کد خبر: ۷۱۵۹۴۴۰
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵
۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵
کد خبر : ۷۱۵۹۴۴۰
وزیر نیرو مطرح کرد؛

اردکانیان گفت:توسعه همکاری بانکی و بیمه و ارائه پیشنهاد برای استفاده از ارز ملی در تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌ها از جمله توافقات ایران و تاجیکستان بوده است.

توسعه همکاری بانکی و بیمه میان ایران و تاجیکستانبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان رضا اردکانیان وزیر نیرو در مراسم اختتامیه سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های فنی  اقتصادی و فرهنگی ایران و تاجیکستان که با حضور عثمان‌علی عثمان‌زاده وزیر انرژی و ذخائر آبی تاجیکستان برگزار شد، گفت: طی دو روز گذشته مذاکرات برای تنظیم توافقات و آماده‌سازی اسناد انجام شد، اما کار هیات کارشناسی با پایان اجلاس تمام نشد بلکه مسئولیت سنگینی برای توسعه روابط و عملیاتی شدن توافقات بر عهده ما است.

وی با بیان اینکه اراده رهبران دو کشور تقویت روابط در تمام سطوح است ادامه داد: توسعه روابط همه‌جانبه با کشور‌های اسلامی در صدر است و در این بین تاجیکستان جایگاه ویژه‌ای دارد. پیشرفت و موفقیت دولت و ملت تاجیکستان پیشرفت ایران است.

وزیر نیرو تصریح کرد: آنچه بعد از این اجلاس و امضای یادداشت تفاهم باید مورد توجه قرار گیرد پیگیری و توجه برای عملیاتی شدن توافقات است مثل تشکیل کمیته مشترک فنی و بانکی و الزامات منابع مالی است.


بیشتر بخوانید: امکان ترانزیت از طریق آب‌های آزاد میان ایران و تاجیکستان


وی اهم توافقات این اجلاس را در حوزه تجارت اقتصاد و بانک و بیمه عنوان کرد.

اردکانیان اضافه کرد: توسعه همکاری بانکی و بیمه و ارائه پیشنهاد برای استفاده از ارز ملی در تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌ها از جمله توافقات بوده است.

تدوین برنامه سه ساله با وزارت نیرو عراق

وزیر نیرو بیان کرد: همچنین امضای توافقنامه همکاری بیمه، توسعه همکاری گمرک و تجاری، توسعه همکاری سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و معرفی فهرست مناقصات فنی و مهندسی، همکاری نقشه‌برداری، همکاری‌های معدنی از طریق همکاری در حوزه زمین‌شناسی، حمل و نقل و کشاورزی، ارتباطات، امضای توافقنامه برای را‌ه‌آهن ایران تاجیکستان و ترکیه، اجرای پروژه کریدور ریلی و منطقه‌ای. همچنین خط ریلی افغانستان ایران تاجیکستان است که نشستی در این خصوص طی سه ما ه آینده برگزار می شود.

آخرین جزئیات رایگان شدن هزینه آب و برق مدارس

اردکانیان  در جمع خبرنگاران درباره رایگان شدن هزینه آب و برق مدارس گفت: دیروز در هیات وزیران در خصوص نهایی کردن تبصره مربوطه بحث و مورد بررسی قرار گرفت. ما همچنان موافق این هستیم در حد الگوی مصرف یعنی میزانی که آب و برق متعارف مصرف می‌شود کمک کنیم و مبالغ مالی آن را به مدارس بپردازیم و بیش از الگوی مصرف را خود مدارس پرداخت کنند.

وی افزود: ما حاضریم مبالغ مالی لازم را برای پرداخت قبض آب و برق از منابع خودمان در اختیار آموزش و پرورش قرار دهیم، اما نگوییم آب و برق رایگان است. وقتی به فرزندانمان بگوییم آب و برق رایگان است فرهنگ مصرف را یاد نمی‌گیرند.

وزیر نیرو گفت: وزارتخانه‌های نفت و نیرو اعلام کردند که حاضرند مبالغ مربوط به مصرف در الگوی مصرف را در حامل‌های آب و برق و گاز خودشان پرداخت کرده و منابع مالی را ابتدا خزانه از حساب این دو وزارتخانه برداشت کند و به آموزش و پرورش بدهد. اما وزیر آموزش و پرورش به دلایل مشکلات اداری درخواست داشت در حد الگوی مصرف رایگان و بیش از الگو، هزینه آب و برق و گاز را پرداخت کنند. آنچه تصویب شد این بود که در حد الگوی مصرف رایگان و بیش از آن باید هزینه‌ها پرداخت شود.

امکان ترانزیت از طریق آب‌های آزاد میان ایران و تاجیکستان

وی یادآور شد: الگوی مصرف بستگی به شرایط اقلیمی، گرمسیری یا سردسیری متفاوت خواهد بود و منتظریم به محض نهایی شدن بر اساس آخرین اطلاعات هواشناسی اعداد را اعلام کنیم.

اردکانیان تصریح کرد: کماکان نظر ما این است که بهتر بودجه مربوط به الگوی مصرف را دو وزارتخانه نفت و نیرو خود بپردازند، اما این بدآموزی رایگان تلقی شدن آب و برق و منابع انرژی را برای دانش آموزان نداشته باشیم، اما در هر حال تصمیم دولت این گونه بوده و ما هم پذیرفته و منتظر تصمیم در مجلس هستیم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر