کد خبر: ۷۱۳۵۴۰۱
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
کد خبر : ۷۱۳۵۴۰۱
رای الیوم گزارش داد؛

رای الیوم در گزارشی بازپس‌گیری اراضی «الباقوره» و «الغمر» از رژیم صهیونیستی و لغو معاهده ۲۵ ساله «وادی عربه» را بررسی کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه اینترنتی رای الیوم در سرمقاله خود نوشت: شاه اردن روز گذشته با سخنرانی در پارلمان از اعمال حاکمیت مجدد اردن بر اراضی «الباقوره» در شمال و «الغمر» در جنوب خبر داد که رژیم اشغالگر صهیونیستی آن‌ها را به مدت ربع قرن و در چارچوب معاهده «وادی عربه» اجاره کرده بود. تلویزیون اردن هم صحنه‌هایی زنده از سربازان اردنی پخش کرد که پرچم کشورشان را در منطقه الباقوره به اهتزاز در می‌آوردند.

این یک دستاورد ملی به معنای کامل کلمه و چیزی بیش از پایان قرارداد اجاره زمین‌های اردن است و تغییری اساسی را در سیاست رسمی اردن نشان می‌دهد که نامش تعامل قاطعانه‌تر با استکبار اسرائیلی است که همه مرز‌ها را درنوردیده است و امیدواریم ادامه‌دار و فزاینده باشد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تهدید کرد این دو منطقه را مانند قدس اشغالی و بلندی‌های جولان تحت حاکمیت تل آویو قرار خواهد داد. او فشار‌های باج خواهانه‌ای نیز بر مقامات اردن اعمال کرد تا آن‌ها را به تمدید قرارداد اجاره این دو منطقه به مدت ۲۵ سال دیگر وادار کند، اما اصرار برای بازپس‌گیری آن‌ها همه این فشار‌ها را خنثی کرد و دولت اردن تا آخرین ذره خاک خود را پس گرفت.

بیشتر بخوانید: توافق الحاق دو منطقه اردن به رژیم صهیونیستی منقضی شد

شاه اردن که در برابر همه این فشار‌ها مقاومت کرد برای بازپس‌گرفتن حاکمیت بر این اراضی و هم برای مطالبه خروج از قرارداد فروش گاز و نیز بستن سفارت تل آویو در پایتخت اردن و لغو معاهده وادی عربه که توهین به همه طیف‌های سیاسی و جغرافیایی و میراث ملی و منافی اشغالگری بود، با اراده قوی مردم که قوی‌تر هم می‌شود، همراهی کرد.

بستن در به روی کشاورزان اسرائیلی و برافراشتن پرچم اردن بر فراز زمین‌های پس گرفته شده اقدامی مهم است که نشانگر شیوه‌ای نو و متفاوت در تعامل با رژیم اشغالگری است که سرزمین‌های عربی را اشغال و مقدسات مسیحی و مسلمان را در قدس اشغالی آلوده کرده است. یکی از بارزترین نمونه‌های این شیوه نو فراخواندن سفیر اردن در تل آویو در اعتراض به بازداشت دو شهروند اردنی توسط نیرو‌های اشغالگر و اصرار به بازگشت آن‌ها بود و این نتیجه آن اقدام است.

رای الیوم در پایان تاکید کرد: از اردن، مردم و مقاماتش به سبب این پافشاری بر حق و تسلیم نشدن در برابر فشار‌های آمریکا و اسرائیل سپاسگزاریم و بازگشت الباقوره و الغمر را به دایره حاکمیت عربی شادباش می‌گوییم و امیدواریم این مسیر ادامه یابد و جشن بعدی ما لغو قرارداد ننگین گاز، و مجازات همه کسانی باشد که برای شکل گیری و امضای آن تلاش کردند و اردن را به این ورطه انداختند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر