کد خبر: ۷۱۵۸۰۳۶
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۲
۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۲
کد خبر : ۷۱۵۸۰۳۶
پژوهشگر حوزه اقتصاد اسلامی:

عادل پیغامی پژوهشگر حوزه اقتصاد اسلامی از اندیشه های آیت‌الله مهدوی‌کنی در برنامه «مصیر» صحبت کرد.

آیت‌الله مهدوی‌کنی از پیشگامان اسلامی‌سازی علوم انسانی بودندبه گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،نخستین قسمت از فصل جدید برنامه‌ تلویزیونی «مصیر» کاری از گروه اجتماعی شبکه چهار سیما، یک‌شنبه شب با موضوع «علوم انسانی اسلامی و دانشگاه اسلامی در اندیشه‌ آیت‌الله مهدوی‌کنی» روی آنتن رفت.

فصل جدید برنامه تلویزیونی «مصیر» با هدف بازخوانی و نقد اندیشه متفکران اسلامی، یکشنبه‌ها ساعت ۲۱ به میزبانی محمدمهدی ابراهیمی‌نصر پخش می‌شود و به بررسی ابعاد فکری اندیشمندان بزرگی مانند شهید صدر، علامه طباطبایی، آیت الله طالقانی، شهید آوینی، امام خمینی، آیت الله مصباح یزدی و... می‌پردازد.

مهمان قسمت اول برنامه، عادل پیغامی، پژوهشگر حوزه اقتصاد اسلامی در ابتدا درباره‌ شخصیت آیت‌الله مهدوی‌کنی گفت: «ایشان فرزند راستین حوزه، شاگرد آیت‌الله بروجردی، امام خمینی (ره)، علامه طباطبایی و... بوده‌اند. ایشان در دوران نوزایی اندیشه انقلابی امام حضور داشتند و همواره به حفظ و صیانت ازانقلاب پرداخته‌اند. مقام معظم رهبری درباره‌ ایشان می‌گویند سیاستمدار صادق و فقیه پارسا بوده‌اند.»

عادل پیغامی درباره‌ جایگاه علوم انسانی در اندیشه‌ آیت‌الله مهدوی‌کنی بیان کرد: فرزند راستین حوزه بودند و حرکتشان امتداد حرکت حوزه بود. 

وی با بیان اینکه کنشگری فکری و فرهنگی در کنار امام داشتند که منجر به انقلاب اسلامی شد، گفت: وی در سال ۴۸، ۴۹ دروس اقتصاد اسلامی را شروع می‌کند در حالی که در آن دوره تصوری از وقوع انقلاب و جامعه اسلامی نبوده، به‌دنبال جامعه‌سازی و برپایی اقتصاد اسلامی برگرفته از آیات و روایت بوده‌اند. علوم انسانی مهم است، زیرا علمی‌ فارغ از انسانیات و اخلاقیات نیست. نگاهی که دین به انسان دارد اقتضائاتی دارد که علوم انسانی را مهم می‌کند.

عادل پیغامی در پاسخ به این سوال که رویکرد آیت‌الله مهدوی‌کنی در اسلامی‌سازی علوم انسانی چه بود، گفت: آیت‌الله مهدوی‌کنی از پیشگامان این حوزه بودند. اسلامی‌سازی اقتصاد در رویکرد ایشان نشان می‌دهد که پایه‌ای بودن دین در همه‌ علوم موردنظر بوده است.»

پیغامی در این باره که چرا اسلامی‌سازی علوم در اندیشه‌ اندیشمندان مختلف از اقتصاد شروع می‌شود، بیان کرد:اقتصاد مساله روزمره مردم است. اولویت وی و سایر اندیشمندان حل مشکلات و مسائل مردم بوده است. ملاحظات قرآنی و روایی هم وجود دارد مثلا آیه‌ای که می‌گوید مال مایه‌ی قیام و قوام جامعه است.

وی اضافه کرد: آیت‌الله مهدوی‌کنی در پی تولید عالم دینی بودند. علم و دین باید ابتدا در وجود یک انسان به تلفیق برسد نه روی کاغذ و مقالات و نظریات؛ بنابراین ابتدای کارشان با تاسیس دانشگاه است. بحث‌های مختلفی درباره‌ علم دینی وجود دارد، اما نگاهشان به علم، دین، دین‌شناسی، انسان و مسئولیت‌هایی که انسان در قبال علم دینی دارد باعث ایجاد دانشگاه می‌شود. دانشگاهی که نهاد علم دینی باشد، خروجی‌ آن عالم دینی می شود. در تاسیس این دانشگاه ویژگی‌های خاصی مطرح می‌شود؛ اساتید، گزینش دانشجویان و از این مهم‌تر مساله‌محوری و مسئولیت محوری.

 پیغامی اضافه کرد: دانشجو توامان هم بخش‌های کاربردی متون دینی و حوزوی هم علم را به زبان اصلی و از سرچشمه می‌خواند. این دانشجو صرفا یک مسلمانی که مثلا اقتصاد می‌داند نیست. در دانشگاه امام صادق (ع) ابتدا دروس فقهی را اساتید حوزه و دروس دیگر را سایر اساتید تدریس می‌کردند، اما اکنون شاهد نسل جدیدی در اساتید هستیم که خود تلفیق اقتصاد و فقه هستند. در دانشگاه در بحث فقه و معارف اسلامی وارد بخش‌های کاربردی و جامعه‌ساز شده‌ایم. برای مثال کتاب شهید مطهری خوانده می‌شود و دانشجوی علوم سیاسی وارد بحث‌های فقه‌الاداره می‌شود. فقه نفت و گاز خوانده می‌شود که در حوزه نمی‌توانید سراغش را بگیرید.

پیغامی درپاسخ به این سوال که از اندیشه‌ آیت‌الله مهدوی‌کنی چه مواردی در دانشگاه امام صادق (ع) متبلور است، گفت: در نگاهی که آیت‌الله مهدوی‌کنی به دین و اسلام دارد و برگرفته از نگاه امام است، اخلاق جایگاه مهمی دارد. وی سیاست‌مدار اخلاقی و معلم اخلاق بوده‌اند. بنابراین اخلاق در دانشگاه امام صادق (ع) بسیار جدی گرفته می‌شد. حتی ایشان نگاه اجتهادی به بحث اخلاق داشتند. وی شاگرد علامه طباطبایی هم بودند؛ بنابراین بحث‌های تفسیر هم در دانشگاه امام صادق (ع) اهمیت زیادی دارد. آیت‌الله مهدوی‌کنی فقیه اجتماعی هم بودند بنابراین در مقطع کارشناسی ارشد فقه‌های مضاف مساله جدی‌ای است.

وی بیان کرد: نگاه آیت‌الله مهدوی‌کنی به علم پروسه‌ای است نه پروژه‌ای؛ نگاه پروسه‌ای منوط به این است که افراد مختلف باهم گفتگو کنند و تضارب آرا میان مکاتب علمی صورت بگیرد.

پیغامی در پایان بیان کرد:دانشگاه امام صادق (ع) نه حوزه است نه مانند سایر دانشگاه‌ها بنابراین نام دانشگاه اسلامی به خود می‌گیرد و یکی از مدل‌هایی است که در اسلامی‌سازی دانشگاه و علوم اسلامی می‌تواند وجود داشته باشد و اجرایی شده است.

در بخش‌های دیگر برنامه، سخنرانی آیت‌الله مهدوی‌کنی، معرفی کتاب، خاطرات دکتر حداد عادل و دکتر حسام‌الدین آشنا از ایشان و... پخش شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر