کد خبر: ۷۱۴۲۰۵۲
گروه : کردستان » سنندج
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴
۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴
کد خبر : ۷۱۴۲۰۵۲
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان:

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان گفت: با هدف توسعه و حفاظت از جنگل ها، طرح بوم سازگان زاگرس در شش هزار و ۸۰۰ هکتار از مناطق جنگلی این استان اجرا می‌شود.

طرح بوم سازگان زاگرس در ۶.۸ هکتار از جنگل‌های کردستان اجرا می‌شودبه گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ،سعدی نقشبندی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، اظهار داشت: طرح جنگل کاری و بذرپاشی گونه‌های جنگلی در راستای سیاست‌های سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در پنج زیر حوزه آبخیز کردستان اجرا می‌شود.

او با اشاره به اینکه طرح بوم سازگان زاگرس در شهرستان‌های سنندج، سروآباد، بانه، سقز، کامیاران و مریوان اجرا می‌شود، افزود: تغییر شرایط اقلیمی در سال‌های گذشته موجب بروز خشکسالی در جنگل‌های زاگرس شد و با توجه به اهمیت جنگل‌ها در اکوسیستم منطقه برنامه احیای جنگل‌ها مد نظر قرار گرفته و در همین راستا اجرای طرح بوم سازگان جنگل‌های زاگرس سال گذشته تدوین و از ابتدای امسال در کردستان اجرا شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان با بیان اینکه ۱۷ گونه درخت جنگلی از جمله بادام، سماق، فندق، سرو و کاج در این مناطق کاشت می‌شود، ادامه داد: به صورت نمادین در روستا‌های تیرگران، عیسی در و خلیفه ترخان با مشارکت تشکل‌های محلی و مردمی ۸۰ هزار اصله نهال غرس شد.

نقشبندی با اشاره به اینکه سهم شهرستان سنندج ۳۸۵ هکتار است، یادآور شد: ۲۶۵ هکتار از مناطق جنگلی این روستا‌ها با شش گونه درخت جنگلی، جنگل کاری می‌شود.

او بیان کرد: اعتبارات اجرای این طرح که از محل صندوق توسعه ملی بوم سازگان زاگرس تامین شده، شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ۵۰ درصد از ظرفیت اجرایی طرح بوم سازگان زاگرس استان به شهرستان مریوان اختصاص یافته است، گفت: استارت اجرای این طرح در جنگل‌های روستا‌های کانی میران و عصرآباد در سطح ۲۰۰ هکتار آغاز شد.

نقشبندی اظهار داشت: این طرح در مریوان در جنگل‌هایی که طی سال‌های گذشته طعمه حریق شده و یا جنگلی که به سبب وجود آفت جوانه خوار درخت بلوط توانایی زاد آوری را از دست داده و حتی جنگل‌هایی که با سودجویی اهالی محلی تخریب شده اند، اجرا می‌شود.

او افزود: با اجرایی شدن پروژه‌های زیر مجموعه طرح بوم سازگان زاگرس بخش زیادی از جنگل‌های این شهرستان احیا و غنی سازی می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان ادامه داد: همچنین ۲۹۴ هکتار از جنگل‌های شهرستان سروآباد از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و بوم سازگان زاگرس با بذرکاری و نهال کاری غنی سازی، توسعه و احیاء می‌شود.

نقشبندی یادآور شد: این طرح در دو حوزه سروآباد و حوزه چشمیدر منطقه ژاوه رود در بخش مرکزی با هدف احیاء، توسعه و غنی سازی جنگل‌ها اجرایی می‌شود.

او بیان کرد: در اجرای طرح بوم سازگان زاگرس در شهرستان سروآباد، بذرکاری در سطح ۱۱۶ هکتار و نهال کاری در سطح ۱۷۸ هکتار با استفاده از گونه‌های سازگار با شرایط اقلیمی منطقه نظیر بلوط، بنه و بادام انجام می‌شود.

انتهای پیام/ز

اجرا شدن طرح بوم سازگان زاگرس انجام شد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر