کد خبر: ۷۱۵۹۲۶۰
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
کد خبر : ۷۱۵۹۲۶۰
ساجدی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: وزیر خارجه عمان در راستای تحقق مذاکرات صلح هرمز و صلح یمن به تهران سفر کرد.

ابتکار هرمز و صلح یمن در راس ماموریت بن علوی قرار داردمحمد ساجدی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره سفر وزیرخارجه عمان به تهران، گفت: قبل از سفر یوسف بن علوی به تهران دو اتفاق در عمان رخ داد. مجموعه تحلیل‌ها هم نشان می‌دهد که وزیر خارجه مسقط در راستای این دو هدف به تهران سفر کرده است.

او افزود: پیش از سفر بن علوی به تهران، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا سفری به عمان داشت و احتمال می‌رود که در جریان آن سفر به مقامات عمان اعلام کرده که واشنگتن به دنبال برندازی جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه مذاکره با این کشور را دنبال می‌کند.در واقع بخشی از آن مذاکرات به طرح ابتکار صلح هرمز برمیگردد، بنابراین هرگونه مذاکره‌ای بین ایران و غربی‌ها در چارچوب مذاکرات صلح هرمز محقق خواهد شد.

ساجدی ادامه داد:خالد بن سلطان پسر پادشاه عربستان هم سفری به عمان داشته است و در آن سفر بحث میانجیگری و چگونگی پایان جنگ یمن را مطرح کرده‌اند.

کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد: در حقیقت در طول ۳ ماه گذشته احتمال پایان جنگ یمن مطرح می‌شود، تقریبا بمباران‌ها کمتر شده و میزان درگیری‌ها کاهش پیدا کرده است.

او تاکید کرد:به نظر می‌رسد که سفر وزیر خارجه عمان به تهران به این خاطر است که اتفاقات و رایزنی‌های رخ داده در راستای سفر فرستاده عربستان و آمریکا به عمان  را به ایران منتقل کند.

«یوسف بن‌علوی» وزیر امورخارجه عمان ۳۰ اردیبهشت ماه به منظور انجام سفری چند ساعته به تهران آمد و با همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد و پنجم مرداد ماه نیز برای دومین بار به تهران سفر و با ظریف دیدار کرد. این سومین سفر بن علوی به تهران طی ۸ ماه گذشته است.

وزرای خارجه ایران و عمان شهریور سال‌جاری نیز در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با هم دیدار کرده بودند. بن علوی هفته گذشته نیز در سفر به واشنگتن با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرده بود.

به‌نظر می‌رسد اصلی‌ترین محور سفر یوسف بن‌علوی به تهران جدا از روابط دوجانبه، موضوع ابتکار صلح هرمز است که در یک ماه اخیر به کانون رایزنی‌ها و گمانه‌زنی‌های منطقه‌ای تبدیل شده است. روزنامه کویتی الجریده پنجم آذر ماه در مطلبی از سفر وزیرخارجه عمان به تهران خبر داد و نوشت که قرار است «یوسف بن‌علوی» هفته آینده برای ابلاغ موافقت کشورش با طرح صلح هرمز به تهران سفر کند. رئیس‌جمهوری ایران اخیرا در نامه‌ای به سران شورای همکاری با ارائه طرح ابتکار صلح هرمز، همسایگان جنوبی را به گفت‌وگو دعوت کرده است.


بیشتر بخوانید:اراده جدی ایران برای گفت‌وگو با همه کشور‌های منطقه 


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر