کد خبر: ۷۱۳۸۲۷۹
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
کد خبر : ۷۱۳۸۲۷۹
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان مطرح کرد؛
ضرابی، گفت: تا به حال توانسته‌ایم بسیاری از بیماری‌های صعب العلاج خونی را از طریق خون بندناف درمان کنیم.
درمان بیماری‌های صعب العلاج با استفاده از خون بندناف/ دخیره سازی ۱۲۰ هزار نمونه خون بندناف در کشوربه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، مرتضی ضرابی مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان (بانک خون بند ناف) در نشست خبری بانک سلول‌های بنیادی خون بندناف اظهار کرد: روز جهانی خون بند ناف یک رویداد بزرگ است که تا به حال توانسته ایم بسیاری از بیماری‌های صعب العلاج خونی مانند بیماری‌های خونی و تالاسمی را از طریق خون بندناف درمان کنیم.
 
او با بیان اینکه در گذشته خون بند ناف یک زباله بیولوژیکی بوده، گفت:  امروزه از آن به عنوان یک ثروت نهفته یاد می‌شود و ذخیره سازی خون بندناف بلافاصله ۵ الی ۱۰ دقیقه پس از تولد نوزاد انجام می‌شود.

ضرابی بیان کرد: خون بندناف پس از دریافت وارد آزمایشگاه‌ شده و در داخل تانک‌های ذخیره سازی نیتروژن جمع آوری می‌شود.

او گفت: در حال حاضر توانسته‌ایم در ۳۱ استان کشور و کشور‌هایی مانند: عراق و عمان دفتر نمایندگی خون بندناف را تاسیس کنیم و درحال حاضر حدود ۱۲۰ هزار نمونه در کشورمان ذخیره سازی شده است.

ضرابی در ادامه بیان کرد: بانک‌های ذخیره ساز مشابه در کشور‌های همسایه وجود دارد، اما بزرگ‌ترین بانک ذخیره سازی خون سلول‌های بنیادی در ایران، مرکز رویان به نام هیبرید است که دراین مرکز تمام خون‌های عمومی و خصوصی ذخیره می‌شوند.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳ استان تهران، اصفهان، خراسان رضوی بیشترین آمار ذخیره سازی خون بند ناف دارند، افزود: در طول سال ۲۰ هزار نمونه ذخیره سازی می‌شود که نتیجه ۱/۵ تا ۲ درصد زایمان‌های صورت گرفته در کشور است.


بیشتر بخوانید: درمان بیماری‌های صعب العلاج با بندناف؟!


مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان، گفت: مطالعات کارآزمایی بالینی نسبت به حیوان تمام شده است و در حال بررسی عملکرد این سلول‌ها بر روی انسان هستیم.

ضرابی در ادامه بیان کرد: امیدواریم به کمک خون بند ناف بتوانیم در بازه زمانی ۳ تا ۵سال آینده بیماری‌هایی مانند فلج مغزی (CP)، اوتیسم، ناهنجاری‌های قلبی و آرتروز را در افراد بالغ درمان کنیم.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان، گفت: ذخیره سازی خون بند ناف از نوزاد یکی از بزرگ‌ترین کارهای تحقیقاتی در کشور استب که در مراکز طبی اطفال و علوم پزشکی تهران در کودکان ۴ تا ۱۴ سال صورت گرفته است و حدود ۱۵۰ بیماری خونی درمان شده است.

ضرابی در پایان گفت: با توجه به درخواست کشورهای همسایه در تلاش هستیم تا دفاتر ذخیره سازی خون بند ناف را در این کشور‌ها ایجاد کنیم.

انتهای پیام/

ذخیره سازی ۲۰ هزار نمونه خون بندناف در یک سال

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر