آندرو کوریبکو در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

آمریکا برای تغییر نظام ایران جنگ هیبریدی به راه انداخته است/ نقش‌آفرینی گروهک منافقین در طرح واشنگتن


آندرو کوریبکو، تحلیل‌گر ارشد حوزه جنگ‌های هیبریدی می‌گوید دولت آمریکا برای تغییر نظام ایران جنگ هیبریدی شدیدی به راه انداخته است.


کشورهای متخاصم به منظور به‌زانودرآوردن ملتهای مستقل، روشهای خرابکارانه و خصمانه سنتی خود را کنار گذاشته و هم‌اکنون از شیوه‌ها و روشهای جنگی پیچیده‌ای بهره می‌برند که اصطلاحاً به آن «جنگ هیبریدی» یا جنگ ترکیبی گفته می‌شود.

جنگ هيبريدی در بُعد نظامی  بيانگرِ به کارگيری همزمان توانمندی‌های نيروهای نظامی متعارف به شيوه‌ای پيچيده و هماهنگ شده است. اما جنگ‌ هیبریدی صرفاً منحصر به میدان نبرد نیست.

در کتابچه نشست امنیتی مونیخ ۲۰۱۵ جنگ هیبریدی اینگونه تعریف شده است که « نبرد هیبریدی شامل ترکیبی از ابزار‌های مختلف متعارف و غیرمتعارف است. این ابزار‌ها از دیپلماسی تا جنگ نظامی را در هشت قسمت شامل می‌شود: ۱. دیپلماسی ۲. جنگ اطلاعاتی و پروپاگاندا ۳. حمایت از نابسامانی‌ها و شورش‌های محلی ۴. نیرو‌های نامنظم و چریکی ۵. نیرو‌های ویژه ۶. نیرو‌های کلاسیک نظامی ۷. جنگ اقتصادی ۸-حمله‌های سایبری.

در مقابل جنگ هیبریدی، بسیاری از کارشناسان نظامی از مفهوم «دفاع هیبریدی» استفاده می‌کنند که گفته می‌شود ایران در برابر تهاجم همه‌جانبه و ترکیبی آمریکا به خوبی از این شیوه استفاده می‌کند و واشنگتن و متحدانش را در منطقه زمین‌گیر کرده است.

آندرو کوربیکو، پژوهشگر سرشناس حوزه جنگهای هیبریدی در گفتگو با خبرنگار گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان ضمن تعریفی جامع از جنگ هیبریدی می‌گوید آمریکا پس ازپیروزی انقلاب اسلامی جنگ هیبریدی علیه ایران را شدت بخشید و هم‌اکنون نیز دولت ترامپ برای دست‌یابی به اهدافی مشخص این جنگ ترکیبی را ادامه می‌دهد.

جنگ هیبریدی

آندرو کوریبکو، روزنامه‌نگار و تحلیلگر ارشد سیاسی روس است که تمرکز مطالعاتی خود را بیشتر در زمینه انقلاب‌های رنگی، تاکتیک‌های تغییر نظام‌های سیاسی، و همچنین جنگ‌های نامتعارف در کشور‌های مختلف قرار داده است. وی اخیراً نیز کتابی با عنوان «جنگ هیبریدی:رویکردی برای تغییر نظام»  منتشر کرده است. کوریبکو در این کتاب جنگ هیبریدی آمریکا علیه ایران، چین، و روسیه را تشریح می‌کند.

جنگ هیبریدی

مشروح گفت‌وگوی خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان با آندرو کوریبکو را در ادامه می‌خوانید:

جنگ هیبریدی (ترکیبی) چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

من در ابتدا از مدل خود درباره جنگ هیبریدی در کتابم با عنوان «جنگ هیبریدی: رویکرد تطبیقی غیر مستقیم برای تغییر رژیم» که سال ۲۰۱۵ چاپ شد، رونمایی کردم و سپس بر اساس آن یک سری از مقاله‌های خود در مورد «قانون جنگ هیبریدی» را ارائه کردم تا این روند را به عنوان منازعه هویتی که از خارج تحریک شده، توصیف کنم؛ منازعه‌ای که از تفاوت‌های هویتیِ از پیش موجود [قومی، مذهبی، منطقه‌ای، سیاسی و اقتصادی - اجتماعی]به منظور زدن جرقه انقلاب‌های رنگی بهره برداری میکند که می‌تواند عاقبت تبدیل به یک جنگ غیر متعارف در پی چرخش سیاسی (اعطای امتیازات سیاسی)، تغییر رژیم (که نیازی به توضیح ندارد) و یا از نو ساختن رژیم (بوسنی سازی کشور در راستای خطوط هویتی) شود.

این فرایند از طریق جنگ اطلاعاتی سنگین انجام می‌گیرد که پیش شرط آن این است که جمعیت (به طور کلی، اما بویژه گروه‌های هویتی هدف) سناریوی از پیش برنامه ریزی شده‌ی به ظاهر «گریز ناپذیر» را بپذیرد که این فرایند تا حدود زیادی با کمک آژانس‌های اطلاعاتی تحت پوشش برخی سازمان‌های غیر دولتی با مشارکت همکاران داخلی صورت میگیرد که یا موافق با «اعتراضات» در خیابان‌ها پس از به اصطلاح یک «جرقه» (نظیر «انتخابات جنجالی»، پاسخ شدید پلیس به حملات «غیر نظامیان» علیه آن‌ها و...) و/ یا موافق با گرفتن تسلیحات از خارجی‌ها برای راه اندازی یک عملیات ترور علیه حکومت هستند.

اوضاع معمولاً پس از آنکه غیرنظامیان مورد نظر، بخاطر شرکت در «اعتراضات» فریب می‌خورند، تشدید می‌شود؛ سپس از آن‌ها عملا به عنوان «سپر انسانی» برای محافظت از گروه اصلی تحریک کنندگان استفاده می‌شود؛ همان کسانی که سپس به نیرو‌های پلیس حمله می‌کنند تا آن‌ها را تحریک به واکنش خشونت آمیز کنند. در طول این مدت معمولاً این امر مسلم گرفته میشود که بعضی از غیرنظامیان بی‌گناه به عنوان «خسارت فرعی» در آشوب‌ها دستگیر شوند و سپس «اعتراضات» می‌توانند شکل بزرگتر و «فراگیر» تری بگیرد تا زمانی که به آستانه سرنوشت‌‎سازی برسد که شهر/ منطقه/ کشور تاثیر پذیرفته را به حالت تعطیل درآورد. آنگاه چرخه خشونت انقلاب رنگی به جنگ غیر متعارف، گذار پیدا میکند.

این الگو تنها در صورتی شکست خورده است که دولت موفق شود این توطئه جنگ هیبریدی را در نطفه خفه کند و مانع از تشدید آن شود. در غیر این صورت، تنها درجات متفاوتی از تسلیم استراتژیک (اعطای امتیازات سیاسی، تغییر رژیم، و/ یا از نو ساختن رژیم / «بوسنی سازی») می‌تواند به طور بالقوه تنش‌ها را خنثی کند، اما حتی آن زمان هم، جنبش ضد رژیمِ تحت حمایت قدرت‌های خارجی ممکن است احساس جسارت کند و در حقیقت تلاش‌های بی ثبات کننده خود را در پیگیری خواسته‌های حداکثری خود، شدت بخشد. آژانس‌های اطلاعاتی متخاصم برای ساده‌تر کردن این روند سعی می‌کنند شهروندان را علیه حکومتشان تحریک کنند، به همین دلیل است که پاسخگویی به این تهدید با چالش همراه است.

 آیا آمریکا در حال راه اندازی جنگ هیبریدی علیه ایران است؟

بله، و از زمان انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ تاکنون این کار را انجام داده است. در واقع، حتی می‌توان گفت که حتی قبل از آن نیز جنگ هیبریدی را علیه مردم ایران به راه انداخته است. زیرا آمریکا از اقدامات شاه برای سرکوب شهروندانش حمایت می‌کرد. این نوع دیگر از جنگ هیبریدی، یکی از انواع خشونت‌های دولت علیه شهروندانش است که با هدف «تقویت رژیم» (حفظ رژیم حاکم) صورت میگیرد. این در حالی است که شکل امروزیِ خشونت شهروندان علیه دولت که با هدف تغییر رژیم انجام می‌شود، رایج‌تر است.

 استراتژی جنگ هیبریدی دولت ترامپ چیست؟

دولت ترامپ امیدوار است که از تحریم‌ها به عنوان سلاحی برای وخیم‌ترشدن استاندارد‌های زندگی متوسط ایرانیان استفاده کند که به نوبه خود تئوریزه شده است تا آن‌ها را مستعد جنگ اطلاعاتیِ ضد دولتی کند و برای شرکت در «اعتراضات» پس از «جرقه» ازپیش برنامه‌ریزی‌شده آماده کند. همچنین امیدوار است که اراده مردم برای مقاومت در برابر این سناریو را از طریق متقاعد ساختن آن‌ها به اینکه نباید در توقف انقلاب رنگی دخالت کنند تا مبادا بار دیگر شکست بخورد، فرسوده کند. به علاوه، آمریکا، گروه‌های مختلف تروریستی از جمله مجاهدین خلق را مسلح می‌کند به گونه‌ای که بتوانند به عنوان «جنگجویان غیر متعارف» در مرحله دوم فرایند جنگ هیبریدی عمل کنند.

 اهداف کوتاه مدت آمریکا علیه ایران چیست؟

آمریکا می‌خواهد ایران به حمایت خود از جنبش‌های مقاومت منطقه‌ای مانند حزب الله و انصارالله پایان دهد (برخلاف اخبار جعلی که ادعا می‌کند ایران از انصارالله پشتیبانی نظامی نیز می‌کند، انصارالله فقط پشتیبانی سیاسی دریافت می‌کند) و همچنین می‌خواهد سپاه پاسداران از سوریه خارج شود به گونه‌ای که دیگر تهدیدی پنهانی برای اسرائیل مطرح نشود.

 اهداف بلند مدت آمریکا علیه ایران چیست؟

اهداف بلند مدت آمریکا، تغییر نظام ایران و سپس تحمیل یک الگوی اقتصادیِ بیش از حد نئولیبرال به مردم ایران است که به آمریکا و متحدانش اجازه دهد تا از منابع طبیعی و انسانی این کشور به طور کامل بهره برداری کنند؛ آنگاه ایران را به وضعیت قبل از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ بازگرداند که همانند یک دست نشانده منطقه‌ای شود و شاید حتی بر اساس خطوط قومی، تجزیه شود.

 نسل چهارم جنگ و نقش رسانههای اجتماعی در جنگ هیبریدی علیه ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نسل چهارم جنگ، به مسلح کردن فرآیند‌های اجتماعی مربوط میشود؛ بنابراین انقلاب رنگی -که طبق مدل من اولین مرحله‌ی جنگ هیبریدی است- قطعاً در این محدوده قرار می‌گیرد. رسانه‌های اجتماعی نقش مهمی در عصبانی کردن مردم دارند، چه از طریق اخبار جعلی و چه خبر‌های تا حدودی درستی که از بافت خود جدا شده اند (بخصوص از طریق فیلم‌های ویرایش شده‌ی گزینشی) تا یک روایت دروغین تولید کنند، نظیر این روایت همیشگی که «پلیس بی پروایانه به غیرنظامیان غیرمسلح حمله میکند.» به عبارت ساده‌تر، انقلاب رنگی به رسانه‌های اجتماعی برای انتشار روایت‌های جنگ اطلاعاتی مسلحانه نیاز دارد تا افراد بیشتری را برای اعتراضات به خیابان‌ها بکشاند و به جمعیت اصلی مورد نیاز برای تحریک درگیری بین شهروندان و دولت دست پیدا کند که آنگاه جرقه‌ وخامت اوضاعی که ممکن است در نهایت منجر به یک جنگ غیر متعارف (تروریستی) شود.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۶۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۴ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
جنگ هیربدی که سهله اگه جنگ جدیدتری داره بیاد.فعلاکه هیچکدوم ازترفندهاشون جواب نداده اینم جواب نمیده چون حریف سرسخته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۴۱ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
شما نتو وصل کن کار من فروش انترنتی بود که اینم به لطف اقایون ۱۳ روز درامد نداریم
United States of America
ناشناس
۱۳:۵۲ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
الهی شکر
Iran (Islamic Republic of)
Vahid
۰۷:۲۴ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
خیلی خوب میشد اگه نفت ایران خشک میشد اینطوری دولت مجبور میشد اقتصادشو با صنعت پیش ببره و باعث نشه با قطع کردن اینترنت بعضی ها رو از کاسبی بدر کنه چون اینجوری ضرب به خودش میخورد ولی متاسفانه با نفت داره جبران خسارت میکنه
United States of America
ناشناس
۱۳:۵۳ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
الهی شکر
Iran (Islamic Republic of)
منصور
۰۵:۱۱ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
حمله هیبریدی بعض حمله های دیگه است // الودگی هم نداره
United States of America
ناشناس
۱۳:۵۳ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
الهی شکرمنصور
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۳:۱۴ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
هیبرید یعنی چه؟
United States of America
ناشناس
۱۳:۵۵ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
نمیدونی یعنی چه؟الهی شکر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۷ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
اینترنت همراه ارومیه قطعه.
Iran (Islamic Republic of)
اهواز
۰۹:۰۱ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
اِ ِ ِ
نه بابا نمیدونستیم ببخشید الان وصلش میکنیم
یه لحظه صبر کن
مارو ببخشید اصلان متوجه نبودیم
این اشتباه مارو به بزرگی خودت ببخش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۴ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
چرا هیچ خبری از اینترنت نیست؟ اگه قراره کلا وصل نکنید بهمون بگید تکلیف خودمون رو بدونیم؟
Iran (Islamic Republic of)
جعفر
۰۰:۲۰ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
اینترنت رو وصل کنید
Iran (Islamic Republic of)
scorpion
۰۰:۱۹ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
پس به همین خاطر روی ماشینای هیبریدی تعرفه فضائی بستن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۳ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
اینترنت ها رو خدا آزاد خوااااهد کررررد.. خسته شدیممممممممم
United States of America
ناشناس
۱۳:۵۸ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
اینترنت ها رو خدا آزاد خوااااهد کررررد???الهی شکر
Iran (Islamic Republic of)
مسعود م
۱۹:۳۵ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
فعلا از داخل نت تحریمه نه از بیرون
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۷ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
ملت بخاطر نت که حقمونه دارن التماس میکنن
مثل این می مونه که گازو از عمد قطع کنن بعد ملت التماس کنن وصل شه
درود بر شرف و غیرتتان-_-
Iran (Islamic Republic of)
دوستدار
۱۸:۳۴ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
امریکا تو این جنگ هم از اسلام شکست می خوره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۲ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
مسئولان هم بشیوه هیبرید اداره می کنن کشور رو فقط چون تحریمیم اون قسمت هیب تحریمه و وارد نمیشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۱ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
باشگاه خبر نگاران آمریکا قبلا بخاطر بهانه تحریم میکرد ولی اینبار واقعیته اینترنت ما 12 روزه قطع شده یعنی شما خبرندارین ماهم 12 روزه داریم التماس میکنیم اینترنت وصل شه ولی هیچ صدای از هیچ مسئولی بلند نشد که جواب مارا بده خجالت داره برای مسئولای ما که انفد ادعای مردمی بودن دارن ولی به خاسته های ما توجهی ندارن اونوفت آمریکا از فرصت استفاده میکنه وخودشو دلسوزه مردم میدونه مگه ما مسئول نداریم که جوابمون را بده حقمون رابده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۴ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
خودشون قطع کردن چه جوابی بدن ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۱ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
بازم بگو تا ۱۴۰۰ با روحانی.
United States of America
ناشناس
۱۴:۰۲ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
التماس میکنی الهی شکر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۹ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
فقط میتونم بگم

خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
Iran (Islamic Republic of)
۰۰۰
۱۸:۱۲ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
همچین میگین تحلیلگر ارشد... این یه بچه سوسول بیشتر نیست که! جنگ هیبریدی کجا بود بابا! جان مادرتون پیگیری کنید نت وصل شه! ول کنید این خبرهای مزخرف رو! هیچ کسی هیچ کاری نمی تونه بکنه اگر مردم ایران راضی باشن. الان تماااام ناراحتی ملت گرونی، قیمت بنزین و نت هست! اینا درست بشه مردم حامی کشورشون هستن!
Iran (Islamic Republic of)
TERIW
۱۸:۰۵ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
پیگیری کنید نت کی وصل میشه باو لامصب خداوکیلی صد تومن میدم امتجانم کن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۴ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
آب ببره همتونو با اینا... نتو وصل کنین
-
سس
۱۷:۴۳ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
ومکروومکرالله والله خیرالماکرین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۴۱ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
آقا فک کنم اینا اینترنتو یه جوری قطع کردن که دیگه نمیشه وصلش کرد وگرنه دلیلی نداره هم به خودشون هم به مردم ضرر بزنن تو این چند روز اپراتور ها کلی ضرر کردن واقعا دلیلی جز این فک نمیکنم وجود داشته باشه خداروشکر هم امنیت تو کل ایران برقراه هم راهپیمایی های ضد فنته گری تو تمام شهر ها بر گزار شده.
الان غیر از این که نمیتونن دیگه اینترتو وصل کنن چی دلیلی داره؟!؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۳۸ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اولاینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اولاینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع اینترنت همراه اول قم قطع قم قطع
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۳۸ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
همانگونه که هر کشوری صدا و سیمای ملی و مستقل دارد میتواند اینترنت مستقل که بسیار پیشرفته تر است را هم داشته باشد این نشانه پیشرفتگی است و نه عقب ماندگی.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۳۶ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
اينترنت رو وصل كن سر جدت ! مقاله ام رو هواااااااااااااااااااسسسسسسسسسسسسسسسسس
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۹ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
عاقا اینا خون مردم رو تو شیشه نکنن و رو عصاب مردم راه نرن نمیخواد نت رو ملی بکنن بجای اینکه کاری بکنن که بهمون نگن جهان سوم تازه یکاری میکنن که بمون بگن عقب افتاده ترین کشور میخوان یه کاری بونن که از افغانستان هم بدبخت تر بشیم میخوان یکاری بکنن باهمون بشه دوران قبل از حضرت محمد که همه تو جهل و نادانی و بیخبری بسر میبردن میخوان یکاری یکنن که هر کاری که میکنن نه کشورای دیگه خبر داربشن نه مردم خود ایران فقط یه مشت دروغ تحویل مردم بدن کاری که تا الان میکردن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۳۹ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
در جهان فقط چند کشور توانایی داشتن نت ملی را دارند ایران بزرگ ما یکی از انهاست،
هیچگاه ایران را با عراق و افغانستان و....مقایسه نکن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۴ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
دقیقا هدفشون همینه
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۷:۱۸ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
باشه .شما خوب همه بد.ایران سیر تمام دنیا حتی سوئیس مردمش گرسنه و بدبخت.اصن کشورتون ایران بهترین تو دنیا.
لدفن نت ما افغان ها رو وصل کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۶ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
سلام از زمان وصل اینترنت تلفن همراه خبری در دسترس هست؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۳ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
تو رو خدا اینترنتو وصل کنین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۵۴ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
حتما بنزین رو هم امریکا شب عید سه برابر کرد وبه یه عده حداقل بگیر یارانه سوخت واریز نکرد و هیچ کس هم یه جواب درست و حسابی نداد پس مرگ بر امریکا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۵۳ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
جنگ هیبریدی هم اضافه شد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۵۳ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
جنگ هیبریدی هم اضافه شد
Iran (Islamic Republic of)
یه بدبخت
۱۶:۵۳ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
2 روز دیگه بستم تموم میشه ن دوباره شارژ میکنم ن از پیام رسان های داخلی ستفاده میکنم
نوبت ما هم میرسه موقعی ک واسه رای گرفتن از مردم التماس میکنید :)
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۵۳ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
وای:0:/
اوکی فهمیدیم حالا نتو وصل کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۵ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
دفاع هیبریدی ایران قطع اینترنت بود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۲ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
جنگ هیبریدی اثری بر ما جهان سومی ها که اینترنت هم نداریم نداره. مثل اثر ویروس بر گوشی نوکیا ۱۱۰۰
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۷:۱۶ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
خخخخخخخ
دقیقا
Iran (Islamic Republic of)
آزادی
۱۷:۲۷ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
bravo اینوخیلی خوب اومدی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۳۹ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
والا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۴۲ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
شما در حالت عادی هم هیبریدی زده اید بیچاره های وطن فروش.
Iran (Islamic Republic of)
سایه
۱۹:۳۷ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
این حرف باید با طلا نوشت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۱ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
اگه مسئول با مردم باشه امریکا هیچ کاری نمیتونه کنه. ولی متاسفانه مشکل ما همینه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۹ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
سوال امتحانی دهه نودی ها:تفاوت اینترنت هیبریدی با خودرو هیبریدی چیست؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۷ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
بعد از شنیدن واژه شاک از اذری جهرمی اینبار واژه جنگ هیبریدی یاد گرفتیم
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۶:۳۳ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
این اعتراضات، اعتراض ایرانی نبود

اعتراض آمریکایی بود
اعتراض فرانسوی بود
اعتراض انگلیسی بود
اعتراض روسی بود
اعتراض تجزیه طلبی بود

جلوی همه ی اینها می ایستیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۵۰ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
اینطوری هم نبود برادر، مردم واقعا اعتراض دارن ولی یک عده تروریست خودشون رو پشت سر این اعتراضات قایم کردن و از مردم سپر انسانی ساختن و شروع به تخریب اموال کردن
وظیفه ما ملت اینه که به شدت نسبت به اونایی که قصد دارن اعتراض ما رو تبدیل به آشوب کنن وایسیم و جوری عمل کنیم که کسی نتونه بهمون برچسب بزنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۷ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
خیلی هم عالی اگه اعتراضات امریکایی بود پس چرا انتقامش رو با قطع اینترنت از ما مردم می گیرن
Iran (Islamic Republic of)
مینا
۱۷:۱۵ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
اوکی مقاومت کن و بایست برادر، ما هم از دور تشویقت میکنیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۹ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
اتفاقا اینا همشون همین جوونای بیچاره ی خودمون بودن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۳۶ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
تکتییییییییییییر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۵۳ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
دمت گرم گل گفتی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۲۵ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
حتما کمک معیشتی رو گرفتی خوشحالی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۴ ۰۶ آذر ۱۳۹۸
پس جلوی مختلصین محترم هم به ایست
Iran (Islamic Republic of)
پاییزان
۱۶:۲۹ ۰۵ آذر ۱۳۹۸
اگه اختلاس و دزدی نشه اگه انقد خون مردم با بی تدبیری تو شیشه نکنن اگه واس ی اینترنت ک حق همه هست جون ب لبمون نکن اگه برای انجام کاری که به مردم مربوط میشه از مردم نظر بخوان قطعا امریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه
الان ی عده بدون در نظر گرفتن نیاز مردم حرف از نت ملی میزنن که این عمل مخالف خواسته های مردمه و همین کار مردمو عصبی و داغون کرده
آخرین اخبار