کد خبر: ۷۱۳۷۲۵۱
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶
کد خبر : ۷۱۳۷۲۵۱
گروه : همدان » همدان

مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان از اجرای طرح بررسی شیوع ناباروری در استان همدان خبر داد.

اجرای طرح شیوع ناباروری در همدانبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، دکتر شهلا نوری  مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان گفت: طرح بررسی شیوع ناباروری در استان همدان از اواخر آبان ماه در استان به اجرا در می‌آید.

او با بیان اینکه باروری وناباروری یکی از مسائل بهداشت باروری بوده و برخورداری از تعداد فرزند کافی حق مسلم افراد جامعه است، گفت: مشکل ناباروری یکی از مشکلات جوامع انسانی است که همه ساله هزینه‌های سنگینی را بر دوش جامعه تحمیل می‌کند.

مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان تصریح کرد: نابارور به زوجی گفته می‌شود که با وجود تمایل به بچه دارشدن و عدم استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری، اقدام به بارداری کنند و پس از یک سال باردار نشوند.

مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان با بیان اینکه با توجه به اینکه درمان ناباروری نیازمند درمان‌های تخصصی و پرهزینه است، گفت:  بسیاری از بیماران به مراکز درمان ناباروری دسترسی نداشته باشند بنابراین شناسایی فراوانی توزیع و عوامل ایجاد کننده آن کمک شایانی در یافتن روش‌های مناسب مداخله برای بررسی کامل این بیماران وانجام درمان‌های تخصصی می‌کند.

نوری افزود: بر اساس آخرین بررسی انجام شده در ایران در سال‌های ۹۳ و ۹۴ میزان شیوع ناباروری در کشورحدود ۲۰ درصد در بین زوج‌های ایرانی بوده که می‌تواند به عنوان یک معظل، برمشکلات حوزه جمعیت و سلامت از جمله کاهش رشدجمعیت و موالید ودر نتیجه کاهش شاخص میزان باروری کلی، روند روبه رشد درصد سالمندی در کشور ودرنهایت مشکلات اجتماعی، روانی و مالی ناشی از بروز آن در خانواده‌ها موثر واقع شود.

او گفت: با توجه به اهمیت دسترسی به آمار دقیق و به روز در برنامه‌ریزی و اجرای مداخلات پیشگیرانه مطالعه بررسی شیوع ناباروری اولیه و ثانویه در زنان ۱۵ تا ۴۹ ساله ایرانی توسط دفتر سلامت خانواده وزارت بهداشت طراحی شده است.

مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان بیان کرد: این بررسی در استان همدان و در برخی از مناطق شهری و روستایی شهرستان‌های همدان، بهار، تویسرکان و کبودرآهنگ توسط پرسشگران خانم با مدرک کارشناس مامایی از طریق تکمیل پرسشنامه درب منازل از هفته آخرآبان ماه آغاز می‌گردد.

نوری تصریح کرد: گروه هدف این پیمایش زنان همسردار ۱۵ تا ۴۹ ساله‌ای هستند که حداقل یک بار ازدواج کرده که در سنین ۳۵ ساله و بالاتر حداقل ۶ ماه سابقه زندگی مشترک و در سنین زیر ۳۵ سال حداقل یک سال سابقه زندگی مشترک داشته باشند.

او با بیان اینکه مراحل مقدماتی این پیمایش توسط معاونت بهداشتی در استان در حال اجرا است، گفت:   امیداوریم با شروع  این طرح زنان گروه هدف در مناطق تعیین شده نهایت همکاری را با پرسشگران داشته باشند.

مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان  تاکید کرد: اخذ اطلاعات صحیح و ارسال نتایج این پرسشگری در برنامه ریزی سیاستگزاران کشور ومسئولین وزارت بهداشت جهت پیشگیری از ناباروری و درمان زوجین نابارور موثر خواهد بود.

انتهای پیام/د.ا

طرح بررسی شیوع ناباروری در همدان اجرایی می‌شود

منبع: تسنیم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر