کد خبر: ۷۱۶۶۰۵۴
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
کد خبر : ۷۱۶۶۰۵۴
رئیس اتاق بازرگانی تهران مطرح کرد؛

خوانساری گفت: در بخش خصوصی هر چقدر اقتصاد، شفاف‌تر باشد به طور قطع کارآفرینان و مبلغان رشد پیدا می‌کنند.

بخش خصوصی، اولین قربانی فساد استبه گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی در پنجمین همایش مبارزه با فساد اظهار کرد: بخش خصوصی اولین قربانی فساد است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: هر چقدر اقتصاد، شفاف‌تر باشد به طور قطع کارآفرینان و مبلغان رشد پیدا می‌کنند.


بیشتر بخوانید: واردات عمان از ایران، امسال به ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است


خوانساری برگزاری این همایش را راهی برای کاهش فساد دانست و افزود: امیدواریم که بتوانیم فساد را کاهش دهیم؛ و رسالت ما در اتاق بازرگانی تهران آن است که به این گفتمان‌ها بپردازیم.

این مقام مسئول ادامه داد: اگر قرار باشد سرمایه گذاری داخلی و خارجی رشد کند با وجود فساد نمی تواند رشد کند چرا که هم اکنون در زمینه سرمایه گذاری خارجی مشکل و در زمینه داخلی هم بدلیل فساد دچار مشکل ایم.

دریافت سوء پیشینه از دیگر مشکلات فعالان اقتصادی و تجاری در کشور ماست

رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: از نظر ما هر چقدر دولت بزرگ باشد فساد بیشتر می‌شود و  هم اکنون، دولت‌های ما از بنزین تا تعیین قیمت سیب‌زمینی دخالت می‌کنند که این روند قابل قبول نیست چرا که ما در سال‌های قبل سازمان چای، قند و شکر و سازمان‌های دیگر داشتیم، اما  هم اکنون، این سازمان‌ها حذف شدند، ولی مشکل مردم حل نشده از این رو رویکرد دولت بهتر است نظارتی باشد تا تصمیم‌گیرنده در همه موارد.

خوانساری  بیان کرد: وجود شرکت‌های دولتی و خصولتی یکی از عوامل دیگر فساد در کشور ماست که بودجه این شرکت‌ها دوبرابر بودجه عمومی است، ولی میزان مالیاتی که این شرکت‌ها پرداخت می‌کنند بسیار کم است و این نشانه تبعیض و ناکارآمدی است که سبب فساد در جامعه می‌شود.

وی تاکید کرد: در خصوص دستگاه‌هایی که در روند نظارت بر ورود کالا‌ها دخالت دارند بیش از ۲۰ نهاد در کشور ما دخیل‌اند، اما در کشور‌های پیشرفته این روند یک ساعته انجام می‌شود از این رو روند طولانی ورود و صادرات کالا در کشور ما خود باعث فساد است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: ارائه بخشنامه‌های رنگارنگ در کشورمان از جمله مسائل دیگری است که ما اگر به صورت زیربنایی با آن‌ها برخورد نکنیم بدون شک در حوزه فساد نمی‌توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم.

خوانساری اظهار کرد: دریافت سوء پیشینه از دیگر مشکلات فعالان اقتصادی و تجاری در کشور ماست که این روند باید حل شود چرا که دلیلی ندارد ما برای هر کاری سوء پیشینه بگیریم پس بهتر است در این راستا تکلیف اساسی مشخص شود.

وی افزود: در حوزه ساخت و ساز نیز ما عملا سازمان نظام مهندسی را برای فروش پروانه فعال کردیم روندی که خودش فسادآور است و من معتقدم چرخه فساد در داخل کشور روز به روز در حال افزایش است و هر روز با بزرگ شدن دولت این چرخه در حال بزرگتر شدن است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: در قوه مقننه و دستگاه‌های نظارتی نیز به سبب وجود قوانین متعدد و نهاد‌های مختلف فساد در حال افزایش است از این رو ما باید دولت الکترونیک را هر چه سریعتر اجرایی کنیم و دولت باید کار را به مردم و بخش خصوصی بسپارند چرا که در فضای امروز شرکت‌های دولتی و خصولتی رقیب جدی بخش خصوصی هستند.

وی  گفت: بخش خصوصی آمادگی دارد تا در موضوع مقابله با فساد وارد عمل شود چرا که اگر این رویه فعلی ادامه داشته باشد فساد بیشتر خواهد شد از این رو باید یک کمپینی در جهت مقابله با فساد ایجاد شود، چون مقابله با مفسد چاره درد نیست و ما باید به فکر آسیب‌شناسی در این حوزه باشیم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر