کد خبر: ۷۱۷۱۹۵۶
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳
کد خبر : ۷۱۷۱۹۵۶
گروه : سیاسی » مجلس
کدخدایی در جمع خبرنگاران:

سخنگوی شورای نگهبان گفت: رفت و آمد برخی نمایندگان احزاب به شورای نگهبان عادی است و به صورت متعارف برگزار می‌شود.

رفت و آمد نمایندگان احزاب به شورای نگهبان عادی استبه گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه نشست سراسری با پلیس اطلاعات و امنیت ناجا و تاکید بر همکاری در تامین امنیت انتخابات گفت: در روز‌های آتی به استقبال انتخابات می‌رویم و نقش پلیس به ویژه در روز انتخابات به منظور تامین امنیت شهروندان موثر و مهم است.

کدخدایی افزود: پلیس به عنوان یکی از مراجع چهارگانه طبق قانون شناخته می‌شود و همکار شورای نگهبان و هیئت‌های نظارت و اجرایی به حساب می‌آید و کار خود را آغاز کرده و عملکرد خوبی داشته است.

او گفت: شورای نگهبان وظیفه اجرای قانون را برعهده دارد و متاسفانه اصلاحیه قانون انتخابات به سرانجام نرسید، اما تاکید داریم همه امور بر اساس قانون انجام شود.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: این روز‌ها نمایندگان برخی احزاب به شورای نگهبان رفت و آمد دارند که روندی عادی است، زیرا ما باید پاسخگوی سوال‌ها و ابهام‌های آنان باشیم و اگر نشست‌هایی نیز برگزار می‌شود، این نشست‌ها متعارف است و خارج از موازین قانونی نیست.

او تصریح کرد:​ نقش پلیس به ویژه در روز برگزاری انتخابات بسیار موثر و پلیس تامین کننده امنیت و آرامش است به ویژه برای شهروندانی که در انتخابات حضور موثری دارند.

کدخدایی گفت: بر اساس قانون نیز پلیس یکی از مراجع چهارگانه و همکار شورای نگهبان، شورای نظارت و همچنین هیئت‌های اجرایی شناخته می‌شود و خوشبختانه کارشان را هم برای برگزاری هرچه بهتر انتخابات آغاز کردند.

او درباره ساز و کار طراحی شده برای تایید صلاحیت نامزد‌های انتخاباتی گفت: وظیفه شورای نگهبان اجرای قانون است، متاسفانه اصلاحیه قانون امسال به سرانجام نرسید و آنچه اکنون در اختیار داریم موادی است که در قانون انتخابات در ماده ۲۸ و ۳۰ قانون شرایطی را ذکر کرده است مانند مدرک تحصیلی، سابقه کار، التزام عملی به اسلام ونظام اسلامی و ...؛ و ما ناچار هستیم وفق همین قوانین بررسی‌های صلاحیتی خود را انجام بدهیم.

کدخدایی درباره رفت و آمد برخی از نمایندگان احزاب به شورای نگهبان تصریح کرد: ما در شورای نگهبان باید پاسخگو باشیم و افراد، نمایندگان احزاب و گروه‌ها از گذشته به شورای نگهبان رفت و آمد دارند، سوال‌هایی دارند و ما باید به آن‌ها توضیح دهیم و پاسخگو باشیم و از حضورشان استقبال می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان افرود: در هر بخشی از کار حاضر هستیم که توضیح لازم را هم به داوطلبان و هم نمایندگان احزاب و گروه‌ها ارائه دهیم، البته نشست‌هایی نیز برگزار شده که متعارف است و در اخبار هم مطرح می‌شود و بیشتر برای توضیح عملکرد شورای نگهبان بوده است.

کدخدایی به نامزد‌های انتخابانی توصیه کرد در این مرحله فقط باید رعایت قانون و شرایط قانونی را مدنظر قرار دهند و اگر کسی اعتراضی دارد، اعتراض خود را در مراحلی که در قانون پیش‌بینی شده است و درون زمان‌های مقرر، ارائه کند.

او گفت: هیئت‌های نظارت شورای نگهبان و خود ما نیز در هیئت مرکزی و شورای نگهبان آماده هستیم که اگر کسی اعتراضی دارد، بررسی می‌کنیم و آماده هستیم گزارش آن را در رسانه ملی اعلام کنیم.

سخنگو و قائم مقام دبیر شورای نگهبان گفت: انتخابات دوم اسفندماه، انتخاباتی پرشور، سالم و با مشارکت بالا و به نفع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

کدخدایی در نشست تخصصی روسای پلیس امنیت عمومی سراسر کشور با اشاره به نقش پلیس در انتخابات بیان کرد: اهمیت انتخابات در تمامی کشور‌ها روشن است؛ انتخابات به ارزش تبدیل شده و موضوعیت پیدا کرده است و امروزه خود انتخابات برای ما اهمیت دارد و طبیعتا چشم‌هایی نیز در داخل و خارج متوجه آن است.

او به انتخاب پیش رو در اسفند اشاره و تصریح کرد: سلامت و مشارکت دو نکته حائز اهمیت در برگزاری انتخابات است که ناجا در تامین هر دو هدف نقش موثری دارد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: حضور پلیس در صحنه، برخورد با متخلفان و ارائه گزارش به شورای نگهبان از جمله محور‌های تعیین کننده و سرنوشت ساز در انتخابات است.

کدخدایی همچنین به موضوع تبلیغات انتخاباتی اشاره کرد و گفت: در دو ماده اشاره شده که اگر تبلیغات خلاف قانون صورت بگیرد موظف هستیم که با کمک نیروی انتظامی نسبت به آن اقدامات لازم صورت بگیرد و این می‌رساند که نقش پلیس در بررسی صلاحیت ها، برگزاری انتخابات و آماده سازی حوزه انتخابیه بسیار تعیین کننده و موثر است.

او همچنین با اشاره به اهمیت مشارکت در انتخابات عنوان کرد: امروزه بسیاری از کشور‌ها به میزان مشارکت در انتخابات توجه نمی‌کنند، این در حالی است که مشارکت در کشور ما به ویژه برای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و همچنین مردم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه هر چقدر مشارکت بیشتر باشد، تضمینی برای منافع ملی نیز تلقی می‌شود، ادامه داد: اگر قانون به درستی اجرا شود مشارکت نیز بالا می‌رود البته این را هم بگویم که مردم انتظار دارند که قانون به درستی و کامل اجرا شود.

کدخدایی با اشاره به این که ما به دنبال اجرای قانون هستیم و انتظار داریم که هیئت‌های اجرایی براساس قانون وظایف خود را انجام دهند، تصریح کرد: ان شاء الله با تامین امنیت از سوی نیروی انتظامی و ارسال مستندات دقیق برای هیئت‌های اجرایی و نظارتی زمینه مشارکت گسترده و سالم در انتخابات پیش رو فراهم شود.

سخنگو و قائم مقام دبیر شورای نگهبان عنوان کرد: امیدواریم که انتخابات دوم اسفندماه، انتخاباتی پرشور، سالم و با مشارکت بالا و به نفع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برگزار شود و اگر فردی هم اعتراضی دارد باید شکایت خود را در زمان مقرر عنوان کند و مطمئن باشد که ما قطعا اعتراض‌ها را بررسی می‌کنیم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر