کد خبر: ۷۱۶۶۰۶۸
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
کد خبر : ۷۱۶۶۰۶۸

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: روسیه به خاطر عدم تمدید معافیت‌های آمریکا، از فردو کنار نمی‌کشد.

کمالوندی: بدون روس‌ها هم قادر به ادامه تولید ایزوتوپ‌های پایدار هستیمبه گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،‌ به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، «بهروز کمالوندی» معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در جمع خبرنگاران درباره تولید ایزوتوپ پایدار عنوان کرد: به لحاظ دانش فنی وضعیت ما به گونه‌ای است که اگر خودمان بخواهیم ادامه دهیم می‌توانیم، درحال حاضر برای صنعت هسته‌ای ما کار نشدنی وجود ندارد.

او افزود: قرار است در پروژه‌ای که چند سال دیگر تمام می‌شود، ۱۱ نوع ایزوتوپ تولید کنیم، ولی فراموش نکنید که دو سه کشور در دنیا بیشتر نیست که چنین توانایی را دارد.

معاون سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: تلقی ما این است که روس‌ها به خاطر تمدید نشدن معافیت‌های آمریکا کنار نمی‌کشند و نیروگاه ۲ و ۳ بوشهر را در دست اقدام دارند. همچنین باید بگویم که می‌توانیم حتی بدون روس‌ها به لحاظ فنی در رابطه با تولید ایزوتوپ‌های پایدار کار را ادامه دهیم، البته به لحاظ سیاسی اگر روس‌ها کنار ما باشند، حتما بهتر است.

او خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک درباره همکاری با روس‌ها در این مورد یا انجام این پروژه بدون حضور روس‌ها به افکار عمومی توضیح خواهیم داد.

کمالوندی گفت: در روش‌های غیر سانتریفیوژی در حال ایجاد مرکزی در سایت فردو هستیم که تا چند ماه دیگر کار ساختمانی آن تمام می‌شود. پس از آن بدون استفاده از سانتریفیوژ، ایزوتوپ پایدار تولید خواهیم کرد.


او درباره توقف همکاری روسیه در پروژه تولید رادیوایزوتوپ پایدار در سایت فردو نیز اظهار کرد: حدود هفت، هشت روز پیش در رابطه با این موضوع با روس‌ها مذاکراتی داشتیم. به لحاظ فنی در جایی که ایزوتوپ پایدار تولید می‌کنیم، غنی سازی انجام می دهیم. از این رو وقتی تصمیم به انجام غنی سازی باشد، به طور طبیعی نمی‌توان همزمان تولید ایزوتوپ پایدار را داشته باشیم.

معاون سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در مذاکرات ما چند روش جایگزین پیشنهاد و بحث شد تا این همکاری در سطوح فنی ادامه یابد.

کمالوندی با اشاره به آنچه در برجام در این زمینه تولید ایزوتوپ‌های پایدار در فردو آمده است، گفت: در برجام آمده است که باید این کار در محل مورد پیش بینی انجام شود، البته گفته نشده کدام دو زنجیره. می‌تواند هر کدام از دو زنجیره از هشت زنجیره باشد. امابعد از بررسی مشاهده کردیم که ایزوله کردن هر کدام از دو زنجیره‌ مشکلاتی را ایجاد می‌کند، در عین حال مباحث در این مورد بین ما و روسیه ادامه دارد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر