کد خبر: ۷۱۶۶۰۲۳
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
کد خبر : ۷۱۶۶۰۲۳

مخالفان سعودی در سومین کنفرانس ویژه مخالفت با سیاست‌های سرکوبگرانه آل‌سعود در لندن به صورت گسترده‌ای مشارکت کردند.

بررسی نقض حقوق‌بشر مقامات سعودی زیر ذره‌بین شرکت‌کنندگان در کنفرانس لندنبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، مخالفان سعودی سومین کنفرانس ویژه خود را در لندن، پایتخت انگلیس برگزار کردند. شرکت کنندگان در این کنفرانس تاکید کردند رژیم سعودی از تروریسم علیه مخالفان خود استفاده می‌کند. مخالفان سعودی خواستار تدوین قانون اساسی جدید برای این کشور و افشای اقدام مقامات سعودی در نقض حقوق بشر شدند.

خبرنگار العالم در گزارشی گفت: رژیم سعودی سعی دارد وانمود کند که سیاست‌های باز در برابر جامعه جهانی در پیش می‌گیرد و در سطح بین الملل دارای مقبولیت جهانی است، اما برخلاف این ادعاها، رژیم سعودی پرونده سیاهی در زمینه حقوق بشر و محدود کردن و سرکوب آزادی‌ها دارد، از این رو شخصیت‌های سعودی در خارج از کشور بر آن شدند کنفرانسی در خارج از کشور، برای مخالفان رژیم برگزار کنند. این سومین کنفرانس مخالفان رژیم سعودی است که در لندن برگزار می‌شود. بیش از چهل و هفت تن از شخصیت‌های رسانه‌ای، آکادمیک، سیاسی و اجتماعی مخالف رژیم سعودی در این کنفرانس شرکت کردند. در این کنفرانس واقعیت‌هایی که در عربستان وجود دارد بررسی می‌شود؛ واقعیت‌هایی که شامل محدود کردن آزادی‌ها و افزایش تعداد زندانیان سیاسی و زندانیان اندیشه است.

«مضاوی الرشید» از شخصیت‌های دانشگاهی سعودی در افتتاحیه این کنفرانس تاکید کرد: تروریسم رژیم سعودی از هر تروریسم دیگری بزرگتر و گسترده‌تر است و این یک تروریسم دولتی محسوب می‌شود.

مضاوی الرشید افزود: پادشاه و ولیعهد سعودی به تنهایی قوانین را تصویب و جامعه سعودی را مجبور به اجرای این قوانین می‌کنند. وی با اشاره به زندانیانی که در زندان‌های رژیم سعودی به سر می‌برند، گفت: رژیم سعودی مطالبات این زندانیان را برآورده نمی‌سازد و با مصادره این خواسته‌ها آن را به نفع خود مطرح می‌کند تا سیاست‌های خود را در داخل و خارج از کشور ترویج کند.

شاهزاده خالد بن فرحان آل سعود از مخالفان رژیم سعودی با شرکت در این کنفرانس بر ایجاد هویتی ملی در عربستان که به دور از تعصب عشایری باشد، تاکید کرد تا زمینه برای ایجاد مرحله تحول دموکراتیک در کشور فراهم شود.

حمزه الحسن و عمر بن عبدالعزیز از مخالفان رژیم سعودی نیز در این کنفرانس حضور داشتند.

رژیم سعودی تلاش کرده بود عمر بن عبدالعزیز را در خارج از عربستان ترور کند زیرا وی اطلاعاتی در زمینه ترور جمال خاشقجی، نویسنده منتقد سعودی منتشر کرده بود.

این کنفرانس زمانی برگزار می‌شود که دعوت‌ها برای کشف حقایق درباره نقض حقوق بشر در عربستان افزایش یافته است. همچنین تعیین سرنوشت زنان و مردان بازداشت شده در زندان‌های رژیم از جمله خواسته‌های مطرح شده است.

در همین حال شرکت کنندگان در این کنفرانس خواستار تشکیل کمیته‌ای برای تدوین قانون اساسی جدید در عربستان شدند؛ قانون اساسی که تنوع موجود در مناطق مختلف این کشور را شامل شود و هر نوع گرایش سیاسی و دینی را پوشش دهد و بر اهمیت تشکیل احزاب تاکید کند.

همچنین شرکت‌کنندگان در این کنفرانس با روش‌های خشونت‌آمیز رژیم سعودی مخالفت و درخواست کردند تلاش‌های رژیم سعودی برای نشان دادن فعالیت‌های مخالفان رژیم به عنوان عملیات تروریستی، متوقف شود. در کنفرانس مخالفان رژیم سعودی تاکید شد هرگونه رفتار سرکوبگرانه رژیم سعودی ضد مخالفان یا منتقدان آن، باعث ایجاد وحدت بیشتری بین مخالفان رژیم خواهد شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر