶
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰
تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰
کد خبر : ۷۱۳۴۶۰۶
گروه : سیاسی » مجلس
جهت تأمین نظر شورای نگهبان؛

نمایندگان مجلس مقرر کردند که گزارش‌های ارسالی مجلس خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.

سیدی / عینی / گزارش‌های ارسالی مجلس به قوه قضاییه خارج از نوبت رسیدگی می‌‌شودبه گزارش خبرنگار  مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، بررسی طرح اصلاحی موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس جهت رفع ایراد شورای نگهبان در دستور کار جلسه نوبت عصر پارلمان قرار داشت.

به موجب ماده ۲۰۲ آیین‌نامه داخلی مجلس که بخشی از آن برای تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح شد، رئیس جمهور موظف است حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا سکوت دولت یا تغییر بیش از نیمی از وزرا از ابتدای شروع کار دولت ضمن تقدیم برنامه کلی اسامی وزرای پیشنهادی وزارتخانه‌هایی که دارای تجربه و تخصص مرتبط هستند به همراه شرح‌حال، برنامه‌ها، سوابق و سمت‌های علمی و اجرایی و سایر امتیازات قابل استناد به مجلس تقدیم کنند.

نمایندگان مجلس برای تأمین نظر شورای نگهبان ماده ۶ طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس را اصلاح کردند که بر اساس آن یک ماده به عنوان ماده ۲۳۴ مکرر به قانون الحاق می‌شود: (هر یک از کمیسیون‌ها گزارش موضوع مرتبط با مواد ۲۱۱، ۲۱۴ و ۲۳۴ این قانون را پس از تصویب مجلس تهیه و فورا از طریق هیئت رئیسه حسب مورد به قوه قضاییه یا مراجع قانونی  ذیربط ارسال می‌کند. گزارش‌های ارسالی به قوه قضاییه به صورت خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و معاونت نظارت مجلس ملزم به پیگیری اداری موارد مذکور است و گزارش پرونده‌ها را هر سه ماه یکبار به اطلاع نمایندگان می‌رساند).

طبق تبصره یک این ماده موارد مذکور در مواد ۲۱۵ و ۲۳۴ این قانون طبق ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم تعزیرات) مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. عزل یا برکناری مقاماتی که در قانون اساسی احکام خاص دارد مطابق همان قانون اقدام می‌شود.

طبق تبصره ۲ این ماده گزارش ماده ۲۳۴ در مورد رئیس جمهور بر اساس بند ۱۰ اصل ۱۱۰ قانون اساسی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام /

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر