کد خبر: ۷۱۷۱۸۸۹
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
کد خبر : ۷۱۷۱۸۸۹
کولیوند خبر داد:

رییس سازمان اورژانس کشور گفت: بیشترین میزان فوتی ناشی از گازمنوکسید کربن مربوط به استان‌های آذربایجان شرقی با ۱۳ نفر بوده است.

گازمنوکسید کربنبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، پیرحسین کولیوند، رییس سازمان اورژانس کشور گفت: از ابتدای مهر تا روز گذشته، ۲۳۲۸ نفر در کشور دچار گازگرفتگی و مسمومیت با CO (منوکسیدکربن) شده اند که بیشترین تعداد مسمومین به ترتیب مربوط به استان‌های تهران با ۴۸۹ نفر، خراسان رضوی با ۲۵۸ نفر، فارس با ۲۳۱ نفر و آذربایجان شرقی با ۱۸۴ نفر بوده است.

او افزود: از ابتدای مهر تا روز گذشته، ۱۷۰۰ نفر از مسمومین با گاز منوکسیدکربن توسط آمبولانس‌های اورژانس پیش بیمارستانی به مراکز درمانی کشور انتقال داده شدند که بیشترین مسمومین اعزامی در استان‌های خراسان رضوی با ۲۲۴ نفر، تهران با ۲۲۲ نفر، آذربایجان شرقی با ۱۶۹ نفر و فارس با ۱۶۰ نفر بوده است.

کولیوند بیان کرد: در این بازه زمانی متاسفانه ۱۰۶ نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن جان خود را از دست داده اند، بیشترین میزان فوتی ناشی از این گاز را مربوط به استان‌های آذربایجان شرقی با ۱۳ نفر، اصفهان با ۱۲ نفر و فارس با ۱۰ نفر بوده است.

رییس سازمان اورژانس کشور تصریح کرد: همزمان با سرد شدن هوا و نصب وسایل گرمایشی در منازل و اماکن مختلف شاهد افزایش موارد مسمومیت با گاز منوکسید کربن در کشور هستیم و مهمترین اماکن شایع تجمع این گاز در حمام، کابین وسایل نقلیه و مکان‌های سرپروشیده و فاقد تهویه مناسب است.

کولیوند اضافه کرد: گاز منوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است و عمده‌ترین منبع تولید آن، سوختن ناقص نفت و گاز است، اما در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصا در محیط‌های بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود. همچنین استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می‌دهند.
بیشتر بخوانید: کدام استان بیشترین آمار گازگرفتگی را دارد؟
او یادآوری کرد: علائم مسمومیت با گاز منوکسید کربن شامل سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ و احتمالا درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج، اغما، سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و در برخی موراد تنگی مردمک چشم است. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز منوکسید کربن جان خود را از دست ندهد، ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته مانند فلج عضوی یا اختلال قوای مغزی شود و مسمومیت شدید با این گاز، می‌تواند کشنده باشد.

رییس سازمان اورژانس کشور گفت: در صورت برخورد با موارد مسمومیت با گاز منوکسید کربن باید مصدومان را سریعا از محیط گازگرفته خارج کرد، پس از خارج کردن مصدوم از محیط آلوده، سریعا با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفت و علائم حیاتی مصدوم یا مصدومان را کنترل و از باز بودن راه هوای هوایی، اطمینان حاصل کرد. 
 
انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر