کد خبر: ۷۱۶۰۰۹۸
گروه : گیلان » رشت
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
کد خبر : ۷۱۶۰۰۹۸
گروه : گیلان » رشت

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از پایان مرمت سفال‌های قلعه تاریخی صلصال تالش خبر داد.

پایان مرمت سفال‌های قلعه تاریخی صلصال تالشبه گزارش خبرنگار  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، شهرود امیر انتخابی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: مرمت ۹ قطعه از سفال‌های قلعه تاریخی صلصال تالش در گیلان به انجام رسیده است.

او افزود: ۹ قطعه از سفال‌ها قلعه تاریخی صلصال تالش در گیلان شامل خمره‌های بزرگ، بشقاب‌های لعاب دار، کوزه‌ها و ... را مرمت و تحویل موزه رشت شدند که در فرصت مناسب در نمایشگاه باستان شناسی در محل موزه رشت در معرض دید عموم قرار خواهند گرفت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان اظهار داشت: کاوش‌های باستان شناسی داخل قلعه صلصال توسط کارشناسان معاونت میراث فرهنگی در سال‌های گذشته انجام شده بود که منجر به شناسایی تعداد ۹ قطعه سفال به صورت خرد شده که نیاز به مرمت داشتند.

امیر انتخابی تصریح کرد: در این راستا به همت کارشناس فنی اداره کل به همراه پژوهشگران بخش خصوصی موفق شدند تمامی ۹ قطعه سفال شامل خمره‌های بزرگ، بشقاب‌های لعاب دار، کوزه‌ها و ... را مرمت و تحویل موزه رشت کنند که در فرصت مناسب در نمایشگاه باستان شناسی در محل موزه رشت در معرض دید عموم قرار خواهند گرفت.

او با بیان اینکه تاکنون بیش از ۶۰۰ میلیون تومان در راستای مرمت و ساماندهی محوطه بیرونی، احداث پله‌ها و ...، این قلعه از سوی شهرداری لیسار و با نظارت بخش فنی معاونت میراث فرهنگی استان گیلان هزینه شده است، از مردم منطقه و دلسوزان به مواریث فرهنگی تاریخی خواست تا نسبت به حفاظت و حراست قلعه صلصال لیسار نهایت تلاش و همدلی را به کار گیرند.

قلعه صلصال یکی از مناطق گردشگری استان گیلان است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بخش‌های از این قلعه تاریخی در فواصل سال‌های ۱۳۹۷-۱۳۹۸ مورد مرمت قرار گرفته است، گرچه ریشه‌های گیاهان در لابه لای آجر‌ها موجب آسیب‌های جدی به این قلعه تاریخی شده است، اما خوشبختانه با گیاه زدایی که در ۲ سال گذشته انجام شد موجب ریشه کنی این درختان شد.

انتهای پیام/ع

مرمت ۹ قطعه از سفال‌های قلعه تاریخی صلصال تالش

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر