کد خبر: ۷۱۶۷۸۵۰
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸
کد خبر : ۷۱۶۷۸۵۰
گروه : فارس » شیراز

مراسم بزرگداشت شهید آیت‌الله دستغیب فردا چهارشنبه در مسجد عتیق شیراز برگزار می‌شود.

بزرگداشت شهید آیت الله دستغیب در شیرازبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، هر سال ۲۰ آذرماه گرامیداشت بزرگ مردی در این شهر است که نه تنها در شیراز و استان فارس بلکه آوازه تقوا و مبارزات انقلابی‌اش در ایران پیچیده است؛ امسال نیز بزرگداشت شهید آیت‌الله دستغیب به همت نهاد نمایندگی، ولی فقیه در استان برگزار می‌شود.

این مراسم روز چهارشنبه ۲۰ آذرماه با سخنرانی حجت‌الاسلام حیدری کاشانی، مداحی مجتبی رمضانی و اجرای نجم‌الدین شریعتی در مسجد عتیق شیراز، جایی که محل سخنرانی‌های تاثیرگذار و آتشین شهید دستغیب بود، برگزار می‌شود.

این مراسم همزمان با نماز مغرب وعشا برگزار می‌شود همچنین در این روز ساعت ۹ و نیم صبح مرقد مطهر این شهید بزرگوار در حرم شاهچراغ (ع) گلباران می‌شود.

علاوه بر آن مراسم بزرگداشتی نیز در روز پنج‌شنبه ۲۱ آذرماه همزمان با نماز مغرب و عشا در مسجد شهید آیت‌الله دستغیب در معالی‌آباد شیراز برگزار می‌شود.

شهید آیت‌الله سید عبدالحسین دستغیب در شب عاشورای ۱۲۹۲ شمسی در شهر شیراز در یک خانواده روحانی پای به عرصه وجود گذاشت. وی به ساده‌زیستی شهره بود و نقش مهمی در مبارزات انقلابی در شیراز به ویژه لغو جشن هنر در این شهر در سال ۵۷ داشت.

بنا بر آنچه مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرده است «جشن هنر هر ساله در شیراز برگزار می‌شد. در سال ۵۷ نیز قرار بود این مراسم در فاصله ۱۲ شهریور مطابق با شب عید فطر تا ۲۱ شهریور به اجرا درآید، اما از اوایل تابستان آن سال، علمای شیراز با محوریت آیت‌الله سید عبدالحسین دستغیب به طور علنی بر روی منابر مخالفت خود را با برگزاری جشن هنر شیراز اعلام کردند».

آیت‌الله دستغیب از اوایل تابستان سلسله سخنرانی‌هایی در مسجد جامع شیراز در مخالفت با برگزاری جشن هنر آغاز کرد. اعتراضات و مخالفت‌هایی که از اوایل تابستان ۱۳۵۷ در ارتباط با برگزاری جشن هنر شیراز آغاز شده و در نهایت به تظاهرات گسترده ماه رمضان و سرکوب خونین معترضان منجر شده بود، سرانجام رژیم پهلوی را به لغو این جشن اجبار کرد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر