کد خبر: ۷۱۳۷۶۰۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۹
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۹
کد خبر : ۷۱۳۷۶۰۸

خودکشی بیش از ۶ هزار کهنه‌سرباز آمریکایی در سال، آمار تکان‌دهنده‌ای از وجود یک بحران عمومی در زمینه سلامت در جامعه آمریکاست.

اذعان اندیشکده آمریکایی به فرجام تکان‌دهنده کهنه‌سربازان این کشوربه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، «دانیل سامرز»، یکی از کهنه‌سربازان آمریکایی در جنگ عراق تا آخرین لحظات برای مبارزه با خاطرات دهشت‌انگیز جنگ عراق، افسردگی مأیوس‌کننده‌ای که او را زمین‌گیر کرده بود و نظام بهداشت و سلامتی که او را رها کرده بود تلاش کرد.

او در آخرین نامه به همسرش نوشت: «متأسفم که کار به اینجا رسیده. در زندگی چیزهایی هستند که آدم‌ هیچ‌گاه نمی‌تواند از آنها خلاص شود.»

این سرگذشت یکی از بی‌شمار کهنه‌سربازان آمریکایی است که خودکشی پایان کار آنها را رقم می‌زند. وضع ملال آور چنین افرادی و غافل ماندن دستگاه‌های ذیربط آمریکا از وضع آنها موضوع گزارشی جدید از اندیشکده آمریکایی رند بوده است.  

خودکشی، سالانه سرنوشت بیش از 6 هزار کهنه‌سرباز آمریکایی را رقم می‌زند؛ این آمار، از وجود یک بحران عمومی در زمینه سلامت در جامعه آمریکا خبر می‌دهد، در حالی که وزارتخانه‌ای به نام «وزارت امور کهنه‌سربازان آمریکایی» متولی جلوگیری از شیوع و گسترش چنین بحرانی بوده است.

 اندیشکده آمریکایی «رند» در گزارشی در این زمینه نوشته هنوز هم تعداد کهنه‌سربازان آمریکایی که هر ساله بر اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند از کل آمار تلفات نظامی آمریکا در جنگ‌های عراق و افغانستان بیشتر است. اوایل سال 2013 میلادی وزارت امور کهنه‌سربازان آمریکایی با ارائه آمارهای تکان‌دهنده مشخص کرد روزانه بین 18 تا 22 نفر از نظامیان در حال خدمت یا کهنه‌سربازان آمریکایی با خودکشی به زندگی خود خاتمه می‌دهند. طبق نتایج پژوهش‌های انجام شده، حدود 70 درصد از این خودکشی‌ها با استفاده از اسلحه گرم صورت می‌گیرند.

این آمارها در حالی است که پژوهش ده ساله اندیشکده رند به یک نتیجه دست یافته و آن اینکه دولت آمریکا می‌توانست اقدامات بیشتری برای نجات زندگی کهنه‌سربازان انجام دهد. نتیجه پژوهش این اندیشکده اخیراً در یک جلسه استماع کنگره ارائه شده است.  

«وزارت امور کهنه‌سربازان آمریکا» در کنار «پنتاگون» بودجه هنگفتی را طی این سال‌ها برای افزایش آگاهی عمومی و تلاش در جهت شناسایی بهتر افراد در معرض خطر خودکشی دریافت کرده‌اند.

اندیشکده رند در علت‌شناسی این پدیده به «بحران» در نظام سلامت روانی آمریکا اشاره کرده و نوشته به نظر می‌رسد راه سریع و آسانی برای برون‌رفت از آن وجود ندارد.

در میان کهنه‌سربازان زن، تجاوز جنسی هم یکی از عوامل زمینه‌ساز خودکشی در میان نظامیان به شمار می‌رود. آمار خودکشی در میان آن دسته از کهنه‌سربازان زن در ارتش آمریکا که سنین کمتری داشته‌اند، به مراتب بیش از دو برابر کسانی بوده که در سنین بالاتر به ارتش آمریکا در جنگ‌های برون‌مرزی ملحق شده بودند.

اما «راجیو رمچند» پژوهشگر سابق رند و عضو فعلی بنیاد پژوهشی «باب وودراف» در آمریکا در نگاهی کلی‌تر ریشه‌های مسئله را در عوامل تنش‌زای موجود در جامعه آمریکا می‌بیند. او معتقد است سیاست‌های مناسبی برای مقابله با این «فرهنگ استرس» وجود ندارد.

رمچند می‌گوید: «ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که به طرز روزافزونی پرتفرقه و پرتنش است. ما به اندازه کافی نحوه کاستن از عوامل استرس‌زایی که می‌توانند فرد را به وضعیت خودکشی بکشانند را بررسی نکرده‌ایم.»

به نوشته اندیشکده رند، ضرورت پرداختن به مسائلی زا این دست بیش از هر چیز دیگری در آمریکا احساس می‌شود چرا که نرخ خودکشی در این کشور از سال 1999 میلادی تا کنون دست‌کم سه برابر شده است؛ فرقی هم میان ایالت‌ها وجود ندارد و آمارهای اکثر ایالت‌ها در این زمینه‌ وجود ندارد. حتی به نظر می‌رسد خودکشی در آمریکا دیگر مسئله‌ای مربوط به زنان یا مردان، افراد پیر یا جوان و یا نژاد خاصی نیست و تمام این گروه‌ها را به شکلی یکسان در بر گرفته است به طوری که خودکشی در حال حاضر یکی از 10 علت اصلی مرگ و میر در آمریکا به شمار می‌رود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/ 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر