کد خبر: ۷۱۶۷۳۹۹
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
کد خبر : ۷۱۶۷۳۹۹
گروه : فارس » شیراز

رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش‌وپرورش فارس گفت: طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی، ویژه دانش آموزان پایه‌های ششم و هفتم در سراسر استان از شهریورماه آغاز شده که ۶۵ هزار دانش آموز در قالب این طرح تحت پوشش قرار گرفته اند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، محمدعلی زارعی در جشنواره سفیران سلامت دهان و دندان که با همکاری معاونت بهداشتی علوم پزشکی شیراز و معاونت تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش فارس در باشگاه فرهنگیان شیراز برگزار شد، هدف از برگزاری این جشنواره را آموزش بهداشت دهان و دندان به دانش آموزان عنوان کرد.

رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش‌وپرورش فارس افزود: در این راستا به دانش آموزان نحوه صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و استفاده از مواد مغذی جهت سالم نگه‌داشتن دهان و دندان در قالب برنامه‌های متنوع آموزش داده می‌شود.

او گفت: در این جشنواره بیش از ۶۰۰ نفر از دانش آموزان دختر پایه سوم و چهارم ابتدایی حضور دارند و فردا نیز ۶۰۰ نفر از دانش آموزان پسر در این جشنواره شرکت خواهند کرد که غربالگری توسط دندان‌پزشکان در حاشیه برنامه انجام خواهد شد.

زارعی یکی دیگر از اهداف برگزاری این جشنواره را ایجاد تعامل و هم‌افزایی با جامعه دندان‌پزشکان، معاونت تربیت‌بدنی و سلامت آموزش‌وپرورش و معاونت بهداشت دانست و گفت: در این راستا از ظرفیت و پتانسیل‌های بین بخشی و بیرون بخشی ازجمله جامعه دندان‌پزشکان ایران شعبه فارس و خیرین استفاده‌شده است.

رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش‌وپرورش فارس افزود: با کمک جامعه دندان‌پزشکان یک پک بهداشتی شامل مسواک، خمیردندان و یک عدد سیب به‌عنوان سبد سلامت به دانش آموزان شرکت‌کننده تحویل می‌شود.

او گفت: بر اساس سامانه سیب که سامانه ملی بهداشت است، بیشترین آمار خدمات دندانپزشکی در کشور را استان فارس انجام داده است.

زارعی گفت: بر اساس تحقیقی که دانشکده دندان‌پزشکی سال‌های اخیر انجام داده بعد از اجرای سند تحول سلامت در کشور شاخص) DMFT دندان‌های پوسیده (D) کشیده شده (M) و پرشده (F)) در استان فارس در بین دانش آموزان و خانواده‌ها نسبت به آمار کشور کاهش چشم‌گیری داشته است و درواقع مجموع دندان‌های ترمیم‌شده افزایش پیداکرده است.

رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش‌وپرورش فارس گفت: طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی، ویژه دانش آموزان پایه‌های ششم و هفتم در سراسر استان از شهریورماه به اجرا درآمده که ۶۵ هزار دانش‌آموز در قالب این طرح تحت پوشش قرارگرفته‌اند.

او افزود: در قالب این طرح کلیه خدمات دندان‌پزشکی به‌جز عصب‌کشی در جمعیت بالای ۲۰ هزار نفر با فرانشیز ۳۰ درصد و در جمعیت ۲۰ هزار نفر و روستا‌ها کاملاً رایگان ارائه می‌گردد و تاکنون نزدیک ۴ میلیارد هزینه داشته است.

زارعی با تشریح اقدامات و طرح‌های انجام‌شده در حوزه بهداشت گفت: طرح توزیع ویتامین D و مکمل آهن بین دانش آموزان، برگزاری کلاس‌های آموزش خانواده با کمک اداره انجمن اولیا و مربیان استان با رویکرد پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر، ترویج تغذیه سالم و رعایت بهداشت دهان و دندان، طرح ارتقا سلامت نوجوانی برای دانش آموزان شبانه‌روزی استان با توزیع پک بهداشتی برای ۳ هزار دانش‌آموز متوسطه اول و دوم ازجمله برنامه‌های این حوزه است.

رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش‌وپرورش فارس همچنین با اشاره به اجرای طرح‌های گسترده جمعیت هلال‌احمر با آموزش‌وپرورش در استان فارس گفت: اجرای طرح دادرس و رباتیک ازجمله طرح‌های بزرگی است که با همکاری این دو دستگاه در فارس اجرا شده است.

او با اشاره به طرح سفیران سلامت که باهدف بالا بردن سطح دانش بهداشتی و تغییر در رفتار دانش آموزان و گسترش فرهنگ سلامت صورت گرفته افزود: امسال ۱۲۷ هزار نفر از دانش آموزان در این طرح شرکت کرده‌اند که شامل ۲۰ درصد دانش آموزان ابتدایی و ۱۰ درصد دانش آموزان متوسطه می‌شود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر