کد خبر: ۷۱۶۴۶۰۴
گروه : اردبیل » اردبیل
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
کد خبر : ۷۱۶۴۶۰۴
مدیر کل میراث فرهنگی اردبیل:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از ثبت ملی خانه مشروطیت اردبیل خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، نادر فلاحی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت: این خانه تاریخی در همایش ملی ثبت میراث صنعتی کشور که در ماهشهر برگزار شد با موافقت کارشناسان دفتر ثبت آثار تاریخی و با همکاری شهرداری اردبیل در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

او افزود: خانه قاجاری اسماعیل بیگ، متعلق به مرحوم اسماعیل بیگ شیروانی کاردار فرهنگی سفیر روس در اردبیل و تاجر اردبیلی بوده که در جریان قحطی ۱۳۲۷ قمری نقشی اساسی در تامین معیشت مردم اردبیل داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اضافه کرد: در طول یکی دو سال گذشته، تقریبا همه خانه‌های تاریخی تحت مالکیت میراث فرهنگی استان مرمت شده و در صورت اعلام موافقت مالک آماده مرمت خانه تاریخی مشروطیت نیز هستیم.

فلاحی با تاکید بر این‌که با ثبت ملی این خانه‌ی تاریخی، هرگونه دخل و تصرفی بدون اجازه‌ی میراث فرهنگی در این بنای قاجاری غیرقانونی است افزود: هر اقدامی مغایر این موضوع با برخورد قانونی مواجه می‌شود.

گفتنی است این خانه مدتی به عنوان بانک استفاده می‌شده، بعد از مدتی دفتر سرکنسول‌گری روسیه می‌شود.

در دوره قحطی آذربایجان، روس‌ها اردبیل را محاصره می‌کنند و خسارت زیادی به این منطقه وارد می‌شود.

به مرور با محاصره این خانه که مأمن مردم بوده، آن‌ها دور خانه خندق حفر می‌کنند و در نهایت سردار باباخان اردبیلی - سیاستمدار ایرانی در دوره جنبش مشروطه خانه را آزاد می‌کند، به همین دلیل این خانه به عنوان نماد مقاومت و مشروطیت در اردبیل شناخته می‌شود.

انتهای پیام/ح

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر