کد خبر: ۷۱۴۵۲۴۵
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۵
۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۵
کد خبر : ۷۱۴۵۲۴۵
گزارش/

طرح اقدام ملی مسکن یکی از بزرگترین طرح های مسکن به شمار می‌رود که وجود برخی مشکلات باعث نارضایتی متقاضیان آن شده است.

واکاری طرح بزرگ مسکنی کشور / آیا متقاضیان قادر به پیش پرداخت‌های بالای طرح اقدام ملی مسکن هستند؟به گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، طرح اقدام ملی مسکن به عنوان بزرگترین طرح در دولت دوازدهم به شمار می‌رود به طوری که پس از جهش قیمتی ۱۲۰ درصدی در بازار مسکن و وارد شدن این بازار به رکود سنگین معاملاتی به دستور رئیس جمهور این طرح کلید خورد.

در این طرح مقرر شد دولت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در کل کشور برای دهک‌های مختلف جامعه بسازد که از این میزان، ۲۰۰ هزار واحد برای واحد‌های مسکن روستایی و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر و ۲۰۰ هزار واحد دیگر جهت تکمیل مسکن مهر و ساخت واحد‌های جدید در بخش‌های مختلف کشور است.

بسیاری از کارشناسان طرح اقدام ملی مسکن را همانند طرح مسکن مهر دانسته‌اند، اما با این تفاوت که در این طرح دولت خود به صورت مستقیم وارد حوزه ساخت و ساز نمی‌شود بلکه با در اختیار گذاشتن زمین و اراضی به صورت فردی و گروهی اجازه ساخت مسکن را به آن ها می دهد.

درد سر شرایط  مشابه مسکن مهر با طرح اقدام ملی مسکن 

البته شرایط ثبت‌نام در این طرح همانند شرایط ثبت‌نام در مسکن مهر است به طوری که متقاضیان ثبت نام در این طرح باید سابقه سکونت ۵ ساله در شهر خود، داشتن تأهل و همچنین نداشتن سابقه دریافت تسهیلات از ارگان های دولتی را مشمول باشند. اما متاسفانه  این شرایط در  وضعیت  فعلی اقتصاد کشور برای بسیاری از متقاضیان جای سوال داشت چرا که این روزها با کاهش میزان ازدواج در کشور و همچنین افزایش تعداد طلاق، بسیاری از متقاضیان نمی‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند.

از سوی دیگر یکی از اصلی‌ترین مشکلات این طرح آن است که متقاضیان در ابتد باید ۳۰ درصد قیمت تمام شده واحد مسکونی را پرداخت کنند این در حالیست که بسیاری از متقاضیان در شهر‌های محروم قادر به پرداخت چنین مبالغی نیستند؛ البته به گفته محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی  متقاضیان ساخت این واحد‌ها، می‌توانند خود واحد مورد نظر را با هر شرایطی انتخاب و یا بسازند. قیمت تمام شده هر متر مربع واحد مسکونی در این طرح از یک و نیم میلیون تومان آغاز و تا ۳ و نیم میلیون تومان ادامه می‌یابد.


بیشتر بخوانید:ثبت نام طرح ملی مسکن تا پایان امسال ادامه دارد/ خساستی در تأمین سوخت تاکسی‌های سواری بین شهری خرج نمی‌کنیم


همچنین بسیاری از متقاضیان در شرایط کنونی کشور جزو دهک‌های یک تا ۳ هستند که به گفته کارشناسان در این طرح جایی برای این اقشار در نظر گرفته نشده است که البته معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که برای این دهک‌ها تفاهم‌نامه‌های مختلفی را با کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) منعقد کرده‌ایم که این افراد می‌توانند از طریق این سازمان‌ها جهت ثبت‌نام اقدام کنند.

قیمت تمام شده ساخت مسکن ملی تغییر می کند

در همین رابطه حسن محتشم عضو انجمن انبوه‌سازان تهران در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه هر طرحی که زمینه‌ساز تولید و توسعه مسکن شود مورد استقبال سازندگان و انبوه‌سازان است گفت: باید دید که نحوه پیاده سازی و اجرای این طرح به چه شکلی است؟ آیا سازندگان و تولیدکنندگان مسکن می‌توانند در این طرح ورود پیدا کنند و یا دهک‌های مختلف جامعه را این طرح پوشش می‌دهد؟

او افزود: سال گذشته وزیر راه و شهرسازی طرح ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در تهرانسر کلید زد، اما بعید به نظر می‌رسد که تا ۲ سال آینده این طرح به پایان برسد.

محتشم افزود: ۲۰۰ هزار واحد از این ۴۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر ساخته می‌شود و ۲۰۰ هزار واحد دیگر هم در شهر‌های جدید کلانشهر‌ها ساخته می شود، اما از سال گذشته تاکنون اقداماتی مبنی بر اجرا و یا عملیاتی شدن این طرح دیده نشده است.

عضو انجمن انبوه‌سازان تهران با بیان اینکه ممکن است زمان‌بر شدن اجرای طرح‌ها زمینه‌ساز افزایش قیمت تمام شده ساخت واحد‌ها شود، گفت: یکی از مشکلات این طرح علی الحساب بودن ساخت واحد‌ها برای متقاضیان است که زمینه‌ افزایش قیمت‌ها را برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

او اظهار کرد: ممکن است در برخی از نقاط کشور متقاضیان از تمکن مالی کافی برخوردار نباشند، اما پرداخت ۳۰ درصد از قیمت تمام شده ساخت واحد‌ها باعث شده که افراد مختلف از آن انصراف دهند.

محتشم اظهار کرد: باید برای اقشار سطح پایین جامعه این طرح، شرایط خاصی را ایجاد کند، چرا که در صورت نداشتن تمکن مالی مجبور به فروش واحد می شوند. بنابراین باید شرایط و برنامه‌های مختلفی جهت خانه‌دار کردن اقشار مختلف جامعه طراحی شود.

اقساط تسهیلات مسکن ملی بالا است

در ادامه فرشید پور حاجت دبیر انجمن انبوه‌سازان کشور در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،با بیان اینکه در طرح اقدام ملی مسکن وزارت راه و شهرسازی بستر‌های مختلف را فراهم کرده است، گفت: طرح اقدام ملی بستری برای  خانه دار شدن دهک‌ها آسیب پذیر جامعه بوده که شکل و نحوه اجرای آن همانند مسکن مهر است که این موضوع خود معضل جدیدی را برای بخش‌های مختلف ایجاد می‌کند.

او افزود: سبک  طرح اقدام ملی برای اقشار ضعیف جامعه از جمله تخصیص زمین به شکل ۹۹ ساله همانند مسکن مهر است که مشکلات بسیار زیادی را برای متقاضیان در آینده ایجاد می‌کند.

پورحاجت اظهار کرد: ضوابط و مقررات جهت پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی به متقاضیان این طرح با نرخ سود ۱۸ درصد در آینده مشکل‌ساز خواهد شد، زیرا باز پرداخت این تسهیلات از توان مالی بسیار از متقاضیان خارج است.

دبیر انجمن انبوه‌سازان کشور افزود: مدل دیگری از این طرح تخصیص زمین به متقاضیان با خواب ۲ ساله است که از طریق مشارکت با سازندگان ساخته می‌شود.

او با اشاره به اینکه در حوزه تسهیلات تفاوت‌های بسیار زیادی وجود دارد، گفت:هم اکنون اصلی‌ترین مشکل طرح مسکن مهر زمین‌های ۹۹ ساله است که متأسفانه بدون مطالعه اجرایی شد.

پورحاجت افزود: در طرح مسکن مهر ابتدا ۴ میلیون نفر ثبت‌نام کرده‌اند که تنها یک میلیون نفر از آن‌ها قادر به پرداخت مبلغ پیش پرداخت بودند و همین موضوع باعث شد که واحد‌های بسیار زیادی به صورت نیمه تمام رها شود.

دبیر انجمن انبوه‌سازان کشور توضیح داد: باید برای ساخت و تکمیل ۲۰۰ هزار واحد مسکونی از طرح اقدام ملی بخش خصوصی کمک کند، چرا که دولت به تنهایی قادر نخواهد بود از عهده چنین طرح بزرگی به تنهایی برآید البته این به آن شرط است که دولت شرط‌های بخش خصوصی را برای اجرای آن قبول کند.

متقاضیان قادر به پرداخت مبالغ  پیش واحدهای مسکن ملی نیستند

در ادامه حسام عقبایی نائب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران  در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه دولت باید تا سال ۱۴۰۰، تعداد ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را به متقاضیان تحویل دهد، گفت: در ابتدا اعلام شده بود که نیمی از این ۴۰۰ هزار واحد مربوط به تکمیل مسکن مهر است، اما بعد از گذشت مدتی مشخص شد که ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را به مردم تحویل خواهیم داد که اگر این دو طرح را در نظر بگیریم ۸۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته خواهد شد، اما متأسفانه دولت در اجرای این طرح واقعیت‌ها و یا جزئیات را اعلام نمی‌کند.

نائب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از واحد‌های مسکن مهر نیمه تمام مانده است گفت: دولت باید در ۲ سال باقی مانده از عمر خود بتواند علاوه بر تکمیل مسکن مهر،  ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را نیز  به مرحله اجرا و بهره‌برداری برساند که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی کشور اجرای آن دور از انتظار است.

عقبایی اظهار کرد: در طول ۴ سال گذشته عملکرد و خروجی مناسبی در عرصه تولید مسکن ندیده‌ایم بنابراین  به اجرا و یا تکمیل واحد‌های مسکونی در این بخش خوشبین نیستم.

او افزود: با توجه به آنکه سالیانه ۲ میلیون ازدواج در کشور ثبت می‌شود بنابراین حداقل نیاز مسکن کشور یک میلیون واحد مسکونی است این در حالیست که ساخت ۴۰۰ هزار واحد نمی‌تواند آینده خوبی را برای اقتصاد مسکن کشور رقم بزند.

 اجرای دوباره طرح مسکن ۹۹ ساله غلط است

نائب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران با اشاره به اینکه ۹۹ ساله بودن طرح اقدام ملی مسکن تکرار یک تجربه شکست خورده مسکنی در کشور است، گفت: هم اکنون بخش عمده‌ای از مشکلات این واحد‌ها به دلیل ۹۹ ساله بودن آن هاست، به طوری که هم اکنون دولت اقدام به فروش عرصه واحد‌های مسکن مهر می‌کند بنابراین باید نتیجه گرفت که این طرح نباید دوباره اجرا شود.

عقبایی به مبالغ پیش پرداخت واحد‌های این طرح هم اشاره کرد و گفت: مبالغی که از مردم دریافت می‌شود بسیار بالاست بنابر این دهک‌های ضعیف جامعه نمی‌توانند از عهده آن برآیند.

او با اشاره به اینکه قیمت تمام شده واحد‌های مسکن در طرح اقدام ملی علی الحساب است، گفت: همین موضوع باعث می‌شود که متقاضیان در هنگام ثبت‌نام ندانند که یک واحد ۷۰ متری برای آن‌ها چقدر تمام می‌شود و امکان افزایش قیمت تمام شده این واحدها در آینده وجود  دارد.

نائب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران افزود: ممکن است دولت بعدی قادر به اتمام ساخت این ۴۰۰ هزار واحد مسکونی نباشد و تکمیل آن به دولت های بعدی موکول شود.

گفتنی است طرح اقدام ملی مسکن به صورت سه روش ساخته و به متقاضیان تحویل داده می‌شود که بخشی از آن‌ها در قالب پروژه‌های مشارکتی توسط سازندگان و انبوه‌سازان ساخته می‌شود و بخشی با در اختیار گذاشتن زمین به صورت گروهی در شهر‌های مختلف ساخته می‌شود و بخشی دیگر از این واحد‌ها هم از طریق ثبت نام و به صورت مرحله به مرحله و بر اساس واریز مبالغ تکمیل خواهد شد.

در این طرح تسهیلات ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومانی به متقاضیان پرداخت می‌شود که اقساط آن حدود یک میلیون تومان برای متقاضیان تمام می‌شود. این طرح به عنوان کارنامه مسکنی دولت دوازدهم به شمار می‌رود که باید دولت در این طرح ۴۰۰ واحد مسکونی را به متقاضیان تحویل دهد البته از زمان ثبت نام این طرح در طول ۱۰ روز گذشته بیش از ۱۵ هزار نفر ثبت نام کردند که مشکل اساسی بخش عمده‌ای از این متقاضیان مبلغ بالای پیش پرداخت آن بوده است؛ بنابراین دولت برای موفقیت در اجرای این طرح باید تمامی موانع به ویژه برای اقشار ضعیف جامعه در مناطق محروم کشور را برطرف کند تا بتواند به هدف اصلی خود یعنی خانه‌دار کردن تمام اقشار جامعه، برسد.

انتهای پیام /

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۱
در انتظار بررسی: ۰
رحمان جدیدی از اصفهان۳۰
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
سی سال است مستاجرم دوتا دختر عروس کردم کارگرم ۵۰ سال دارم پول پیش ندارم چهار نفریم. دریک خانه ۲۰متری زندگی میکنم. نگرانم قبر گیرم نیاید برای مردن نمی دانید شرمنده زن بچه شدن یعنی چه
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
سلام این چه طرحی بود که توده دقیقه ظرفیتش پرشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
اگرمی خواهید کمک مردم کنید جلوی گرانی مسکن را بگیرید تامردم خودشان بتوانند مسکن تهیه کنند نه این که مسکن بی کیفیت وبه قیمت بسیاربا برای آنها بسازید
نسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
شما قیمت مسکن رو بیار پایین مردم نیازی به مسکن ملی ندارن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
طرح اقدام ملی مسکن یکی از بزرگترین طرح های مسکن به شمار می‌رود و خواهد رفت
دست از کلکتون بردارید دیگه حرفهای بیهوده و صد من یک غاز به درد بیچاره نمی خوره
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
موضوع خواب یا بیداری نیست بلکه دولت امید میخواهد کسب پول کند و بعد هم زحمت آنرا در این پایان کار بر دوش دولت بعدی بیندازد تمام زوایای مبهم این طرح فقط نشان از ناکارآمد بودن است
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
ماست فروش ماست فروش ماست فروش
سید علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
با توجه به اینکه اخر این دولت هست پیشنهاد میکنم کسی ریسک نکنه و ثبت نام نکنه
یک عمر باید بیفتین دنبال خونه ای که معلوم نیست چطوری ساخته شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
به جای اینکه این طرح بیهوده رو راه میدازین بودجه رو صرف تولید وراه اندازی مشاغل برای مردم انجام دهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
لطفا نظر منو بزارین تو سایت.
دولت قشر ضعیف را فقط تو بهزیستی و کمیته امداد میبینه هستن آدمایی مثل من که نمیتونن برن عضو بهزیستی و کمیته بشن چون سر پرست دارم ی فکر اساسی کنید برای ملت مردم چه گناهی کردن از دست ای مسولین که گرونی کردن و بیکاری و مستجری و بدبختی و..... ایران رو پول خوابیده اما اینقد آدم فقیر و بدبخت هست داخلش که نون شب ندارن بخورن و همش شرمنده زن و بچشونن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
اولا این طرح باز برای پول داراست در ضمن من متاهل بی کار چطور پول جور کنم اونم با این قسط قیمتش از الان این خونه مسکن مهر اجاره ایم بیشتره اونم کی تحویلش بدن ...اول فکر کار باشید ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
من بخاطر مسکن از همسرم جدا شدم الان با یه بچه مستاجرم وقصد ازدواج دارم خوب اگر مسکن داشته باشم میتوانم ازدواج کنم واز این زندگی نجات پیدا کنم حداقل برای مردانی که زندگیشان اینجوری است با بچه امکان خانه دار شدن را فراهم کنید و شرط تاهل را بردارید
پاسخ ها
حاجی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
داداش درسته مسکن مقوله خیلی مهمیه برا زندگی ولی دلیلی برا جدا شدن نمیشه ...
mohamad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
کلا هر کاری انجام دادین غلط بوده،خسته نشدین
نوشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
سلام، سوال من اینه که هنوز که هنوز ما نتونستیم مسکن مهر فاز یازده پردیس رو تحویل بگیریم هنوز آماده نیست، مسئولان دولت اگر واقعاً فکر مردم هستند زحمت بکشند اول مسکن مهرای نیمه کاره رو زودتر تحویل بدند بعد برن سراغ یه طرح دیگه که باعوض کردن اسم طرح دولت قبلی، به نظر میاد میخوان با عوض کردن اسم طرح مسکن فقط چیزی رو به نام خودشون ثبت کنن، که بگن آره دولت نمی‌دونم چندم این طرحو کلید زد ، بابا جان تورو خدا به فکر مردم باشید ازین بازیابی دست بردارید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
خدا رفتگانتون رو بیامرزه کاملا صحیح و به جا فرمودید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
این طرح های خلق الساعه محکوم به شکست است
دولت شش سال خواب بوده حالا میخواد تو 2 سال کار 6 سال رو بکند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
باسلام . در مورد مسکن ملی و طرحهای دیگر . باید گفت که این دولت برای خانوارهای کم در آمدکاری انجام نداده. انشاالله هرچه زودترازدست این دولت خلاص شویم.ودولتی همچون دولت شهید رجائی به روی کار بیاد. درضمن پیش پرداخت متقاضیان باید با در آمد همخوانی داشته باشد.
واما در مورد ازدواج جوانان ! تا مشکل مسکن حل نشود آن هم برای پدران خانواده ها . همچنین فضای مجازی بزرگترین ضربه را به خانواده ها وارد میکند . برنامه تشویقی واقعی حاکمان .نه در حرف بلکه در عمل
مشکل ازدواج حل نخواهد شد .
به امید روزی که دولتهای منتخب این کشور اسلامی بیشتر از آن که به فکر حزب و دسته خود باشند برای رضای خدا ومردم بخصوص محرومین قدم بردارند .
یادمان نرود محرومین فقط کمیته امداد و بهزیستی نیست . هستند خانواده هایی که تحت پوشش کمیته و بهزیستی در مقابلشان سرمایه دار بحساب میاید.
حیات
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
سلام خواهشا این موضوع رو بهطور جدی پیگیری کنین . واقعا این طرح مشکلاتی که فرمودین رو داره . دلمون به این خوش بود که برا ازدواج یه مسکن داشته باشیم که شرط بیشتر خانواده دخترا خونه داشتن هست اما فقط متاهلین دسترسی دارن ما مجرد ها موندیم . علاوه بر این مبلغ باز پرداختش خیلی زیاده .
با تشکر از عزیزان در باشگاه خبرنگاران جوان . مرامتان را عشق است . یا علی
اميرعلي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
به مرگ گرفتيد به تب راضي شديم ديگه حالا وصل كنيد اينترنتُ افرين
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
این طرح معلوم ازپیش شکست خوردس
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر