کد خبر: ۷۱۶۸۵۱۵
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
کد خبر : ۷۱۶۸۵۱۵

عضو مجمع ملی خبرگان کشاورزی کشور گفت : گندمکاران منتظر خبر خوش افزایش قیمت خرید تضمینی گندم هستند .

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه،سجاد سنجابی عضو مجمع ملی خبرگان کشاورزی کشور با اشاره به قول مساعد کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و پیگیر بودن بنیاد ملی گندمکاران برای بازنگری در قیمت خرید تضمینی گندم، گفت : قرار است تا پایان آذرماه نرخ خرید تضمینی گندم از سوی شورای اقتصاد تعیین تکلیف شود که امیدواریم شاهد افزایش قیمت خرید تضمینی گندم باشیم.

او مجمع ملی خبرگان کشاورزی کشور نرخ ۲۲۰۰ تومانی برای خرید تضمینی گندم را نیازمند بازنگری دانست و گفت : مهر ماه امسال در حالی نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی ۹۹-۹۸ طبق مصوبه شورای اقتصاد ۲۲۰۰ تومان اعلام شد که این نرخ از نظر کشاورزان گندمکار به ویژه خبرگان این بخش با هزینه‌های تولید گندم همخوانی ندارد.

او گفت: هزینه تولید یک کیلوگرم گندم شامل آماده کردن اراضی زراعی، کودزنی، بذرزنی و... بالا رفته که با احتساب همه این هزینه‌ها و هزینه‌های داشت و برداشت محصول؛ قیمت بین ۲۸۰۰ تا سه هزار تومان برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری منطقی به نظر می‌رسد، با این حال رقم پیشنهادی بنیاد ملی گندمکاران که ۲۵۵۰ تومان است هم رقم قابل قبولی است که منجر به خوشحالی و امیدواری گندمکاران خواهد شد و امیدواریم تایید شود.

سنجابی گفت: در صورت عدم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم ممکن است سطح زیر کشت گندم به عنوان محصول استراتژیک کشور در سنوات آتی تحت تاثیر قرار بگیرد، کما اینکه تاکنون هم تا حدودی این اتفاق رخ داده است.

مدیر عامل پیشین تشکل‌های حمایتی و هدایتی کشاورزی ایران گفت: در پی عدم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم و نرسیدن آن به نرخ‌های معقول، نیاز کشور به واردات گندم به دلیل بی رغبتی کشاورزان به کشت گندم و سمت وسو گرفتن به سمت کشت محصولات اقتصادی‌تر مثل سیب زمینی و چغندر دور از انتظار نخواهد بود .

 

 

انتهای پیام/د

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر