کد خبر: ۷۱۳۵۷۵۸
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
کد خبر : ۷۱۳۵۷۵۸
گروه : قم » قم
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان قم عنوان کرد؛

محمودیان گفت: با توجه به مشکلاتی که در بخش نشر روی داده است در حال تشویق چاپخانه‌داران برای حرکت به سمت چاپ بسته‌بندی هستیم تا مشکلاتی که در بخش نشر روی داده است در بخش بسته‌بندی جبران شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم، مجتبی محمودیان رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان قم گفت: صنعت چاپ و بسته بندی بر خلاف تصور عمومی نسبت به رو به افول بودن این صنعت، صنعتی پویا و رو به توسعه است.

محمودیان افزود: متاسفانه کشور و به خصوص استان قم کمتر از روزآمدی این صنعت بهره برده است؛ صنعت چاپ بخش‎ها و رشته‌های متعدد و متنوعی دارد از جمله چاپ افست، فلکسو، دیجیتال که در استان قم کمتر به این تنوع چاپی توجه شده است.

رئیس اتحادیه چاپ‎خانه داران قم یادآورشد: با توجه به مذهبی بودن فضای فرهنگی در قم و حضور گسترده ناشران دینی، ناوگان چاپ و نشر استان برای انتشارات تجهیز شده است، در سال‌های گذشته نیز فعالیت خوبی داشتند و صنعت چاپ قم و نشر قم را به عنوان دومین مرکز چاپ و نشر کشور مطرح کردند که البته به تناسب جمعیت و مشغولان صنعت چاپ رتبه اول را دارا شد.

محمودیان گفت: ظرفیت بالای صنعت چاپ در قم در سه سال اخیر، به دلایل متعدد از جمله پایین آمدن تیراژ منشورات تضعیف شده و تیراژ‌های ۱۰ هزار عددی به زیر ۲۰۰۰ عدد رسیده است؛ از این روی میزان ظرفیت و امکانات نسبت به مشغولیت این فضا، ناهمگون است.

او تصریح کرد: از این روی ظرفیت چاپ استان در حد ۵۶ هزار تن در سال است، ولی در یک سال گذشته در بخش چاپ انتشاراتی با تمام تلاش‎هایی که اتحادیه و شرکت تعاونی ناشران در جذب کاغذ در استان داشتند، بیش از ۱۵ تا ۲۰ هزار تن تولیدی نداشتیم.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان قم با ذکر این مطلب که این پیش فرض وجود دارد که به واسطه تغییرات گسترده در صنایع دیجیتال، صنعت نشر شاید هیچگاه به دوران طلایی خود باز نگردد، اظهارکرد: لازم بود که سرمایه گذاران و چاپخانه‌داران از صنعت انتشاراتی و چاپی به سمت صنعت بسته بندی شیفت کنند.

او عنوان کرد: از این روی در حال تشویق سایر فعالان این بخش به سمت چاپ هلیو و فلکسو و.. هستیم تا مشکلاتی که در بخش نشر روی داده است در بخش بسته بندی جبران شود.

محمودیان گفت: درکمتر از دو سال گذشته چنین اتفاقی در قم روی داده است و عده‌ای از چاپ انتشاراتی به سمت بسته بندی سوق پیدا کرده اند، در این زمینه رویکرد مدیر چاپخانه باید در همین راستا باشد تا این تغییر کاربردی شکل گیرد.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان قم گفت: با توجه به ظرفیت‌های سخت افزاری چاپی و همچنین وجود شهرک‌های صنعتی گسترده در قم و استان‌های همجوار به راحتی می‌توانیم در حوزه بسته بندی ورود جدی داشته باشیم، ۷۰ واحد صنعتی در شهرک چاپ و نشر واگذار شده که به زودی ساخت و ساز‌هایی در این زمینه آغاز می‎شود.

انتهای پیام/ح

جبران مشکلات چاپخانه‌داران با ورود به عرصه چاپ بسته‌بندی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر