کد خبر: ۷۱۳۶۶۲۷
گروه : یزد » یزد
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴
کد خبر : ۷۱۳۶۶۲۷
گروه : یزد » یزد

شهردار میبد گفت: همایش شهرداران شهر‌های جهانی صنایع دستی فرصتی ارزشمند برای عرضه هنرصنعت زیلو به جهان است.

علیرضا نقوی، شهردار میبد در گفت و گو با   خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد ، با اشاره به برگزاری همایش بین المللی شهرداران شهر‌های جهانی زیلو در چین، گفت: تنها شهری که از ایران توانست به معرفی صنعت دستی خود با فیلم‌های تهیه شده به زبان انگلیسی بپردازد، شهر جهانی زیلو میبد بود.

او همایش شهرداران شهر‌های جهانی صنایع دستی را فرصتی ارزشمند برای عرضه هنرصنعت زیلو به جهان دانست و افزود: در این همایش با مستند‌های تهیه شده نحوه‌ی بافت زیلو، کاربرد‌ها و فرآیند جهانی شدن آن به نمایش گذاشته شد.

نقوی با بیان اینکه نمایندگان ۲۰ کشور در این همایش حضور داشتند، اظهار داشت: در کنار این همایش نمایشگاهی برگزار و صنایع دستی جهانی در آن ارائه شد که غرفه زیلو مورد استقبال مردم چین و دیگر کشور‌ها قرار گرفت.

شهردار میبد با اشاره به وجود مدارس صنایع دستی در چین، افزود: در ایران کمتر کودک و نوجوانی با صنایع دستی آشنا هستند، در این مدارس به گونه‌ای هدایت می‌شود که کودکانشان در کنار علم و دانش با فرهنگ و صنایع دستی نیز آشنا می‌شوند.

نقوی ایجاد یک مرکز آموزشی بافت زیلو برای کودکان را از برنامه‌های ضروری میبد دانست و گفت: یکی از مزیت‌های این کار حفظ فرهنگ و زنده نگه داشتن آن در نسل‌های آینده است، وظیفه ما است که دانش صنایع دستی را از گذشته باقوت به نسل‌های بعد منتقل کنیم.

او ارتباط بیشتر میبد با شهر‌های جهانی صنایع دستی را از مزایای این همایش عنوان کرد و اظهار داشت: باید زیرساخت‌ها و فرهنگ پذیرش دیگر فرهنگ‌ها را در میبد ایجاد کنیم تا بتوانیم میزبان رویداد‌های بین المللی صنایع دستی در این شهر باشیم.

همایش شهرداران شهر‌های جهانی زیلو آبان ماه امسال با حضور ۵ شهردار از شهر‌های جهانی ایران شامل شهرداران شهر‌های مریوان، لاله‌جین، میبد، سیرجان و سراوان به نمایندگی از روستای کلپورگان در شهر اکسی چین برگزار شد.

همچنین ۹ نفر هنرمند شاخص صنایع‌دستی از شهر‌های تبریز، اصفهان، مشهد، آباده، میبد، سیرجان، مریوان، لاله‌جین و روستای کلپورگان با همراهی هیأتی ۴ نفره از مسئولان معاونت صنایع دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این همایش حضور داشتند.

انتهای پیام/ی

تلاش برای معرفی هنرصنعت زیلو به جهان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر