کد خبر: ۷۱۳۵۸۴۵
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
کد خبر : ۷۱۳۵۸۴۵
گروه : فارس » شیراز
مدیرکل امور مالیاتی فارس؛

مدیرکل امور مالیاتی فارس، درآمد مالیاتی استان از ابتدای امسال تا پایان مهرماه را ۱۸ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: این میزان مربوط به وصول مالیات‌های مستقیم و غیرمستقیم از مودیان بوده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز،  ناصر هاشمی گفت: تا پایان مهرماه امسال بیش از ۱۰ هزار و ۵۷۰ میلیارد ریال مالیات‌های مستقیم و ۷ هزار و ۳۵۸ میلیارد ریال مالیات غیرمستقیم در استان وصول شده است.

او افزود: در همین مدت از محل درآمد مالیات‌های غیرمستقیم بیش از ۳ هزار و ۵۱۲ میلیارد ریال عوارض وصول و به حساب شهرداری ها، دهیاری‌ها و عشایر استان واریز شده است.

هاشمی با بیان اینکه در هفت ماه گذشته یک هزار و ۲۴۴ میلیارد ریال عوارض به شهرداری شیراز و بیش از ۱۲۱ میلیارد ریال نیز به دهیاری‌های شهرستان شیراز واریز شده است، بیان کرد: البته شهرداری‌های سایر مناطق استان به جز شیراز هزار و ۲۳۶ میلیارد ریال و دهیاری‌ها و عشایر فارس نیز ۹۱۰ میلیارد ریال دریافتی داشته‌اند.

این مقام مسئول با بیان اینکه نرخ مالیات برارزش افزوده کالا و خدمات عمومی ۹ درصد است، گفت: این نرخ شامل ۵ درصد مالیات (سهم دولت) و ۳ درصد عوارض (سهم شهرداری ها) است و یک واحد درصد از مالیات‌های وصولی تحت عنوان مالیات سلامت در کشور هزینه می‌شود.

هاشمی با اشاره به بخشنامه سازمان امور مالیاتی در خصوص بخشودگی جرائم، گفت: با هدف تکریم مودیان و بهره مندی حداکثری از تسهیلات و در راستای اجرای این بخشنامه، با استقبال مودیان مالیاتی ۱۱ هزار درخواست بخشودگی جرائم مالیاتی دریافت و ۳۶۹ میلیارد تومان از جرائم بخشیده شده است، ۳۵۳ میلیارد تومان تخفیف جرائم مالیاتی و ۱۰۰ میلیارد تومان از اصل مالیات وصول گردیده است که با اتخاذ این رویکرد بیشتر جانب مودیان مالیاتی را داشته‌ایم.

محدود شدن راه‌های فرار و شناسایی فراریان مالیاتی

مدیرکل امور مالیاتی فارس، از تشدید مبارزه با فرار مالیاتی و قاطعیت در برخورد با مصادیق جرم مالیاتی خبر داد و گفت: با اجرای طرح جامع مالیاتی، فرار مالیاتی کاهش یافته و نظام اقتصادی به سمت شفافیت سوق یافته است.

او، مبارزه با فرار مالیاتی را از برنامه‌های مهم و اولویت ‎دار نظام مالیاتی دانست و بیان کرد: سیاست مبارزه با فرار مالیاتی با جدیت و با اتکا بر سامانه‌های اطلاعاتی سازمان دنبال می‌شود و در استان فارس نیز از سال ۹۵ با تشکیل کارگروه ویژه رسیدگی به تراکنش‌های سنگین و مشکوک بانکی تاکنون ۳۵۰ پرونده در این خصوص مورد رسیدگی قرار گرفته که ۲۰۰ میلیاردتومان مالیات تشخیص شده که از این میزان ۳۲ میلیاردتومان آن وصول شده است.

هاشمی با بیان اینکه، در حال حاضر با تکیه بر میلیارد‌ها رکورد اطلاعاتی ذخیره شده در پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی، امکان شناسایی فرار‌های مالیاتی و مودیان جدید بسیار سهل‌تر از گذشته شده است، بیان کرد: این پایگاه، اطلاعات مورد نیاز مالیاتی را از دستگاه‌های مختلف دریافت، نگهداری و پردازش کرده و برای استفاده در اختیار فرآیند‌های مالیاتی سامانه مذکور قرار می‌دهد.

او اضافه کرد: وجود این پایگاه در رابطه با فرار مالیاتی، پولشویی و برقراری عدالت مالیاتی در کشور بسیار حایز اهمیت است و شناسایی فرار‌های مالیاتی صرفا با تکیه بر ظرفیت فناوری‏های اطلاعاتی مربوط به طرح جامع مالیاتی امکان پذیر بوده است.

هاشمی افزود: مردم می‌توانند گزارش‌های فرار مالیاتی را به مرکز ارتباطات مردمی اداره کل امور مالیاتی فارس با شماره تماس ۱۵۲۶ اعلام کنند.

مدیرکل امور مالیاتی فارس با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال "رونق تولید" اعلام کرد در تعامل این اداره کل با اداره کل صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی شیراز، اداره گمرک و اداره کل تعاون، کارگروه ویژه‌ای نیز جهت بررسی مشکلات مالیاتی صنایع و شرکت‌های بحران دار استان بمنظور رفع موانع موجود تشکیل شده است.

هاشمی همچنین تحقق درآمد ۱۸ هزار میلیارد ریالی از محل مالیات را ناشی از کوشش و درایت کارکنان اداره کل امور مالیاتی فارس، شناسایی منابع جدید مالیاتی، شناسایی فرار‌های مالیاتی و وصول معوقات مالیاتی سال‌های گذشته دانست.
انتهای پیام/م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر