کد خبر: ۷۱۳۶۵۳۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
کد خبر : ۷۱۳۶۵۳۸

ایران در واکنش به گزارش راستی آزمایی اجرای برجام آژانس، تاکید کرد که گزارش این سازمان نباید با اغراض سیاسی بزرگنمایی شود.

ایران چه واکنشی به گزارش راستی آزمایی آژانس نشان داد؟به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،‌ کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان در وین، درخصوص گزارش اخیر آژانس در زمینه راستی آزمایی اجرای برجام گفت: این گزارش نشان می‌دهد که آژانس همچنان دسترسی کاملی در ایران دارد و علیرغم کاهش تعهدات ایران تحت برجام که با هدف برقراری توازن نسبی میان حقوق و تکالیف طرفین انجام می‌شود، همچنان قادر به راستی آزمایی هم اجرای تعهدات و هم توقف اجرای بخشی از تعهدات است.

نماینده دائم کشورمان در واکنش به اظهارات اخیر آژانس در مورد مکانی در ایران، افزود: از همان ابتدا و از زمانی که آژانس، ایران را مطلع کرد که برخی سوالات در مورد یک مکان خاص دارد، ایران موافقت کرد وارد یک تعامل مثبت با آژانس برای شفاف شدن وضعیت و رسیدگی به سوالات مرتبط، شود.

او خاطرنشان کرد: ایران با نشان دادن نهایت همکاری و شفافیت، متعاقبا دسترسی لازم را برای آژانس فراهم کرد. همانگونه که توسط مقامات آژانس نیز در موقعیت‌های مختلف تأکید شد، تعامل بین آژانس و ایران درخصوص این موضوع در حال انجام است. بنابر این، هرگونه تلاش برای پیش داوری و ارائه ارزیابی زودهنگام و خام، صرفاً در جهت مصادره این موضوع در راستای مقاصد سیاسی است.


بیشتر بخوانید:انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اجرای برجام


غریب آبادی افزود: وجود اینگونه سوالات در تعاملات بین آژانس و کشور‌های عضو امری معمول و عادی بوده و در حالیکه دو طرف برای حل آن در تعامل هستند، نمی‌بایستی با اغراض سیاسی مورد سو استفاده و بزرگنمایی واقع شود.

بنابر این گزارش، فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس در خصوص برجام از ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ تاکنون ادامه دارد.

 همچنین  آژانس می‌افزاید که ایران غنی سازی یو اف شش را در فردو آغاز کرده و سطح غنی سازی ایران نیز به چهار و نیم درصد رسیده است. میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران نیز تا تاریخ ۳ نوامبر، ۳۷۲.۳ کیلوگرم اعلام شده است.

گزارش آژانس همچنین اذعان می‌دارد که ایران سانتریفیوژ‌های جدید را نیز برابر اعلام اخیر خود نصب کرده است.


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر