کد خبر: ۷۱۷۳۶۷۵
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۱
۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۱
کد خبر : ۷۱۷۳۶۷۵
معاون ارزی بانک مرکزی:

پناهی گفت: مازاد عرضه ارز در سامانه نیما نشانگر کارکرد روان و مثبت این سامانه است.

بانک مرکزیبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از بانک مرکزی، دیدار معاون ارزی بانک مرکزی با سفرای جدید الانتصاب ایران در کشور‌ها با هدف آشنایی بیشتر سفرا با مسائل بانکی و مراودات اقتصادی صبح امروز در بانک مرکزی برگزار شد.

غلامرضا پناهی، معاون ارزی بانک مرکزی در این دیدار با بیان اینکه تعاملات بانک مرکزی و وزارت خارجه مستمر و بهینه است و تاکنون منتج به نتایج مفیدی شده است؛ گفت: مسائل بانکی و نقل و انتقال پول بخش مهمی از مراودات تجاری و اقتصادی کشور است.

پناهی با تشریح وضعیت کنونی روابط بانکی کشور با سایر کشورها، تصریح کرد: علیرغم تحریم‌های موجود خوشبختانه تاکنون از نظر تامین ارز واردات مشکلی نداشته ایم و مازاد عرضه ارز در سامانه نیما نشانگر کارکرد روان و مثبت این سامانه است.

پناهی افزود: سیاست بانک مرکزی مدیریت تجارت خارجی کشور بدون نفت است و استفاده از کلیه پتانسیل‌های صادرات غیر نفتی در این مسیر در دستور کار قرار دارد.

معاون ارزی بانک مرکزی با تشریح راه‌های بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور گفت: ارز حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصادی کشور بازگردد و پشتوانه تجارت خارجی کشور باشد.

وی تاکید کرد: صادرات ریالی به معنای خروج سرمایه است کشور است و لذا بانک مرکزی آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

پناهی با بیان اینکه تلاش برای اتصال سامانه سپام به بانک‌های خارجی ادامه دارد، افزود: توزیع ریسک تمرکز تجاری کشور از طریق ایجاد تنوع در مبادی ورودی کالا‌های مورد نیاز به واسطه شناسایی کالا‌های مازاد کشور‌ها و مورد نیاز کشور و نیز توسعه مکانیزم تهاتر با کشور‌ها اولویت‌های بانک مرکزی است که اقدامات سفرا و نمایندگان وزارت خارجه می‌تواند در این مسیر بسیار راه گشا باشد.

در ادامه این دیدار سفرای حاضر در جلسه ابهامات و پرسش‌های خود در خصوص مسائل بانکی و روابط کارگزاری را مطرح کرده و در مورد آن‌ها به بحث و تبادل نظر پرداختند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر