کد خبر: ۷۱۶۶۶۸۲
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵
۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵
کد خبر : ۷۱۶۶۶۸۲
ظریف در استانبول:

وزیر امور خارجه گفت: ما از دوستان افغانستانی خود قویا می‌خواهیم اختلافات را کنار بگذارند.

سخنرانی ظریف در هشتمین کنفرانس وزیران به گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،‌ محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در هشتمین کنفرانس وزیران " قلب آسیا - روند استانبول " به سخنرانی پرداخت.

پیش از این کنفرانس با مولود چاووش اوغلو همتای ترک خود در استانبول ملاقات کرد.

در این دیدار در رابطه با ابعاد مختلف روابط بسیار خوب دو جانبه، مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین المللی از جمله آخرین تحولات روند سیاسی در سوریه، شرایط عراق و افغانستان و سایر موضوعات مورد علاقه تبادل نظر شد.

متن سخنرانی ظریف در این نشست بدین شرح است:‌

بسم الله الرحمن الرحیم

عالیجنابان، خانم‌ها و آقایان

لطفا اجازه بفرمایید در ابتدا از روسای جلسه برای برگزاری این نشست به‌هنگام و نیز از مردم و دولت ترکیه برای مهمان نوازی گرم آن‌ها تشکر نمایم.

ما انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ و انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ افغانستان را به عنوان گام‌هایی اساسی در چارچوب قانون اساسی آن کشور تلقی می‌کنیم. ما از دوستان افغانستانی خود قویا می‌خواهیم اختلافات را کنار بگذارند و به حفظ وحدت افغانستان و نیز اجرای ترتیبات مصرح در قانون اساسی آن کشور به عنوان امری قطعی و اجتناب ناپذیر توجه ویژه مبذول دارند. هیچ راه حل نظامی در افغانستان متصور نیست. حضور نیرو‌های خارجی هیچ گاه ثبات را برای منطقه ما به ارمغان نیاورده بلکه سوابق نشان می‌دهد حتی منجر به ایجاد بستری برای جذب عناصر افراطی شده است. اعلام یک جدول زمانی برای خروج مسئولانه نیرو‌های خارجی از افغانستان می‌تواند زمینه لازم را برای دولت افغانستان به منظور برقراری فرایند صلح و آشتی در سطح ملی آماده کند.

در این رابطه، ما از فرایند صلح افغان-افغان تحت مالکیت و هدایت افغانستانی‌ها با مشارکت تمامی گروه‌ها و جناح‌های سیاسی از جمله طالبان با مرکزیت دولت افغانستان حمایت می‌کنیم. شفافیت و فراگیری کلید هرگونه موفقیت در این زمینه است. ما همچنین تمامی طرفین ذیربط را تشویق می‌کنیم تا در گفت و گوی ملی مستقل شرکت و اختلافات خود را از طریق تعامل و مذاکرات سازنده برطرف نمایند.

ما همچنین می‌بایست از هر وسیله‌ای که در اختیارمان است برای تسهیل فرایند صلح در راستای حفظ دستاورد‌های کنفرانس ۲۰۰۱ بُن (Bonn ۲۰۰۱) و بویژه در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان پایه‌ای محکم برای رسیدن به هرگونه راه حل سیاسی استفاده کنیم.

توجه به دیدگاه‌های کشور‌های همسایه و درنظر گرفتن نگرانی‌های مشروع آن‌ها در طول چنین فرایندی منجر به حمایت قوی‌تر منطقه‌ای از توافق نامه صلح خواهد شد. ما معتقدیم که سازمان ملل می‌تواند نقشی فعال در گردهم آوری گروه‌های داخلی و نیز شرکای بین المللی دولت افغانستان زیر یک چتر برای تسهیل چنین فرایندی ایفا کند.

نمی‌بایست تهدید روزافزون داعش در افغانستان که منجر به خونریزی بیشتر و گسترش تمایلات خطرناک فرقه‌ای شده را فراموش کرد. خطرناک‌تر از آن این است که داعش گروه‌های مسلح محلی را در رقابت برای جذب نیرو و حامی به افراط و تندروی کشانده است. همانگونه که هیچ کس از ایجاد و حمایت داعش و دیگر گروه‌های افراطی در سوریه و عراق منفعتی کسب نکرد، از گسترش آن در افغانستان و آسیای مرکزی هم سودی نصیب آن‌ها نخواهد شد. این روند دهشتناک می‌بایست پیش از رسیدن به فاجعه بزرگ متوقف شود. ما قویا معتقدیم که نیاز به تشکیل یک جبهه متحد علیه داعش و سپس مبارزه قدرتمند با آن داریم.

خانم‌ها و آقایان

افغانستان از لحاظ منابع طبیعی، کشوری غنی و دارای ظرفیت‌های فراوان است. متاسفانه، مردم آن کشور از چنین ثروت بالقوه‌ای محروم شده اند. با فقر و توسعه نیافتگی هیچگاه نمی‌توان انتظار موفقیت کامل در مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و جرایم سازمان یافته داشت.

ایران در حال ساخت سومین قطعه خط آهن خواف-هرات است که افغانستان را به شبکه راه آهن ما و از آن طریق به کل منطقه و اروپا متصل می‌کند. این به تجار و کارآفرینان افغانستانی کمک می‌کند کالا‌های خود را به بازار‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای صادر کنند. ما همچنین تسهیلاتی از جمله دسترسی آسان به آب‌های بین المللی از طریق بندر راهبردی چابهار برای جامعه تجار افغانستان فراهم آورده ایم. خط آهن چابهار-زاهدان یک بخش اصلی کریدور شمال-جنوب را تکمیل می‌کند که افغانستان و کشور‌های آسیای مرکزی را از طریق چابهار به آب‌های آزاد متصل می‌کند.

بیایید برای نیل به افغانستانی با ثبات و امن همراه با صلح امیدوار باشیم. بیایید افغانستان را به شریکی امین برای منطقه و جهان تبدیل کنیم. ایران آماده است تلاش‌های خود برای کمک به مردم و دولت افغانستان را تقویت کند تا آن‌ها در مبارزه خود برای صلح موفق شوند و در این راستا ما آماده همکاری با تمامی طرف‌هایی هستیم که به دنبال دستیابی به این هدف هستند.

متشکرم

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر