کد خبر: ۷۱۵۲۶۱۱
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
کد خبر : ۷۱۵۲۶۱۱
گزارش/

سوخت CNG در برابر سوخت بنزین ۵ برابر صرفه جویی دارد و این نوع سوخت کاملا از نظر اقتصادی به صرفه است.

صفر تا صد سوخت CNG/ هر آنچه نیاز است از سوخت CNG بدانیدبه گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، افزایش قیمت بنزین یکی از عوامل افزایش تقاضا برای گازسوز کردن خودروهاست. گاز طبیعی را می توان به عنوان سوخت جایگزین سوخت های حمل و نقل دانست.

دوگانه سوز کردن خودرو مزایا و معایبی دارد. بسیاری از مردم نگران ترکیدن مخازن CNG هستند؛ علاوه بر این شاید برخی مهر خشک کار کردن را بر پیشانی موتور‌های گاز سوز بزنند چرا که دیده شده برخی از خودروهای دوگانه دچار مشکلات فنی و موتوری می شوند که عدم رضایت مشتریان را به همراه دارد.

به گفته فعالان صنعت خودرو، دوگانه‌سوز کردن براساس استاندارد‌های مشخص، انجام می‌شود و ایمنی و سلامت خودرو‌ها را تهدید نمی‌کند. تعدادی از رانندگان پس از اینکه اتومبیل خود را دوگانه می کنند از ایرادات فنی شکایاتی دارند. یکی از دلایل ایرادات فنی خودرو را می توان مراجعه به مراکز نامعتبر دانست که از قطعات اصلی استفاده نمی کنند.

کپسول‌هایی که در کارگاه‌های غیرمجاز روی خودرو‌ها نصب می‌شوند، کپسول‌های تاریخ مصرف گذشته‌ای هستند که خودرو را به یک بمب ساعتی تبدیل می‌کنند و جان بسیاری از مردم را به خطر می اندازد. 


بیشتر بخوانید: آخرین برنامه ریزی ها برای استفاده هرچه بیشتر از سوخت CNG/ تاکسی‌ها باید گازسوز شوند


بیش از ۲ هزار تومان صرفه جویی با مصرف گاز طبیعی

محمد جواد شهبازی نایب رئیس اتحادیه سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته، در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه سوخت CNG و سوخت بنزین مزایای متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند، گفت:  آلایندگی سوخت بنزین نسبت به سوخت گاز طبیعی بیشتر است و این موضوع را می توان جزو مزایای سوخت CNG  دانست.

او بیان کرد: سوخت CNG همان گاز طبیعی است که به صورت فشرده در مخازن CNG تحت استاندارد سخت‌گیرانه تولید می‌شود. این سوخت استاندارد‌های بسیار معتبر جهانی دارد که خوشبختانه در ایران هم مورد قبول است و استاندارد‌ها برای سازمان ملی استاندارد تهیه شده است.

نایب رئیس اتحادیه سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته ادامه داد: سوخت CNG در مخازنی با امنیت بالا قرار دارد. شاید عموم مرد این اطلاعات را ندارند که مخازن CNG با چه امنیت بالایی تولید می‌شود و تحت چه استاندارد معتبر جهانی تولید می‌شوند.

شهبازی با بیان اینکه گاز طبیعی به صورت فشرده در این مخزن‌ها وارد می‌شود تا خودرو‌ها بتوانند مسافت زیادی را طی کنند، گفت: آلایندگی گاز طبیعی به مراتب پایین‌تر از بنزین است و تقریبا می‌توان گفت بنزین ۱۸ برابر آلایندگی بیشتری نسبت به گاز طبیعی دارد.

او تشریح کرد: اولین مزیت استفاده از سوخت CNG کاهش آلودگی محیط زیست است و با توجه به حمل و نقل خودرو‌های سواری که در سطح کشور حجم زیادی دارد، استفاده از سوخت CNG می‌تواند کمک به داشتن یک هوای سالم کند.

نایب رئیس اتحادیه سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته بیان کرد: مزیت مهم‌تر سوخت CNG این است که با توجه به شرایط اقتصادی عموم مردم، استفاده از سوخت CNG می‌تواند به اقتصاد خانواده‌ها کمک کند. قابل ذکر است که یک متر مکعب گاز CNG از لحاظ سوخت برای خودرو‌های سواری برابری با یک لیتر بنزین می‌کند، یعنی به ازای هر متر مکعب استفاده از سوخت CNG توسط یک خانوار در یک لیتر بنزین صرفه‌جویی می‌شود.

شهبازی افزود: با توجه به نرخ فعلی سوخت اگر یک لیتر بنزین را با نرخ آزاد ۳ هزار تومانی مد نظر قرار دهیم، یک لیتر بنزین برابر است با ۱ متر مکعب گاز ۴۴۰ تومانی، با این حال تفاوت ۴۴۰ تومان تا ۳ هزار تومان نرخ بنزین زیاد است.

او بیان کرد: اگر هر خانواده‌ای از سوخت بنزین استفاده نکند و سوخت گاز را جایگزین آن کند، مبلغ ۲ هزار و ۶۰۰ تومان صرفه جویی و ذخیره می‌کند. حال با احتسابات اگر یک خانواده در ماه ۱۰۰ لیتر اضافه از سهمیه مصوبی که می‌تواند بنزین استفاده کند، از CNG استفاده کند بسیار در هزینه های خود صرفه جویی خواهد کرد، اگر بنزین ۱۵۰۰ تومانی را در نظر بگیریم در ماه باید ۱۵۰ هزار تومان هزینه کند در صورتی که اگر در ماه ۱۰۰ لیتر گاز مصرف کند ۴۴ هزار تومان باید پرداخت کند که این نشان دهنده قیمت پایین سوخت گاز است.

نایب رئیس اتحادیه سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته گفت: مخازن CNG تحت استاندارد‌های معتبر جهانی ساخته می‌شوند. چند پارامتر مهم بر روی مخازن CNG به عنوان شناسنامه آن مخزن درج شده است.

شهبازی افزود: یکی از مهم‌ترین گزینه‌هایی که بر روی مخزن هک شده، استاندارد معتبر بین‌المللی یا استانداردی که تحت نظارت سازمان ملی استاندارد ایران است. مورد بعدی هک شده روی مخزن تاریخ تولید و انقضای آن است.

او ادامه داد: به طور عمده مخازن CNG با طول عمر ۱۵ سال است و نشان دهنده ظرفیت خوب این مخازن است. گزینه بعدی که باید به آن توجه کرد گزینه ONLY FOR CNG است که حتما باید بر روی مخازن هک شده باشد، همچنین شماره سریال مخزن با توجه به سازنده آن باید هک شده باشد.

نایب رئیس اتحادیه سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته گفت: لیتراژ مخزن حتما باید بر روی آن هک شده باشد، تا نشان دهد مخزن چند لیتر ظرفیت دارد. ظرفیت مخازن CNG به لیتر است که حتما باید به آن توجه کنیم.

شهبازی تصریح کرد: رانندگان خودرو باید توجه کنند که به هیچ عنوان از مخازن دست دوم استفاده نکنند چرا که سوابق آن مخزن موجود نیست.

او گفت: مراکز معاینه فنی در خصوص خودرو‌های گازسوزی که به صورت کارخانه‌ای تولید شده‌اند، بررسی هایی را انجام می دهد. خودرو‌هایی که در کارگاه‌های مجاز یا در سال‌های گذشته به صورت دولتی گازسوز شده‌اند باید مجوز صدور سلامت بگیرند، سپس به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند.

اقتصادی بودن سوخت CNG  نسبت به سوخت بنزین

علی محمودیان رئیس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: سوخت CNG در برابر سوخت بنزین ۵  برابر صرفه جویی دارد و این نوع سوخت کاملا از نظر اقتصادی به صرفه است.

او بیان کرد: خوشبختانه با توجه به تکنولوژی پیشرفته کیفیت تجهیزات نصب شده بر روی سیستم های گازسوز ارتقا یافته و مشکلی را برای مصرف کننده ایجاد نمی کند. خوشبختانه پتانسیل صد در صدی برای تولید قطعات دوگانه سوز وجود دارد و تمام مراکز معتبر از قطعات اصلی استفاده می کنند.

رئیس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته ادامه داد: برخی از تبدیل خودروهای تک سوز به دوگانه نگرانی دارند که باعث می شود از انجام این کار صرف نظر کنند؛ قابل ذکر است که دوگانه سوز کردن خودرو در مراکز مجهز مشکلی برای خودرو ایجاد نمی کند. برخی از رانندگانی که خودروهای خود را در مراکز نامعتبر دوگانه کرده اند، دچار مشکلاتی شده اند چرا که قطعات تقلبی و نامعتبر بر روی سیستم آنها نصب شده است.

محمودیان گفت: یکی دیگر از نگرانی های مردم در خصوص قیمت تبدیل به دوگانه است. باید گفت قیمت تبدیل خودرو به دوگانه سوز قیمت مصوبی دارد که تمام مراکز معتبر طبق آن مصوبه قیمت را دریافت می کنند. قیمت کیت یک برای خودرو‌های عمومی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

او تشریح کرد: برخی از مردم ترس از خرابی موتور خودروی خود را دارند، اما باید گفت با توجه به تکنولوژی‌ها پیشرفته صنعت CNG رشد داشته و تجهیزاتی روی سیستم خودرو نصب می‌شود که به موتور ماشین ضربه‌ای وارد نکند.

گاز طبیعی یکی از بهترین سوخت ها به جای بنزین است

روح الله طالبی کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره گازسوز کردن خودروها، گفت:گاز طبیعی یکی از بهترین سوخت ها به جای بنزین است که پس از افزایش قیمت بنزین به رانندگان توصیه شد به سمت مصرف این نوع سوخت بروند و خودروهای تک سوز خود را به دوگانه تبدیل کنند.

او بیان کرد: از مزایای بارز گاز طبیعی آلایندگی کمتر آن نسبت به بنزین است که متاسفانه سوخت بنزین آلایندگی بسیاری دارد. سوخت CNG را می توان کاملا اقتصادی دانست چرا که تفاوت قیمت زیادی بین سوخت بنزین و CNG  وجود دارد و باعث کمک به اقتصادی خانواده می شود.

این کارشناس صنعت خودرو افزود: در کنار مزایای مثبت دوگانه سوزها نباید از معایب آن غافل شد. از بزرگترین معایب دوگانه سوزها می توان به مکان نصب مخازن CNG اشاره کرد چرا که حجم زیادی از صندوق عقب خودرو را می گیرد. 

طالبی ادامه داد: این نکته را باید گفت خودروهای گاز اکنون از تکنولوژی خوبی بهره می برند چرا که سیستم گاز آن‌ها کامپیوتری و هوشمند شده است و ضرر کمتری برای موتور خودرو دارد.‎ ECU ‎گاز طبق شرایط سیستم گاز را تنظیم می‌کند و حتی ایمن‌تر هم است.

او بیان کرد:رانندگان باید حتما به تاریخ انقضای خودروها توجه کنند چرا که در صورت اتمام این تاریخ می تواند خطرناک باشد. خودروهای تک سوزی که دوگانه می شوند ممکن است دچار مشکلات موتوری شوند این امر موجب کوتاهی عمر قطعات می شود چرا که سوخت گاز نسبت به بنزین خشک‌تر است و تا حدودی موتور خودرو را فرسوده می کند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
سید حمزه موسوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
سلام کسی تا به حال رایگان سی ان جی نصب کرده من ۲ ماه ثبت نام کردم خبری نشده
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
سلام من الان یک ماهه ثبت نام کردم هیچ خبری نشده.جاهایی دیگه ای که همین الان بدون نوبت بخواد اقدام برای گازسوز کردن انجام بده کجاس.لطفا راهنمایی کنید.بخدا ماهم گرفتاری داریم اخه با این شرایط چیکار باید بکنیم.
عمرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
سلام
خسته نباشید
برای معاینه فنی که مراجعه کردم متوجه شدم تاریخ کپسولم گذشته اما متاسفانه در این شرایط که تمام ماشینها دوگانه دارن میشن فکری به حال ماشینهای دو گانه تاریخ گذشته نشده الان چه راه حلی دارن واقعا ۳تا ۵ میلیون من به خاطر یک تاریخ گذشته که در این شرایط گرونی بنزین شد پول پرداخت کنم برای کپسولی که اصلا استفاده نشده
سيدابومحمدهاشمي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
سلام
بهتراست تعداد جايگاه هاي گاز سوز كردن خودرا هارا چند برابركنيد
تا مردم كمتراذيت شوند
و شركت ايران خودرو هم نتوانند سواري سمند گاز سوز خود را به نرخ بازار وَيَا به دوبرابر بفروشد
سهام عدالت با بيعدالتي توزيع شده خيلي از افراد ضعيف واقعي نتوانستند بگيرند .
يارانه ده چندين سال است كه تغييرنكرده
من كه كارم سنگ ساختمان بود از سال ٩٢ كه مسكن راكد شد ورشكست شدم ونزديك به سه سال است كه شغل دوم من اسنپ است
كه با بنزين سه هزار توماني بجز ضرر چيزي برايم ندارد.
چهار ماه است كه نتوانستم يك كيلو گوشت بخرم وَيَا يك ريال بدهي خود را بپردازم وكلاس زبان پسرم وخيلي چيز هاي ديگر را قطع كرده ام
يك سواري دارم كه پولش را بدهكارم ونميتوانم گاز سوزش كنم
در سايت ثبت نام كردم پيامك آمد كه خبرت ميكنيم ، تا حالا كه خبري نشده ونا اميدم از خبركردن
هرچه مواد وكار خلاف بخواهي در كوتاه ترين زمان در دست رس است
ا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
منظور از تاریخ انقضای خودرو چیست؟
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر