کد خبر: ۷۱۶۶۴۸۸
گروه : سیاسی » دولت
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷
۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷
کد خبر : ۷۱۶۶۴۸۸
گروه : سیاسی » دولت
روحانی در جمع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان به مناسبت روز دانشجو:

رئیس جمهور گفت: دانشجو به عنوان کسی که دنبال حقیقت است ، باید قدرت را نقد کند.

دانشجو باید قدرت را نقد کند/ اگر مذاکره منجر به شکستن توطئه دشمن شود، ضروری است/کسانی که می‌گویند انتخابات فایده ندارد دلسوز مردم نیستندبه گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور روز دوشنبه در جمع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان به مناسبت روز دانشجو با تاکید بر اینکه دولت بدون اشکال و ایراد نیست و از انتقاد سازنده استقبال می‌کند، گفت: قدرت باید نقد شود، چون اگر نقد نشود احتمال انحراف دارد و کشور دانشجویی می‌خواهد که با صراحت و شهامت حرف بزند و مسئولان را نقد کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه آذر، به عنوان ماه دانشجو، وحدت حوزه و دانشگاه، مجلس، قانون اساسی و حقوق شهروندی و ماه پرافتخاری است، تأکید کرد: در میان همه این روز‌ها روز دانشجو و ایامی که تعلق به بیان جایگاه دانشجو، دانشگاه و اظهارنظر دارد، ویژه است.

او با اشاره به اینکه در ۷ سال گذشته موفق بودم در روز دانشجو در یکی از دانشگاه‌های کشور سخنان دانشجویان را بشنوم، تصریح کرد: از طرح بیان روشن، شفاف و نقادانه دانشجو نسبت به دولت خوشحال می‌شوم و این آزادی بیان جزء افتخارات انقلاب اسلامی است.

حجت الاسلام روحانی گفت: در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، دانشجویان شجاع و غیوری داشتیم، اما این زمینه که بتوانند روبه‌روی مقامات و حتی رئیس دانشگاه نظرات خود را آزاد ارائه کنند، اصلاً وجود نداشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه دانشگاه‌ها در رژیم گذشته، اینچنین بودند که دانشجو نمی‌توانست در برابر مقامات بایستد و آنچه را در دل دارد، بیان کند، گفت: این بیان آزاد و اظهارنظر در دانشگاه‌ها از آثار انقلاب اسلامی است و دانشگاه‌ها نیز در پیروزی انقلاب نقش ارزشمندی در کنار حوزه و اقشار مردم ایفا کردند.

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه نام دانشجو بدون دانش‌پژوه بودن در جایگاه خودش قرار نمی‌گیرد، تصریح کرد: اینکه دانشجو تنها درس بخواند و راجع به علم و پیشرفت‌های علمی و فناوری راه بپیماید، اما در مسایل سیاسی و اجتماعی نظری نداشته باشد، حتماً به حق نیست.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دانشجو باید نقد کند و دانشجویی مانند حزب نیست، ادامه داد: حزب تشکلی است که برای مدتی معلوم عضو آن می‌شوید، اما دوران دانشجویی سیال است و در این دوران، طبقه خاصی به نام ثروتمند و فقیر وجود ندارد و اقوام مختلف در دانشگاه‌ها در کنار یکدیگر هستند.

حجت الاسلام روحانی تصریح کرد: یکی از خیرات دانشگاه‌ها این است که اقوام مختلف و دختران و پسران ما می‌توانند با هم گفت‌وگو کنند و زبان‌ها و گویش‌های گوناگون وجود دارد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دانشگاه و دانشجو حتماً باید اظهار نظر کند و حتما نظام به دانشجو اعتماد و احترام کند، تصریح کرد: نسل جوان پرشور ما با احساسات پاک در این دوران ۱۸ تا ۲۳ سال که بهترین دوران است، می‌تواند بهترین فعالیت‌ها، قدرت فکری و بدنی و نشاط داشته باشد و برای من نیز آن دوران یادآور دوران لذت‌بخشی است.

او با بیان اینکه همه دانشجویان باید با یک بیان صریح، خوب، روشن و شجاعانه مطالب خود را بیان کنند، تصریح کرد: ما به دنبال چنین دانشجویی هستیم که با صراحت در برابر کسانی که مسئولیت دارند، مطالب و انتقادات خود را مطرح کنند که البته این دوران و مسئولیت نیز محدود است و دانشجو باید با قدرت گفت‌وگو، قدرت را نقد کند وگرنه احتمال انحراف در قدرت وجود دارد و این قدرت شامل همه قوای کشور، نهادها، گروه‌ها و حتی جامعه بزرگ مردم است.

حجت الاسلام روحانی تصریح کرد: معتقدم در نقادی، دانشجو باید بی‌محابا، اما با محتوا نقد کند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اگر بگوییم فلان فرد، مخالفان را بی‌شناسنامه خوانده است، حرف نادرستی است، افزود: در یک مراسم سخنرانی فردی سخنی بر زبان آورد که مردم و ملت این‌چنین می‌گویند و من گفتم از طرف مردم نگویید، بلکه بگویید، نظر حزب من این است و منظور من از شناسنامه این بود و اینکه نه به عنوان کل ملت ایران، سخن بگویید.

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه اگر کسی بخواهد به نمایندگی از ملت صحبت کند، رئیس جمهور است، ادامه داد: این‌گونه سخنان را تحریف نکنیم که به نفع کشور نبوده و نباید این‌گونه عمل کنیم و باید واقعیت‌ها را درک کنیم و همه زوایا را برای منفعت کشور در نظر بگیریم.

رئیس جمهور با طرح این پرسش که آیا کسی در جامعه وجود دارد که هیچ اشکالی نداشته باشد، تأکید کرد: دولت هم حتماً اشکالاتی دارد و اگر تصمیمی اتخاذ می‌کنم، بی تردید در دولت مشورت می‌کنم و یا در شورای اقتصاد و شورا‌های عالی کشور به بحث و رأی‌گیری می‌گذاریم و اگر قانون باشد به صورت لایحه به مجلس ارسال می‌کنیم.

حجت الاسلام روحانی با تأکید بر اینکه بسیار مهم است که در این شرایط ضمن بیان نقد یکدیگر را یاری کنیم، تأکید کرد: اگر راه‌حل بهتری پیشنهاد داریم، بیان شود و مورد استفاده همه مسئولان قرار گیرد.

چه زمانی در کشور گفتم که مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در انتخابات سال ۹۲ اعلام کردم که گزارش ۱۰۰ روزه اولیه اقدامات دولت و اعلام اقدامات و برنامه‌های ۴ ساله دولت در پایان دولت یازدهم دو برنامه اصلی دولت است، تأکید کرد: چه زمانی در کشور گفتم که مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟ بسیاری از دولت‌ها در جهان برنامه گزارش اقدامات ۱۰۰ روزه و برنامه‌های ۴ ساله دارند و این اختراع و اکتشاف ما نیست.

حجت الاسلام روحانی با تأکید بر اینکه در همان ۱۰۰ روز ابتدایی دولت یازدهم بود که اولین توافق با ۱+۵ و ۶ قدرت جهانی به صورت توافق موقت انجام، تصویب و اعلام شد، تأکید کرد: حتی حق غنی‌سازی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهم‌ترین دستاورد در آن توافق موقت به رسمیت شناخته شد چرا که تا آن روز به دلیل قطعنامه‌های شورای امنیت، غنی‌سازی کشور را به رسمیت نمی‌شناختند، اما اعلام کردند که ایران حق غنی‌سازی دارد و این بزرگترین دستاورد ۱۰۰ روز اول بود.

رئیس جمهور تأکید کرد: همین توافق موقت گشایشی در پول‌های کشور ایجاد کرد و کلید ما چرخید و ۷۰۰ میلیون دلار طبق توافق ژنو به صورت ماهانه آزاد شد.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به اینکه آزادسازی این مقدار پول دولت باعث رشد کشور شد و دولت قادر به اعلام میزان تورم شد، گفت: در ۱۰۰ روز اول اعلام کردیم که تا پایان دولت، تورم تک رقمی می‌شود، اما همه دوستان اقتصاددان ایراد می‌گرفتند که شاید چنین اقدامی عملی نباشد و به آنان گفتم، اگر عملی نشد، از مردم معذرت‌خواهی خواهم کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در اواسط سال ۹۴ تورم بعد از ۲۶ سال تک رقمی شد، گفت: برای اولین بار در سال ۹۵ رشد اقتصادی در کشور ۱۲.۵ درصد شد که در آن سال مقام اول دنیا در شاخص رشد اقتصادی را کسب کردیم و همه با هم این کار را به نتیجه و سرانجام رساندیم.

او با اشاره به اینکه ۳ فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس، روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کند، افزود: همه قطعات و توربین‌های این پالایشگاه در گمرکات اروپا بود که بعد از برجام آزاد شد و ۳ بار به بندرعباس سفر کردم و ۳ فاز این پالایشگاه افتتاح شد. بسیاری از پروژه‌های افتتاح شده ماه‌های اخیر هم به دلیل رفع تحریم‌های ناشی از برجام بوده است.

حجت الاسلام روحانی افزود: فاز بعدی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در حال اجرا شدن است که در مجموع تولید بنزین در کشور به ۴۵ میلیون لیتر در روز می‌رسد.

رئیس جمهور با بیان اینکه توانستیم قراردادی امضا کنیم که تنها مصوب دولت نبود، بلکه مجلس و شورای عالی امنیت ملی نیز تصویب کردند، تأکید کرد: آیا اینکه ۶ قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل کنار رفت، ضرر کردیم؟

حجت الاسلام روحانی افزود: موضوع PMD که اتهامی بزرگ علیه جمهوری اسلامی ایران بود، در برجام حل شد و آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح‌آمیز بوده و این یک دستاورد حقوقی بزرگ برای کشور بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه نباید منکر این شویم که ایرادات و اشکالاتی وجود دارد، اما این توافق به نفع کشور بود، گفت: قبل از برجام صادرات نفت ایران یک میلیون بشکه بود، اما بعد از برجام به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه افزایش یافت که تا قبل از تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران در سال ۹۷ این صادرات نفت ادامه داشت.

حجت الاسلام روحانی با تأکید بر اینکه در ۴ ماه اخیر ۶.۵ میلیارد دلار قطعات پالایشگاه‌ها به ویژه پارس جنوبی وارد بندرگاه‌های کشور شده است، ادامه داد: در کالا‌ها و مواد اساسی که نیازمندی روزمره مردم است، نیازمند واردات هستیم که البته باید خودکفا شویم و طبق اعلام سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در خوزستان، محصولات کشاورزی نسبت به سال گذشته ۲ برابر شده است و این به معنای آن است که به سمت خوداتکایی حرکت می‌کنیم.

حجت الاسلام روحانی با تأکید بر اینکه با تحریم‌های اخیر آمریکا، خرید اجناس برای کشور ۱۵ تا ۲۰ درصد گران‌تر شده است، گفت: سیستم بانکی نمی‌تواند مستقیماً کار کند و در این مسیر صرافان سهم خود را برمی‌دارند و کالا‌ها گران‌تر می‌شود و همه ما برای بهتر شدن زندگی مردم تلاش می‌کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالا‌های اساسی ادامه داد: بار‌ها در دولت در این خصوص بحث کردیم که این نرخ ارز آزاد شود و برخی از وزرا چنین اعتقادی داشتند، اما در نهایت به این نتیجه رسیدیم در صورت آزادسازی، زندگی مردم دچار سختی و قیمت‌ها در بازار ۲ برابر می‌شود و برخی معتقد بودند این تفاوت قیمت را به صورت یارانه به مردم دهیم که در نهایت متوجه شدیم افزایش قیمت کالا‌ها با این پرداخت تفاوت قیمت فاصله دارد.

حجت الاسلام روحانی با تأکید بر اینکه بنزین ۲ نرخی و دلار چندنرخی سخت و فسادآور است، گفت: گاهی شرایط اضطرار به وجود می‌آید و باید در دوران سختی قبول کنیم و همه باید در کنار هم باشیم و دانشگاه‌ها در چگونگی اجرای این طرح وارد شوند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در جمع دانشجویان در دانشگاه فرهنگیان به موضوع اصلاح قیمت بنزین اشاره و با تأکید بر اینکه قانون ما را موظف می‌کند قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهیم، گفت: همیشه این بحث وجود داشته که افزایش قیمت بنزین به یکباره انجام شود یا به صورت سال به سال و کارشناسان نظرات متفاوتی در این زمینه دارند.

 

حجت الاسلام روحانی با تأکید بر اینکه اساس تصمیم به سهمیه‌ای کردن و افزایش قیمت بنزین این بوده است که نیازمند به واردات بنزین نشویم، گفت: قبل از این دولت بنزین و گازوئیل وارد می‌کردیم و حتی در فصل زمستان گاز را هم وارد می‌کردیم، به طوری که یکی از کشور‌های همسایه شمالی وقتی در یک زمستان سخت متوجه نیاز ما به گاز شد، قیمت را ۹ برابر کرد و دولت قبل ناچار به پرداخت آن شد. خوشبختانه امروز نیازی به واردات گاز نداریم و حتی به کشور‌های عراق و ترکیه، گاز صادر می‌کنیم. در گازوئیل هم امروز صادرکننده هستیم و در بنزین خودکفا شده‌ایم در حالی که در مقطعی مجبور بودیم برای تأمین بنزین از پتروشیمی‌ها استفاده کنیم که برای محیط زیست مشکل‌ساز بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: با این تصمیم برای بنزین به دنبال کنترل مصرف بودیم. مصرف بنزین در کشور در سال ۹۷، ۱۱ درصد افزایش یافته بود و پیش‌بینی این بود که امسال ۱۰ درصد افزایش مصرف داشته باشیم که اگر با همین روند ادامه می‌یافت در سال ۱۴۰۰ دوباره به واردکننده بنزین تبدیل می‌شدیم.

حجت الاسلام روحانی یادآور شد: در مورد درآمد حاصل از افزایش بهای بنزین نیز برغم نیاز دولت، همه درآمد حاصله را به خود مردم برمی‌گردانیم، هر چند که طبق قانون اجازه این اقدام را نداریم، اما با مجوز مقام معظم رهبری این کار را کردیم و پول حاصل از افزایش قیمت بنزین را به اقشار ضعیف که مشکل معیشتی دارند، برمی‌گردانیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: در این دولت تولید بنزین در کشور ۲ برابر شده است و ما از تولید روزانه ۵۲ میلیون لیتر در کشور به ۱۰۷ میلیون لیتر رسیدیم که تا آخر سال این رقم به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به نظرات مطرح شده از سوی یکی از دانشجویان در مورد وعده‌های دولت گفت: اینکه دولت چقدر خدمت کرده و چقدر به وعده‌هایش عمل کرده است، انتظار این است که در محیط‌های دانشجویی و دانشگاهی به صورت روشن به موارد اشاره شود.

آمار و ارقام می‌گوید که اقدامات خوب و اثرگذاری در دولت انجام شده است

رئیس جمهور با بیان اینکه آمار و ارقام می‌گوید که اقدامات خوب و اثرگذاری در دولت انجام شده است، گفت: به عنوان نمونه حقوق معلمان در این دولت حدود ۳.۵ برابر افزایش یافته است به طوری که متوسط حقوق معلم در ابتدای دولت ما یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود، اما امروز این رقم به ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. حال شما ۶ سال قبل را مقایسه کنید و بررسی کنید، اگر این دولت در مورد معلمان نسبت به دولت قبل کم کار کرده باشد، حق با شماست. اما اگر بررسی کردید و دیدید دولت ما نسبت به دولت قبل خدمات بیشتری ارایه کرده است، باید بگوییم.

حجت الاسلام روحانی افزود: طرح رتبه‌بندی معلمان اقدام بسیار مهم و سنگینی بود که آن را اجرا کردیم و امسال به رغم مشکلات مالی ۲ هزار میلیارد تومان برای آن در بودجه اختصاص دادیم. برای کمک به معلولان نیز یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان علاوه بر سال‌های قبل اختصاص دادیم.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه هدف ما کمک به مردم، حفظ محیط زیست و توجه ویژه به روستاییان بوده است، گفت: تا قبل از این دولت ۱۴ هزار روستا برق داشت، اما در سال‌های فعالیت این دولت به تنهایی ۱۴ هزار روستا برق‌دار شد. در زمینه گازرسانی به روستا‌ها هم همین‌طور است.

دانشجوی ستاره‌دار نداریم

حجت الاسلام روحانی ادامه داد: نسبت به فعالیت‌های دانشجویی و آزادی دانشجویان و همین مراسم ۱۶ آذر نیز در این دولت اوج گرفت و پررنگ شد. شما ۱۶ آذر‌های قبل از این دولت را ببینید، آیا به این گرمی و پرشوری بود؟

رئیس جمهور اضافه کرد: دانشجوی ستاره‌دار یکی از معضلات بود و در آغاز دولت ما همه اعتراض می‌کردند که چرا این معضل حل نمی‌شود. امروز وزیر علوم اعلام می‌کند که ما دانشجوی ستاره‌دار نداریم و این یک اقدام مهم و بزرگ است.

او با بیان اینکه از وضعیت این دانشگاه و مشکلات و مسائل آن اطلاع کامل دارد و به عنوان رئیس هیئت امنا در جریان تصمیمات جلسات هیات امنا قرار می‌گیرد، افزود: حضور من در دانشگاه‌ها در حد توان و ضرورت است، اما من از دانشگاه در امور مهم کمک گرفته و می‌گیرم.

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه اخیرا در چند موضوع مهم و ملی از دانشگاه کمک گرفته‌ام و در دو گزارش ملی این اتفاق افتاده است، گفت: ما به دانشگاه و دانشجو اعتماد داریم و از نظرات استادان دانشگاه در حوزه‌های مختلف علوم اجتماعی، اقتصادی و سیاسی استفاده می‌کنم و حضور در دانشگاه و در جمع دانشجویان و شنیدن نظرات و انتقادات آنان بسیار برای ما موثر و مفید است.

مهارت آموزی باید اولویت مهم دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها باشد

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت جایگاه دانشگاه فرهنگیان در تربیت آینده سازان کشور، افزود: شما در این دانشگاه مهم برای تربیت میلیون‌ها دانش آموز کشور آماده می‌شوید و وظیفه مهم تربیت نوجوانان و جوانان برای آینده کشور بر دوش شماست.

حجت الاسلام روحانی تصریح کرد: مشکل اینجاست که دانشگاه ها، دبیرستان‌ها و آموزش و پرورش باید نسل جوان را برای دیروز تربیت نکنند، کتاب‌هایی که تدریس می‌کنیم برای قرن قبل یا ۵۰ سال قبل است با ترجمه‌های ناقص، کتاب امروز هم اگر ترجمه می‌شود علم امروز را تحویل داده ایم درحالی که ما باید دانش آموز و دانشجو را برای آینده تربیت کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: مهارت آموزی باید اولویت مهم دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها باشد و کاری کنیم که دانش آموزان و دانشجویان ما بعد از فراغت از تحصیل، مهارت پیدا کنند و اگر ما توانستیم به دانش آموز و دانشجوی خود مهارت بیاموزیم آنگاه کار مهمی انجام داده ایم.

حجت الاسلام روحانی افزود: به وزیران آموزش و پرورش و علوم و هم‌چنین معاون علمی و فناوری تاکید کرده‌ایم که در آموزش نوجوانان و جوانان، تحولات فناوری را مورد توجه قرار دهند و به گونه‌ای عمل کنند که دانش آموزان و دانشجویان به "آی تی" و "های تک" به صورت کامل مسلط شوند و دانش آموزان و دانشجویان حتما باید برای شرکت‌های دانش بنیان آماده شوند.

رئیس جمهور با بیان اهمیت و نقش شرکت‌های دانش بنیان در جهان امروز، به افتتاح یک کارخانه نوآوری در تهران در ماه گذشته و همچنین آغاز عملیات اجرایی مشابه این کارخانه در استان یزد، اظهار کرد: از همه استانداران کشور خواسته‌ام نمونه‌ای از این کارخانه نوآوری را در استان‌های خود داشته باشند.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه آینده کشور ما در سایه سرمایه علم و دانش، فناوری، مهارت، نشاط و امید تامین خواهد شد، گفت: با وحدت و انسجام می‌توانیم کشور را اداره کنیم و به سمت توسعه و پیشرفت سوق دهیم.

رئیس جمهور افزود: منابع ما محدود است و برای سرمایه گذاری در کشور نیازمند جذب سرمایه هستیم و در این راه، نیروی کار با مهارت واستفاده از فناوری روز دنیا اهمیت دارد و ما باید خودمان را برای آن روز آماده کنیم.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه در تحولات علمی و فناوری باید خود را برای فردا آماده کنیم، گفت: این کار در دانشگاه فرهنگیان بسیار مهم است و توصیه می‌کنم با برگزاری اردو‌های بازدید از پردیس‌های فناوری و کارخانه‌های نوآوری، دانشجویان را با این مراکز بیشتر آشنا کنید.

برجام نه مقدس است و نه لعنتی، یک قرارداد بین المللی است

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به شرایط امروز کشور گفت: در شرایط آسانی قرار نداریم و شرایط سخت است، اما مقصر ما نیستیم، ما توافق را به هم نزدیم و تقریبا همه کشور‌های دنیا به جز چند کشور، آمریکا را مقصر می‌دانند و اجماع بین المللی وجود دارد که آمریکا این شرایط را برای توافق برجام ایجاد کرده است.

حجت‌الاسلام روحانی در پاسخ به انتقاد یکی از دانشجویان درخصوص اعتماد دولت به آمریکا، گفت: ما به آمریکا اعتماد نکردیم به همین خاطر گفتیم که توافق را بعد از تصویب در سازمان ملل می‌پذیریم و امضا می‌کنیم، ما کار خود را درست انجام دادیم.

رئیس جمهور افزود: ببینید امروز آمریکا چقدر از برجام عصبانی است، معاون وزیر خارجه این کشور اخیرا گفته است که برجام را باید از بین ببریم، زیرا با وجود برجام، چند ماه بعد خرید و فروش تسلیحات برای ایران آزاد می‌شود و این کشور می‌تواند از چین، روسیه و اروپا سلاح بخرد و به همه کشور‌ها سلاح بفروشد.

حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: وزیر خارجه آمریکا عصبانی است و می‌گوید چرا اروپایی‌ها در مقابل ایران که به تعهدات خود عمل نمی‌کند، اقدامی نمی‌کنند و این نشان می‌دهد که برجام به نفع ما بوده است و ما کار خود را درست انجام داده‌ایم.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه برجام نه مقدس است و نه لعنتی گفت: برجام یک قرارداد بین المللی است که باید تلاش کنیم از مزایای آن استفاده کنیم، پیامبر (ص) هم با یهود بنی قریظه قرارداد بست، آنها خیانت کردند و پیامبر روبه‌رویشان ایستاد، پیامبر با کفار پیمان بست و آنها پیمان شکستند. ما باید در هر شرایطی منافع خود را در نظر بگیریم.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه بودجه سال آینده در هیچ کجا متکی بر مذاکره نیست و مبنای بودجه تداوم تحریم است، گفت: وظیفه قانونی و انقلابی ما است که از هر راهی که برای رفع مشکلات وجود دارد، استفاده کنیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: دشمن به دنبال این است که به مردم ما فشار وارد کند، مردم ایستادگی و مقاومت می‌کنند، اما معنایش این نیست که اگر راهی داریم که نقشه و توطئه دشمن را بشکنیم، آن راه را نرویم. مذاکره لازم و یک کار انقلابی است.

کسانی که می‌گویند انتخابات فایده ندارد، دلسوز مردم نیستند

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه همه باید با هم باشیم، گفت: انتخابات پیش روی ماست، فضا را آرام کنیم و همه در انتخابات فعال شویم، دانشجویان و دانشگاهیان در این زمینه وظیفه مهمی بر عهده دارند.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه آنها که می‌گویند انتخابات فایده و خاصیت ندارد، دلسوز مردم نیستند، گفت: همه باید تلاش کنیم با حضور در انتخابات و پای صندوق‌های رأی، افراد لایق‌تر و بهتر را انتخاب کنیم و آینده بهتری را برای کشور رقم بزنیم.

در این مراسم، نمایندگان ۷ تشکل دانشجویی دیدگاه‌ها، نظرات و نقد‌های خود را در زمینه‌های مختلف بیان کردند.

نمایندگان انجمن‌های علمی و کرسی‌های آزاد اندیشی، شورا‌های صنفی، انجمن‌های اسلامی، کانون‌های فرهنگی دانشجویی، بسیج دانشجویی، نشریات دانشجویی و جامعه اسلامی دانشجویان در سخنانی صریح به بیان دیدگاه‌های خود درخصوص مسائل مربوط به دانشگاه و دانشجویان و همچنین موضوعات روز جامعه پرداخته و در حضور رئیس جمهور و در فضایی آزاد دولت را به نقد کشیدند.

انتقاد از وضعیت اقتصادی کشور، اتکا به جوانان و نخبگان کشور به جای اتکا به غرب و آمریکا، انتقاد از برجام، عملی نشدن وعده‌های دولت و رئیس جمهور به مردم، رفع نگاه تبعیض آمیز نسبت به دانشگاه فرهنگیان در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های کشور، ضرورت حمایت از آزادی بیان دانشجویان، انتقاد از نحوه اجرای افزایش قیمت بنزین و مشکلات ناشی از آن، انتقاد از نحوه خصوصی سازی‌ها در کشور، حمایت از جوانان و توجه به زنان، مقابله با مافیای کنکورو مدارس لاکچری، بازنگری در آیین نامه‌های وزارت علوم درمورد دانشجویان از جمله آیین نامه انضباطی، بازنگری اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و توجه ویژه دولت به این دانشگاه، توجه ویژه به معلمان و فرهنگیان و اجرای کامل و درست طرح رتبه بندی، اعتماد به نسل جوان در سپردن مسئولیت‌ها، استفاده از ظرفیت دانشجویان و دانشگاه برای کمک به حل مشکلات کشور، توجه ویژه به کانون‌های فرهنگی و هنری دانشجویی، از جمله مواردی بود که از سوی دانشجویان مطرح و مورد انتقاد قرار گرفت.

نمانیده انجمن‌های اسلامی در سخنان خود با تأکید بر اینکه پشیمان نیستیم که به شما رأی دادیم، گفت: آقای رئیس جمهور انتظار داریم به وعده‌های خود عمل کنید، از وضع موجود ناراحت هستیم، اما ناامید نیستیم.

نماینده جامعه اسلامی دانشجویان با بیان اینکه ما مخالف شما نیستیم، اما منتقد هستیم، انتقادات خود را بی پرده و در حضور رئیس جمهور مطرح کرد.

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در سخنانی با تبریک روز دانشجو و قدردانی از رئیس جمهور بابت حضورش در این روز در دانشگاه فرهنگیان، این حضور را نشانه اهمیت معلمان و فرهنگیان برای دولت و شخص رئیس جمهور دانست.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به موارد مطرح شده از سوی دانشجویان در این جلسه گفت: دانشجو پرسشگر است، داور نیست، پرسش حق دانشجو است، اما برای داوری باید تامل بیشتری کرد.

حاجی میرزایی افزود: گام‌های مهم و بزرگی در دولت تدبیر و امید برای بهبود وضعیت معیشت فرهنگیان برداشته شده و رشد بودجه تعلیم و تربیت در بودجه سال آینده از همه دستگاه‌ها و بخش‌ها بیشتر است، دولت به آموزش و پرورش توجه ویژه دارد.

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: دانشگاه فرهنگیان باید الگو و نمونه باشد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴۷
در انتظار بررسی: ۰
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
این همه وعده مکر نکفتند ۱۰۰روز ه همه‌ی مشکلات حل میکنند کار کرساختمانیم ۴۸سله کار میکنم ۱۸ سال بیمه دارم ۴ساله که بیکارم الی برکت الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
برجام یک مرده است یعنی ازاول هم بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
به حرفی گفته باشه که به سود مردم باشه و عمل کنه از ش ندیدم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
سلام تا کی بااین حرفای الکی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
دانشجو نقد کند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند ولی هر بدبختی داریم از آمریکا است
حتی پول نقد را در دست گرفتیم ولی نمی توانیم به حساب سرمربی استقلال بریزیم

الان آمریکا مارا تحریم کرده است ولی تمام دنیا به خاطر منافع خودشان
با آمریکا همکاری می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
عجبا
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
دلار مرز ۱۴ هزارتومان طلا مرز ۴۸۰ هزار تومان هیچ چیزی گران نخواهد شد الی برکت الله
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
رهبر خیلی بیشتر ب فکر مردم
چند بار رهبر گفت غربی ها ب وعده هاشون عمل نمیکنن
ولی روحانی گفت حتما عمل میکنن. نمیتونن اصلا از برجام خارج بشن چیشد اقای روحانی چهار سال منتظر برجام ماندید
هنوز هم باز میگویید مذاکره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
اقای رییس جمهور من یه کشاورز هستم پارسال در چنین روزی بذر هندوانه خریدم قوطی صد گرمی ۵۴۰۰۰۰هزارتومان العان ان بذر را باید یک میلیون وهشت صد بخرم ایا به نظر شما من تولید کننده توان خرید بذر کود و سایر نهادهای کشاورزی دارم که به کارم ادامه بدهم وضعیت تولید اصلا نابود شده اگه فکری به حال تولید نکنید انتظار گرانی روز افزون داشته باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
همه چیز عالیه هوا هست اب هم کم وزباد هست ناشکری نکنید
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
نقد کردن پیشکش..، حداقل اصحاب رسانه و خبرنگاران و یا رسانهی ملی را، در این جلسه راه میدادید و بعدا" این ادعا را مطرح مینمودید..!!

ضمنا"" روز دانشجو، شانزردهم آذر است، نه ۱۸ آذر..!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
تنها خواهشم از روحانی.لطفا دیگه هیچ مذاکره ای با دشمنان نکن تا این دوران ریاست شما تمام شه.ممنون
سالار خان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
من خودم با چشم و گوش خودم ديدم و شنيدم كه شما در مستند تبليغاتيتون فرمودين كه حقوق معلم تا حتي كفاف 10 روز اول ماه را هم نميدهد چه برسد به ماه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
مردم دارند زیر فشار اقتصادی له می شوند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
مردم به خاطر انتخاب غلط شون له شدن.
علاء
|
Germany
|
۱۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
خبرداری بنزین گرانشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
من نظرم اینه که اقا شما بیخیال حل مشکلات باش مشکلات خودش حل میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
آره بهتره مشکلات خودت رو حل کن.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
آره آقاجان! مردمو بیخیال شو. برو مشکلات خودت رو برطرف کن.
مهندس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
امروز روز دانشجو هست ایا؟
ضمنا اینها که دانشجو معلم هستند؟ و 1560 حقوق دارند. بیاید دانشگاه سراسری برا دانشجوها صحبت کنید که دانشجوهاش باید کار کنند و پول خوابگاه و زتون از جیب بدهند و راحت حرف می زنند. یکم انتقاد هم دارند اگه گوش بدهید.
سهیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
نتیجه مذاکره قبلی تان برجام نافرجامتان است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
روحانی فقط می خواست رابطه قطع شده رو دوباره وصل کنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
بخدا خسته شدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
بخدا خسته شدیم از بس وعدهای پوچ وتوخالی به مردم دادید ......
پاسخ ها
سهیل
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
ایشان با سوء تدبیر دقیقا امید ملت ایران را هدف قرار داده اند
هدف آنها همین چیزهایی است که شما بیان می کنید
تقریبا 18 ماه باقی مانده از این دولت روزهای پر خطری خواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
میگم فیلم صحبتاش درمورد حل صدروزه مشکلات روبراش بفرستین شایدیادش بیاد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
مردم باید این موارد رو به یاد بسپرن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
اخه در عجبیم چطور نماینده اردبیل در مورد گرانی بنزین نظر نداد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
تولید بیشتر ماشین های داخلی پر مصرفه که ۱۱ درصد مصرف سالانه رو میبره بالا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
رفته دانشگاهی که کسی قدرت جیک زدن نداره تا استخدامیش نپره‌
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
ایول
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
حرف>عمل
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
پول ها به خاطر مبادله جیسون رضائیان به ایران داده شد نه به خاطر توافق هسته ای.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
دقیقاً همینطوره.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
باز هم فراموشی.
رامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
مشکل این است که آقای روحانی فقط حرف میزنه، کاش همه مثل رهبر اهل عمل باشند.
نگاه کنین رهبر از رییس جهمور بیشتر کار کرده و رییس جمهور بیشتر سخرانی کردند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
گرونی بنزین بخاطر نبود پول در خزانه هست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
مردمی که سطح توقعات شون رو از اجرای عدالت به پوشیدن مانتو جلو باز و ورود زنان به ورزشگاه پایین میارن، حق شون همینه. روحانی گفت من تو پیاده‌رو دیوار نمیکشم، تو کلاس های دانشگاه دختر و پسرو از هم جدا نمی کنم و...خوب از این بابت به وعده هاش عمل کرد. مگه شعار اجرای عدالت داد؟!!! تا عدالت رو اجرا کنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
نقد دانشجو گوش شنوا هم میخواد .نمی خواد ایا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
سلام
من پسر یک سپور شهرداری هستم.الان شش ماه کامل شهرداری ایرانشهر (سیستان و بلوچستان)به رفتگران حقوق نداده است. از تمامی دوستان و باشگاه خبرنگاران جوان تقاضا دارم که این حرفو به مسئولان برسانند تا برسی و پیگیری شود. لطفاً پیگیری کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
اگه دردور افتاده ترین روستای سیتان یکی یه حرف خوبی بمسئولین بزنه که صرفشون باشه چطور یکساعته میفهمن. اما حقوق 6 ماه عقب افتاده رو نمیفهمن.
غفار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
نقدخوبه ولی روحانی دشمن انتقاده وهرگزازانتقادخوشش نمیاد
پاسخ ها
آرش
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
ببینید با انتقادات آقای رحیم پور چه کرئد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
نقد خوبه اما فقط نقد نسبت به مخالفین روحانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
هیچ چیزی بخاطر افزایش نرخ بنزین گران نمیشود !!!!!!
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
هیچ چیزی با ارزش تر از اصلاح فکر نیست چرا که همه مشکلات از ناتوانی فکری و ذهنی مسئولان است نه از تحریم ، تحریم فقط مقدار محدودی اثر دارد
و اثر مخراب را ناتوانی ذهن مسئولان بر جای می گذارد
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر