کد خبر: ۷۱۶۴۸۸۲
گروه : بوشهر » بوشهر
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
کد خبر : ۷۱۶۴۸۸۲
گروه : بوشهر » بوشهر

رئیس ستاد انتخابات استان بوشهر گفت: تعداد داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان بوشهر ۷۳.۶۳ درصد افزایش یافت.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، رئیس ستاد انتخابات استان بوشهر گفت: تا آخرین لحظات دیروز که آخرین روز ثبت نام از داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم بود ۱۹۱ نفر ثبت نامشان در چهار حوزه انتخابیه استان نهایی شد که ۶۶ نفر در حوزه بوشهر، گناوه و دیلم، ۴۷ نفر در حوزه دشتستان، ۳۶ نفر در حوزه دشتی و تنگستان و ۴۲ نفر در حوزه دیر، کنگان، جم و عسلویه، ثبت نام کرده‌اند.

مجید خورشیدی افزود: با توجه به اینکه هفت نفر در لحظات آخر در ستاد انتخابات وزارت کشور نام نویسی کرده‌اند، ثبت نامشان در سامانه تکمیل نشده است.

او ادامه داد: از ۱۹۱ داوطلبی که ثبت نامشان نهایی شده، ۱۷۳ نفر مرد و ۱۸ نفر زن هستند. تعداد داوطلبان مرد نسبت به دوره دهم مجلس بیشتر شده و میزان حضور داوطلبان زن دو درصد کاهش یافته است.

رئیس ستاد انتخابات استان بوشهر بیان کرد: از نظر سنی، ۳۸ نفر از داوطلبان در بازه سنی ۳۰ تا ۳۵ سال، ۴۸ نفر در رده ۳۶ تا ۴۰ سال، ۳۲ نفر در رده ۴۱ تا ۴۵ سال، ۲۰ نفر در رده ۴۶ تا ۵۰ سال، ۳۰ نفر در رده ۵۱ تا ۵۵ سال، ۱۴ نفر در رده ۵۶ تا ۶۰ سال، ۵ نفر در رده ۶۱ تا ۶۵ سال و سه نفر هم در رده سنی ۶۶ تا ۷۰ سال هستند.

خورشیدی افزود: از نظر تحصیلات، ۹ نفر تحصیلات حوزوی دارند، ۲۲ نفر مدرک کارشناسی (ایثارگری یا سابقه نمایندگی)، ۱۴۰ نفر کارشناسی ارشد و ۲۰ نفر مدرک دکتری دارند.

او بیان کرد: علاوه بر حضور سه نفر از نمایندگان کنونی، ۳۴ نفر که در ادوار گذشته سابقه داوطلبی داشته‌اند، در میان داوطلبان هستند.

رئیس ستاد انتخابات استان بوشهر عنوان کرد: از نظر شغل نیز بر اساس اعلام افراد، ۱۵ نفر فرهنگی، پنج نفر پزشک، ۹۲ نفر کارمند، ۹ نفر بازنشسته، ۱۲ نفر استاد دانشگاه، ۴ نفر بیکار، ۱۶ نفر آزاد، ۹ نفر وکیل و سه نفر نماینده هستند و ۱۲ نفر نیز گزینه سایر را انتخاب کرده‌اند.

خورشیدی گفت: ۵۳ نفراز داوطلبان ایثارگر هستند.

او تاکید کرد: تسهیلاتی برای داوطلبان در نظر گرفته نشده است.

رئیس ستاد انتخابات استان بوشهر افزود: از هیات‌های اجرایی می‌خواهیم که بر اساس قانون صلاحیت‌ها را بررسی کنند و کسانی که در موردشان مستند صریح وجود دارد، رد صلاحیت شوند.

خورشیدی با اشاره به اینکه استان بوشهر جزء نخستین استان‌هایی بود که هیات اجرایی را تشکیل داد، افزود: هیات اجرایی ۱۱ عضو دارد که هشت نفر از معتمدان هستند و سه نفر دیگر شامل فرماندار، دادستان و رئیس ثبت احوال می‌شود.

او ادامه داد: هزار و هشت نفر به عنوان معتمد معرفی شدند که ۷۵۰ نفر از آن‌ها تائید صلاحیت شدند.

رئیس ستاد انتخابات استان بوشهر گفت: برخی از کسانی که رد صلاحیت شدند جزء شریف‌ترین افراد هستند و انتظار داریم هیات نظارت در این زمینه بیشتر همت کند.

خورشیدی درباره انتخابات الکترونیکی هم گفت: قرار شده در ۱۱ استان یا در حوزه‌هایی که یک نماینده دارند، انتخابات الکترونیکی برگزار شود که ما اعلام کرده‌ایم آماده‌ایم در همه حوزه‌ها انتخابات الکترونیکی را برگزار کنیم.

او از داوطلبان خواست قانون را رعایت کنند و از تبلیغات زود هنگام بپرهیزند، اما در همین حال گفت که اشکال‌هایی در قانون وجود دارد که مصداق تبلیغات زود هنگام چیست؟

رئیس ستاد انتخابات استان بوشهر از رسانه‌ها نیز خواست در کنار مسئولان زمینه را برای حضور حداکثری مردم در انتخابات مجلس فراهم کنند.

خورشیدی بیان کرد: از رسانه‌ها می‌خواهم اگر درباره روند اجرای انتخابات نقدی وجود دارد، ما اعلام کنند و صدای مردم را بیشتر و رساتر به ما برسانند.

او از احزاب نیز خواست برای معرفی داوطلبان مورد نظرشان جلسه برگزار کنند و مردم را به حضور در انتخابات تشویق کنند.

رئیس ستاد انتخابات استان بوشهر گفت: از خانه احزاب استان انتظار است که در گردآوردن احزاب نقش فعال‌تری ایفا کنند.

خورشیدی از دانشگاهیان هم خواست در انتخابات هم نقش گروه مرجع را مانند دیگر حوزه‌ها داشته باشند.

دبیر ستاد انتخابات استان بوشهر نیز گفت: فرایند ثبت نام از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دهم آذر شروع شد و شانزدهم آذر پایان یافت.

خسرو دهقانی افزود: ۲۶ هیات اجرایی در استان بوشهر تشکیل شده که ۱۰ هیات در شهرستان‌ها و ۱۶ هیات در بخش‌ها هستند.

او بیان کرد: هر فردی که بتواند در انتخابات ۲۰ درصد آراء صحیح را به دست آورد، می‌تواند به عنوان نماینده انتخاب شود.

انتهای پیام/ک

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر