کد خبر: ۷۱۷۲۴۳۶
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۸
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۸
کد خبر : ۷۱۷۲۴۳۶

مربی سابق تیم ملی گفت: کی روش برهمه چیز مسلط بود و بعید می‌دانم دیگر مربی بزرگی مانند کی روش به ایران بیاید.

به گزارش خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، مارکار آقاجانیان مربی سابق تیم ملی کشورمان درباره دوران حضورش روی نیمکت مربیگری تیم ملی و خصوصیات کی روش توضیحاتی ارائه کرد.

پس از کی روش ترجیح دادم از تیم ملی بروم

پس از رفتن کی روش ترجیح دادم از تیم ملی بروم. فدراسیون فوتبال صحبت‌هایی با من کرد، اما آنچه من می‌خواستم مطرح نشد. من تنها چند ماه اول کار کی روش در تیم ملی نبودم. روزی که کی روش رفت من هم استعفاء دادم که ابتدا تاج موافق استعفای من نبود. من ۱۰،۱۵ دقیقه در آکادمی با تاج صحبت کردم و او گفت می‌خواهیم مربی بزرگ بیاوریم. اگر ویلموتس مربی‌ای در حد کی روش بود در تیم ملی ملی می‌ماندم، اما ویلموتس از نظر من در سطح کی روش نبود.

به تاج گفتم در ۴ بازی ۱۰ امتیاز نگرفتم بدون پول قراردادم را فسخ کنید

من پس از هفت هشت سال ادعای سرمربیگری تیم ملی را داشتم و این توانایی را در خودم می‌دیدم. تیم ما ۲ دوره به جام جهانی رفته بود و تمام تیم‌های آسیایی را می‌شناختم. حدود ۱۰۰ بازیکن ایرانی را با پرونده‌های شان می‌شناختم. به تاج گفتم اگر از ۴ بازی اول مقدماتی جام جهانی ۱۰ امتیاز نگرفتم بدون پول قراردادم را فسخ کنید. زمانی که من با تاج صحبت کردم بحث ویلموتس نبود و مشخص نبود چه کسی به تیم ملی می‌آید. ویلموتس اوایل خرداد به ایران آمد.


بیشتر بخوانید: حمیداوی: ویلموتس، آورده‌ای برای فوتبال ایران نداشت/ از باشگاه سپاهان گلایه دارم


کی روش گفت نمی‌خواهم با دخالت من در تیم امید مشکلی پیش بیاید

قبل از آمدن کرانچار مرتضی محصص با کی روش جلسه داشت و از او خواست درباره سرمربی تیم ملی امید با حضور من موافقت کند. کی روش گفت من نمی‌خواهم با دخالت من در تیم امید مشکلی پیش بیاید. کی روش گفت نمی‌خواهم مشکل منصوریان برای مارکار تکرار شود. البته من تیم زیر ۲۲ سال را در ۲ اردو زیرنظر گرفتم و می‌خواستم همان کاری که در تیم بزرگسال انجام می‌دادم را در آن تیم انجام دهم. کی روش گفت ما چهار ماه دیگر جام جهانی را در پیش داریم و اگر قرار است تیم امید در اختیار من باشد و مارکار مربی این تیم باشد باید تمام اختیارات برعهده خودش و من باشد.

فدراسیون برخلاف میل کی روش من را از تیم ملی کنار گذاشت

کی روش می‌گفت ما هنوز خودمان زمین تمرین نداریم و در پژوهشگاه نفت تمرین می‌کنیم به همین دلیل اگر فردا فدراسیون کوتاهی کند همه چیز گردن من و مارکار می‌افتد. اگر یادتان باشد کی روش تیم زیر ۲۲ ساله‌ها را تحویل من داد و من برای انتخاب بازیکنان به زمین هرندی رفتم. همان موقع برخلاف میل کی روش فدراسیون مرا از این تیم در زمان کفاشیان کنار گذاشت. او نزدیک جام جهانی به من نیاز داشت و من به طور اتفاقی با او آشنا شده بودم.

کی روش از طریق آنتونیو سیموئز عملکرد جهانبخش را زیر نظر داشت

سرمربی تیم داماش تهران بودم و در هتل المپیک کی روش  را برای اولین بار دیدم. او از من پرسید آیا در تیمت بازیکن جوان داری که علیرضا جهانبخش ۱۶ ساله را معرفی کردم. آنتونیو سیموئز را برای تماشای بازی جهانبخش سر بازی ما می‌فرستاد. پس از آن ارتباط مان بیشتر شد و ۲ هفته بعد زنگ زد و گفت می‌خواهی با من کار کنی که گفتم بازی‌های مان تمام شود در خدمتت هستم.
فدرایون مربی دیگری را به کی روش معرفی کرد، اما من انتخاب او بودم.

آقاجانیان: بعید می‌دانم دیگر مربی بزرگی مانند کی روش به ایران بیاید/ به تاج گفتم در ۴ بازی ۱۰ امتیاز نگرفتم بدون پول قراردادم را فسخ کنید

فدراسیون مربی دیگری را به کی روش معرفی کرده بود، اما او مرا انتخاب کرد

زمان سرمربیگری منصوریان در تیم امید من با او طبق نظر کی روش همکار شدم و ارتباط خوبی بین تیم امید و بزرگسال وجود داشت. فدراسیون مربی دیگری را به کی روش معرفی کرده بود، اما او مرا انتخاب کرد. امید نمازی هم با توجه به شناختی که کی روش از او در آمریکا داشت در کادر فنی اش قرار گرفت.

کار کردن با کی روش سخت بود

من از روز اول دنبال یادگیری بودم. کار کردن با مربی بزرگی مانند کی روش سخت بود زمان کی روش مانند کارمند تیم ملی بودیم و صبح تا شب درگیر کار بودیم. هیچ دوره‌ای اینگونه کار نمی‌کردیم در زمان امیر قلعه نویی هم من آنالیزور لژیونر‌ها بودم و هفته‌ای یک جلسه برگزار می‌کردیم و باید تمام وقت مان را برای تیم ملی می‌گذاشتیم، اما یک بیستم حقوق باشگاه را هم نمی‌گرفتیم. الان یک کمک مربی لیگ برتری زیر ۵۰۰ میلیون نمی‌گیرد. اولین قرارداد من در زمان کی روش ۵۰ میلیون بود و هر سال ۲۰ درصد بیشتر می‌شد.


بیشتر بخوانید: اصل قرارداد مربی بلژیکی به مجلس، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی ارسال شد


زمان کی روش بازیکنان به سختی به تیم ملی دعوت می‌شدند

خیلی‌ها در این مدت به کی روش معرفی شدند، اما خودشان نخواستند این زمان در اختیار تیم ملی باشند. در زمان برگزاری جام ملت‌های امارات خود کی روش هم دوست نداشت از تیم ملی ایران برود. قبل یا بعد از بازی با چین کی روش گفت اگر قهرمان هم شویم با این شرایط، سختی‌ها و مشکلات جایز نیست در تیم ملی بمانم. علیرضا جهانبخش با وجود سن کمش خیلی پرستیژ بالایی داشت.  او برای تیم امید انتخاب شد و سپس به داماش رفت. زمان کی روش بازیکن با یکی۲ بازی خوب در لیگ برتر به تیم ملی نمی‌آمد. بلکه باید برای مدت طولانی در روند خوب باقی می‌ماند.

کی روش هیچ وقت شروع کننده درگیری‌ها نبود

امیر عابدینی پس از جام جهانی برزیل به عنوان مدیر عامل داماش با وجود پیشنهادی که جهانبخش از پرسپولیس داشت به او گفت برای ادامه فوتبالت به هلند برو. من شاید تا آخر عمر کی روش را نبینم، اما خدماتی که او به فوتبال ما کرد نمی‌توانم تعبیر کنم. کی روش برهمه چیز مسلط بود و بر روانشناسی، آسیب شناسی، علم تغذیه بازیکنان و همه چیز آگاهی داشت. بعید می‌دانم دیگر مربی بزرگی مانند کی روش به ایران بیاید. من فقط یک چیز را می‌گویم که کی روش هیج وقت شروع کننده درگیری‌ها نبود.

با شرایط فعلی باید از مربیان ایرانی استفاده کنیم

از مبلغ قرارداد کی روش اطلاع دقیقی ندارم، اما بعید می‌دانم این مبلغ ۲ میلیون یورو باشد. کفاشیان گفت قرارداد کی روش زمان من یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلار بوده که پس از جام جهانی ۲۰۱۴ به یورو تغییر کرد. با شرایط فعلی کشور ما باید از مربیان خوب ایرانی استفاده کنیم. من حاضرم دستیار مربی ایرانی باشم و این کار را هم برای تیم ملی و مردم انجام می‌دهم. یحیی گل محمدی، امیر قلعه نویی، علی دایی و جواد نکونام مربیان قابل اعتمادی هستند و می‌توانند در این مقطع به تیم ملی کمک کنند.

نتوانستیم بازی دوستانه مناسب برگزار کنیم

اگر به عقب برگردیم تیم ملی در ۲،۳ سال اول کی روش مشکل زمین نداشت، اما پس از آن مشکلات سیاسی سبب شد نتوانیم بازی دوستانه خوب انجام بدهیم یا برای زمین تمرین هم مشکل داشتیم. برخی مشکلات سبب شد بازی‌های دوستانه خوبی انجام بدهیم. ما قبل از جام جهانی تنها یک بازی بزرگ با ترکیه انجام بدهیم و در آن بازی هم نسبت به اولین بازی مان در جام جهانی پنج تغییر داشتیم.

فدراسیون توانایی هماهنگی بازی های دوستانه را داشت

دیدید قبل از جام ملت‌ها چند فیفادی را از دست دادیم. کی روش پس از قرعه کشی جام جهانی برخی حریفان را برای برگزاری دوستانه مانند ایتالیا را به فدراسیون پیشنهاد داد، اما به دلیل مسائل سیاسی و مالی این بازی‌ها انجام نشد. بحث ارتباط کی روش با یک شرکت خاص برای برگزاری بازی دوستانه را تائید نمی‌کنم چراکه خود فدراسیون می‌توانست بازی‌ها را هماهنگ کند.

بازیکنان کی روش اکنون هم در تیم ملی هستند

بازیکنان کی روش الان هم در تیم ملی هستند. مهدی طارمی مدتی محروم بود، اما از توانایی هایش شناخت داشتیم و به همین دلیل او را در بازی تدارکاتی ارزیابی کردیم که آنجا هم خوب کار کرد. او به بازیکنانش اعتقاد داشت و می‌گفت تا زمانی که می‌توانند باید به تیم ملی کمک کنند. اگر بازیکن در یک تمرین سبک هم خوب کار نمی‌کرد جایی در ترکیب نداشت

کی روش برای انتخاب یک بازیکن ده نفر را زیر نظر می گرفت

کی روش روی یک بازی بازیکن را انتخاب نمی‌کرد و برای دعوت او به تیم ملی دست کم ۱۰ بازی این بازیکن را می‌دید. مهدی ترابی را زمانی که در سایپا ذخیره بود زیرنظر گرفتیم و پیام نیازمند را وقتی در پیکان بود برای تیم ملی مدنظر داشتیم. براساس پیگیری‌های طولانی مدت مان بازیکنان را به تیم ملی دعوت می‌کردیم. رامین رضائیان و میلاد محمدی را از راه آهن به تیم ملی دعوت کردیم. فرهاد کاظمی به ما گفت میلاد را بیشتر در نظر داشته باشید.

انتهای پیام/ 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
ش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
ارامنه های کشورمان ادمهای صادق و درستکاری هستند ومارکار هم میتونه به تیم ملی کمک کنه لاقل هفت سال واندی با کیروش بودو فدراسیون مبایست از وجود ایشون استفاده کنه ای کاش فدراسیون هم یه کوچلو از المانیها ویا از ژاپنیها یاد مگرفت ای کاش وهمش افسوس در ضمن به قطریها هم خوب نگاه کنیم شاید چیزی از انها یاد گرفتیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
دمت گرم كارت درسته
ستار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
( مارکار آقاجانیان )بهترین گزینه برای تیم ملی هستش و فرهادمجیدی،وحید هاشمیان،و علی کریمی باید تو کادر فنی باشن درسته دوستان؟؟؟؟؟؟
ستار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
( مارکار آقاجانیان )بهترین گزینه برای تیم ملی هستش و فرهادمجیدی،وحید هاشمیان،و علی کریمی باید تو کادر فنی باشن درسته دوستان؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
کی روش چه تاجی بر سر کشور ما گذاشت بجز گرفتن پول این ملت؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
ای کاش تیم امید را به شما میدادن، مدیران باشگاه هم میتوانند برای سرمربیگری تیم هایشان از شما استفاده کنند، از این ساندویچ ویچ هایی که داریم خیلی بهتر و بادانش بیشتر هستید،کسیکه 8_7 سال کنار کی روش کار کرده باید تجربه بالایی کسب کرده باشد، فقط تنها ایرادی که دارید خجالتی و کم رو هستید، و الی تا حالا تیم داشتید، به سهم خودم از شما ممنونم،
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر