کد خبر: ۷۱۶۳۷۹۴
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
کد خبر : ۷۱۶۳۷۹۴

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان گفت: با راه اندازی سامانه «هرشهروند؛ یک داوطلب» در آینده نزدیک شهروندان می توانند به صورت داوطلبانه در امور شهری حضور فعالانه داشته باشند.

مرتضی رشیدی معاون اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان  اظهار داشت: مشارکت شهروندان در اداره امور شهر مهمترین زمینه مشارکت قلمداد می‌شود و این نوع مشارکت یکی از الزامات زندگی شهری است و می‌تواند زمینه «شهروند فعال» را فراهم کند و شهر زیست پذیر را مهیا سازد.

او  با بیان اینکه مفهوم مشارکت می‌تواند مسئولیت پذیری و مسئولیت جویی را در بین شهروندان ایجاد کند ادامه داد: شهروندان با مشارکت در امور شهری می‌توانند به شبکه‌ای از روابط وصل شوند که از زمان تصمیم گیری تا به ثمر رسیدن اهدفشان در شبکه ارتباطات اجتماعی زمینه افزایش عزت نفس، تعامل و تعلق اجتماعی در بین ایشان افزایش می‌یابد.

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه مشارکت به معنای عام همواره از دیرباز با زندگی انسان پیوند داشته است اظهار داشت: مدیریت شهری با تشویق و مشارکت مردم در اداره امور شهر همواره سعی داشته است از نیاز‌ها و خواسته‌های شهروندان آگاهی پیدا کند و با واگذاری امور به مردم و گسترش فضا‌های فرهنگی، اجتماعی و آموزش فرهنگ شهروندی به بهره وری از امکانات اجتماعی در شهر یاری رساند تا در نهایت شهری زیست پذیر برای شهروندان فراهم شود.

او با تاکید بر نقش تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در توسعه فرهنگ مشارکت جویی در بین شهروندان گفت: معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان همواره با نقش حمایت مادی و معنوی از تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد به دنبال همکاری فعال و گسترده شهروندان در تحقق خواسته هایشان بوده است تا مردم با مشارکت اجتماعی هویت شخصی و اجتماعی خویش را بپرورانند و بتوانند برای ارتقای عدالت اجتماعی تلاش کنند.

رشیدی با اشاره به همایش «مهربی منت» که با همکاری سازمان هلال احمر کشور برگزار شد تصریح کرد: در راستای تحقق فرهنگ مشارکت جویی و تبیین اهداف کار داوطلبانه و تکریم و ارج نهی از نهاد‌های مدنی در شهر زیست پذیر این همایش به همت معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان برای اولین بار برگزار شد.

او با اشاره به اینکه کار داوطلبانه به عنوان نمادی از فرهنگ مشارکت جویی در جوامع توسعه یافته در اولویت امور قرار دارد اظهار داشت: مشارکت اجتماعی را می‌توان فرایند سازمان یافته‌ای دانست که در آن افراد جامعه به صورت آگاهانه، داوطلبانه و جمعی با درنظر داشتن هدف‌های معین و مشخص فعالیت می‌کنند که نمود عینی مشارکت در انجمن ها، تشکل ها، سازمان‌های مردم نهاد غیردولتی است.

رشیدی با تاکید بر مسئولیت جویی از دوران کودکی و نوجوانی اعلام کرد: معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در راستای ترویج و توسعه فرهنگ کار داوطلبانه مجموعه کتاب‌های کودک با عنوان «مهربانی‌های ریزه میزه» در گروه‌های سنی الف، ب و ج تهیه کرده است که به زودی منتشر خواهد شد و در مدارس شهر توزیع می‌شود.

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با اشاره به پیامد‌های مثبت تقویت تعامل سازنده برقرار شده بین معاونت مذکور با سمن‌های فعال تصریح کرد: این تعامل می‌تواند منجر به بسط توانمندی‌های شهروندان شود و حس تعلق اجتماعی شهروندان به شهر و زندگی شهری را ارتقا دهد. تقویت حس اعتماد اجتماعی شهروندان به مدیریت شهری و شهرداری و حس همکاری میان شهروندان و مدیریت شهری و تقویت سازو کار‌های جامعه مدنی از طریق تفویض وظایف به شهروندان از دیگر نتایج مثبت تعامل و همکاری بین دو نهاد مذکور خواهد بود.

او با اشاره به راه اندازی سامانه «هرشهروند؛ یک داوطلب» در آینده نزدیک اظهار داشت: راه اندازی این سامانه می‌تواند ارتباط مستقیم شهروندان در مشارکت جویی را فراهم کند و شهروندان به صورت داوطلبانه در امور شهری حضور فعالانه داشته باشند.
 
انتهای پیام/ی
 
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر