کد خبر: ۷۱۶۸۵۲۳
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۹
۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۹
کد خبر : ۷۱۶۸۵۲۳

«رضا میرابیان» کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا و کشور یمن معتقد است که سعودی‌ها به دنبال آتش بس نامحدود هستند تا چانه‌زنی کنند، اما چیزی به انصارالله ندهند و زمان بخرند تا زمانی که اجلاس کشور‌های صنعتی در ریاض برگزار شود.

میرابیان: سعودی‌ها به دنبال وقت‌کشی هستند و جدیتی در صلح یمن ندارندبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، هفته گذشته عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجی عربستان گفته بودامکان دستیابی به آتش بسی که پس از آن راه حل سیاسی باشد، در یمن وجود دارد.

الجبیر اعتراف کرد: تنها راه حل یمن، راه حل سیاسی است و همه یمنی‌ها از جمله حوثی‌ها نقشی در آینده یمن دارند. وی در عین حال گفت که یمن اهمیت ویژه‌ای برای عربستان دارد.

اعتراف الجبیر به نقش انصارالله در آینده یمن در حالی است که رژیم سعودی از مارس ۲۰۱۵ (فروردین ۹۴) جنگ خانمان سوزی را با هدف از بین بردن رزمندگان انصارالله و حذف این جنبش مردمی از صحنه سیاسی اجتماعی یمن به راه انداخته است، اما به هیچ یک از اهداف توسعه طلبانه خود دست نیافته است.

در این زمینه با «رضا میرابیان» کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا و کشور یمن به گفتگو نشسته‌ایم، وی درباره سخنان عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان که گفته بود ما خواهان حل سیاسی بحران یمن هستیم، اظهار داشت: این حرف را نباید خیلی جدی گرفت به دلیل اینکه همین چند روز گذشته، سعودی‌ها به چندین کشتی حامل مواد غذایی و دارویی را که مجوز داشتند، اجازه تخلیه در بندر الحدیده ندادند و مانع آن شدند، مطلب دوم اینکه پس از حوادث آرامکو اقای مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن از موضع قدرت و حسن نیت و اینکه پیامی برای سعودی‌ها و منطقه و جهان بدهد مبنی بر اینکه انصارالله به دنبال آرامش و صلح در منطقه است، از موضع قدرت، پیشنهاد آتش بس یک طرفه را داد، در پی این پیشنهاد، خالد بن سلمان که قائم مقام وزیر دفاع یعنی محمد بن سلمان است، تماس تلفنی با مهدی المشاط گرفت و درخواست مذاکره دو طرفه داد از آن مدت سه دور مذاکره بین انصارالله و عربستان، یکی در اردن، یکی در ریاض و یک دور مذاکره در صنعا برگزار شد.

سعودی‌ها دو موضوع را در این مذاکرات پیگیری می‌کردند یکی بحث توقف حملات پهپادی و موشکی انصارالله علیه عربستان و دیگری فاصله گرفتن از ایران بود. انصارالله، قطع حملات به داخل عربستان را مشروط کرد به توقف بمباران یمن از سوی عربستان و لغو محاصره بندر الحدیده و فرودگاه صنعاء و اینکه حداقل برای مسائل انسان دوستانه باز شود.

انصارالله آتش بس نامحدود را به هیچ عنوان نمی‌پذیرد، سعودی‌ها به دنبال آتش بس نامحدود هستند تا چانه زنی کنند، اما چیزی به انصارالله ندهند و زمان را بخرند تا زمانی که اجلاس کشور‌های صنعتی که قرار است در ریاض برگزار شود، این اجلاس برگزار شود، انصارالله گفته است ما به هیچ عنوان آتش بس نامحدود را نمی‌پذیریم و بحث رابطه با جمهوری اسلامی ایران ربطی به عربستان ندارد.

انصارالله آتش بس نامحدود را نمی‌پذیرد، زیرا می‌گوید آتش بس نامحدود معنا ندارد، سعودی‌ها دنبال آتش‌بس نامحدود هستند، انصارالله می‌گوید چیزی به نام آتش بس نامحدود معنا ندارد، اگر قرار است مذاکرات جدی باشد باید در واقع آتش بس کامل را قبول کنید و محاصره الحدیده و صنعاء را پایان دهید و بعد ترتیبات امنیتی و مسائل دیگر دنبال شود، اما سعودی‌ها نه لغو محاصره فرودگاه صنعاء را پذیرفته‌اند و نه آتش بس کامل را، انصارالله یک بالگرد آپاچی در مرز عسیر عربستان و یک پهپاد سعودی‌ها که ساخت چین را بر فراز یمن سرنگون کرد، که معنایش این است که سعودی‌ها همچنان حالت جنگی دارند.

به نظر می‌رسد ما با موضوع صلح و آتش بس دائمی با طرف سعودی فاصله زیادی داریم، به نظر می‌رسد که عادل الجبیر خیلی در اظهاراتش جدی نیست و سعودی‌ها حسن نیت لازم را نشان نداده‌اند.

میرابیان درباره اینکه هدف الجبیر از بیان این اظهارات چه بود؟ اظهار داشت: هدف این بود به گونه‌ای القا کند که بگوید سعودی‌ها در مذاکرات با انصارالله حسن نیت دارند، اما تا جایی که ما اطلاع داریم، در عمل مذاکرات نتیجه‌ای نداشته و همین مانع تراشی در برابر رسیدن چند کشتی حامل غذا و دارو نشان دهنده سوء نیت سعودی‌هاست.

وی درباره اینکه آیا اظهارات الجبیر با نشست این هفته سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض ارتباط دارد؟ خاطر نشان کرد: تمام تلاش سعودی‌ها این است که امیر قطر در نشست ریاض حضور پیدا کند، چون ملک سلمان رسما از امیر قطر دعوت کرده، اما امیر قطر در یک سفر ناگهانی به کشور آفریقایی روآندا رفت، این نشان می‌دهد به احتمال زیاد، امیر قطر در نشست ریاض شرکت نخواهد کرد، چون اختلافات زیادی همچنان میان آن‌ها وجود دارد.

وی درباره اینکه با این روند، آینده یمن چه خواهد شد؟ خاطر نشان کرد: اگر سعودی‌ها بخواهند وقت کشی کنند و سبب ادامه این وضعیت شوند و شرایط نه جنگ و نه صلح باشد و بخواهند زمان را بخرند، بعید نیست که مجددا جبهه‌های جنگ و عملیات نظامی آغاز شود. اگر انصارالله ناچار شود و احساس کند که سعودی‌ها به دنبال وقت کشی و خرید زمان هستند، بار دیگر عملیات نظامی را از سرخواهد گرفت. در حال حاضر عملیات نظامی همچنان بر فراز برخی مناطق از جمله الحدیده و مناطق مرزی ادامه دارد و سعودی‌ها همچنان برخی مناطق را بمباران می‌کنند.

این کارشناس درباره هشدار انصارالله به امارات هم گفت: انصارالله به امارات هشدار داد که باید به طور جدی و عملی از یمن خارج شود، نه اینکه نیروهایتان را از الحدیده به عدن منتقل کنید و در امور یمن دخالت کنید و اگر شما جدی نباشید ممکن است عملیات نظامی از سرگرفته شود.

میرابیان در پاسخ به این سئوال که با توجه به هشدار وزیر دفاع یمن به رژیم صهیونیستی، آیا یمنی‌ها چنین امکاناتی برای هدف قرار دادن رژیم صهیونیستی در اختیار دارند؟ تصریح کرد: کسی که امکانات دارد آرامکو را بزند یا بنادر عربستان را در دریای سرخ و نزدیک ریاض را بزند، قادر است اسرائیل را درمعرض تهدیدقرار دهد، آقای عبدالملک الحوثی گفته بود که ممکن است اهداف بعدی ما در اسرائیل باشد.

وی درباره اظهارات حمدوک نخست وزیر سودان که گفته بود تعداد نظامیانش در جنگ یمن از ۱۵ هزار به ۵ هزار کاهش یافته است؟ اظهار داشت: بله، گفتند که کاهش می‌دهیم، به دلیل اینکه، سودانی‌ها هیزم این جهنمی بودند که سعودی‌ها درست کردند نتیجه این شد که هزاران سرباز سودانی کشته شدند، رئیس سودان گفته است که بحران یمن راه حل نظامی ندارد و باید از راه غیرنظامی حل شود.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر