کد خبر: ۷۱۶۶۴۶۵
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
کد خبر : ۷۱۶۶۴۶۵

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از اتمام مرحله اول پروژه مطالعه و حفاظت از نقش برجسته‌های تاق بستان خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه،علیرضا برشاهی معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت : برای اجرای این پروژه در گام اول، اقدام به بررسی میدانی و نمونه‌گیری از وضعیت نقش برجسته‌های این اثر تاریخی کردیم.

او گفت : پس از بررسی نمونه‌ها در آزمایشگاه تخصصی میراث فرهنگی توانستیم عوامل اصلی تاثیرگذار در آسیب رسانی به نقش برجسته‌های تاق بستان را شناسایی کنیم.

معاون میراث فرهنگی استان گفت: طبق نتایج بدست آمده از این آزمایشات، مهمترین عامل طبیعی آسیب‌رسان به سنگ نقش برجسته‌های تاق بستان، رطوبت است که برای کنترل و مبارزه با این آسیب از سال‌های قبل نیز اقداماتی انجام شده، اما باید کار‌های جدیدی را نیز در دستورکار قرار دهیم.

او بابیان اینکه رطوبت برخی از مواد معدنی را با خود حمل می‌کند و با رسوب این مواد روی بدنه سنگ‌ها به مرور به آن‌ها آسیب می‌زند، گفت: کنترل منابع آبی از بالادست و جا‌هایی که طوبت به داخل تاق‌ها نفوذ می‌کند را برای جلوگیری از آسیب‌رسانی به سنگ‌ها مورد توجه جدی‌تری قرار می‌دهیم.

برشاهی گفت: آلودگی هوا و عوامل بیولوژیکی مانند برخی از حشرات که در داخل تاق‌ها لانه می‌کنند، دو عامل مهم دیگری هستند که می‌توانند به نقش برجسته‌ها آسیب برسانند، برای همین مقابله با آن‌ها را نیز در دستور کار داریم.

او گفت: اکنون که با انجام این مطالعات عوامل اصلی آسیب‌رسان به نقش برجسته‌های تاق بستان راشناسایی کرده‌ایم، راهکار‌های مقابله با آن را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم تا بصورت یک طرح نهایی آن را ارائه دهیم.

معاون میراث فرهنگی کرمانشاه گفت: با تدوین طرح نهایی مطالعه و حفاظت از نقش برجسته تاق بستان، اعتبارات لازم را برای اجرایی کردن آن خواهیم گرفت .

 

 

انتهای پیام/د

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر