کد خبر: ۷۱۶۸۲۷۴
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۵
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۵
کد خبر : ۷۱۶۸۲۷۴

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی خراسان شمالی گفت: از ابتدای شیوع آنفلوآنزا در استان، که اکنون در حال فروکش کردن است، ۵۳۰ نفر در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بستری شده‌اند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، سیداحمد هاشمی،سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی خراسان شمالی گفت: از این بیماران مشکوک به آنفلوآنزا، ۴۹۰ بیمار نمونه‌گیری و نمونه‌های ۲۰۰ نفر آزمایش شده که از این شمار ۳۶ مورد مثبت تشخیص داده شده و تاکنون ۸ نفر بر اثر این بیماری فوت کرده اند.

او در مورد فوت شدگان گفت: ۴ نفر از این افراد کودکان زیر ۵ سال و ۴ نفر در سنین بالا بودند که ۲ نفر از آنان بیماری قلبی داشتند، اما ۲ تن دیگر هیچ ریزفاکتوری نداشتند و احتمال می‌رود در هنگام درمان سرماخوردگی کورتون و ترکیباتی مانند دگزامتازون و یا بتامتازون مصرف کرده باشند که به مرگ آن‌ها انجامیده باشد.

هاشمی افزود: بیماری آنفلوانزا هر سال بین ۵ تا ۱۰ درصد مرگ و میر دارد و امسال نیز این اتفاق افتاد، اما تعداد بیشتری درگیر این بیماری شدند.

او با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزا امسال زودتر و شدیدتر از هر سال گسترش پیدا کرد و شمار مبتلایان آن نیز افزایش یافت، افزود: شمار زیادی از بیماران نیز با علائم تیپیک این بیماری دیده شدند که به صورت سرپایی درمان و مرخص شدند.

هاشمی با بیان اینکه از چند روز پیش سیر نزولی ابتلا به این بیماری آغاز شده است، افزود: هم اکنون موارد ابتلا و تعداد افرادی که به بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند کاهش چشمگیری یافته است.

او با تاکید بر اینکه آنفلوآنزا سیر طبیعی خود را طی خواهد کرد، گفت: شیوع بیماری تا سه هفته طول می‌کشد و بهبود افراد مبتلا، موجب بالا رفتن ایمنی جامعه می‌شود و کم کم سرایت و اپیدمی آن فروکش می‌کند و اکنون نیز در حال خروج از این اپیدمی هستیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در خصوص تجویز داروی آنفلوآنزا، گفت: این دارو به افرادی که ریزفاکتور بیماری‌های مختلف را داشته باشند، تجویز و توصیه می‌شود، اما به همگان داده نمی‌شود.

هاشمی اظهار داشت: مصرف دارو و واکسن این بیماری به افراد در معرض خطر مانند سالمندان بالای ۶۵ سال، افرادی که شیمی درمانی می‌شوند و یا بیماری‌های خونی دارند، رماتیسمی ها، زنان باردار و بیمارانی که اندام‌های حیاتی بدن آنان درگیر است و نیز افرادی که بیماری‌های مزمن مانند نارسایی قلبی، ریوی، کلیوی و یا تالاسمی دارند، توصیه می‌شود.

او با بیان اینکه زدن واکسن آنفلوآنزا در اواخر تابستان تا مهرماه اثربخش است، گفت: واکسن ۲ هفته بعد از تزریق اثر می‌کند و بهترین زمان واکسیناسیون قبل از آغاز فصل شیوع بیماری است به همین دلیل مایه‌کوبی دیرهنگام اثربخش نیست.

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: مبتلایان به این بیماری از مصرف خودسرانه هرگونه دارو به خصوص دارو‌های خانواده کورتون از جمله دگزامتازون، بتامتازون، تریامسینولون و متیل پردنیزولون خودداری کنند، زیرا موجب افزایش میزان مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا می‌شود.

هاشمی استراحت در منزل به ویژه در هنگام تب، استفاده از مایعات فراوان مانند آب، آبمیوه و سوپ رقیق، خودداری از استعمال دخانیات، شستن دست و پیروی از توصیه‌های پزشکی را بهترین راه برای درمان این بیماری دانست.

تعطیلی بی‌اثر مدارس

هاشمی با بیان اینکه تعطیلی مدارس تأثیری در درمان این بیماری ندارد، افزود: اگر قرار است مدارس تعطیل شود، نیاز به دستورالعمل‌های خاصی دارد، زیرا تعطیلی یکی دو روزه جز کند و طولانی کردن چرخه فروکش این بیماری، نتیجه‌ای نخواهد داشت.

علیرغم مخالفت متولیان حوزه بهداشت و درمان خراسان شمالی، روز سه شنبه _ امروز _ دانش آموزان ابتدایی شهرستان جاجرم و روز چهارشنبه دانش آموزان ابتدایی شهرستان بجنورد با هدف جلوگیری از ابتلای آنان به آنفلوآنزا، تعطیل اعلام شدند.

آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی و خودمحدودشونده است که همه ساله در فصول سرد به صورت فصلی شیوع پیدا می‌کند و می‌تواند برای افراد خاص از جمله سالمندان، بیماران نقص ایمنی، بیماران شیمی درمانی و بیماران قلبی، ریوی، کلیوی و کبدی خطر مرگ را درپی داشته باشد.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

انتهای پیام/پ

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر