عاملی: باید از فضای دانشجویی صدای علم شنیده شود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سیاسی بودن دانشجو یعنی بتواند به پیشرفت و حل مسائل کشور کمک کند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران با تأکید بر این که گفت‌­وگو یک امر دوجانبه است و شامل خوب گفتن از یک طرف و خوب شنیدن از طرف دیگر است، اظهار کرد: یکی از موانع گفت‌­وگو عصبیت است و بسیاری از اوقات عصبیت‌­ها اجازه نمی­‌دهد که ذهن جریان داشته باشد تا بتواند بی‌­طرفانه به مسئله نگاه کند.

او با اشاره به اینکه عصبیت نوعی «منحصر کردن داده و اطلاعات» محسوب می‌­شود، گفت: در مقابل، تعامل سازگارانه به عنوان اصلی محسوب می­‌شود که مورد تأکید انبیای الهی بوده به دنبال آن قاعده «جابجایی موقعیت» مفهوم می­یابد که اگر در نظام اجرایی کشور دائماً جابجایی موقعیت صورت گیرد، فهم متفاوتی از عمل اجرایی در کشور به وجود خواهد آمد. جابجائی موقعیت به این معناست که من شرایط دیگران را درک کنم و خودم را در موقعیت آن‌ها قرار دهم و بعد قضاوت کنم.

 عاملی با اشاره به موضوعات مطرح شده در مناظرات دانشجویی گفت: مسئله محور بودن ویژگی اصلی این مناظرات بوده است تا جامعه دانشگاهی ما بتواند مسائل فعلی کشور را براساس منطق گفت­‌وگو مورد توجه قرار دهد.

او تصریح کرد: هرچه ارتباطات توسعه بیشتری پیدا کند و معطوف به درک کردن بیشتر همدیگر باشد، به دنبال آن اختلال فهم کاهش خواهد یافت. در واقع تعامل و ارتباطات به خودی خود منشاء کاهش بدفهمی و سیاه نگری یا سیاه نمائی می‌شود.

مناظره دانشجویان

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله­‌العالی) بر ایجاد فضای گفت‌وگو و تأسیس کرسی­های آزاداندیشی گفت: باید توجه داشت که در کنار طرح یک مشکل ترسیم راه­‌حل آن مشکل نیز لازم است و در همین راستاست که مقام معظم رهبری (مدظله­‌العالی) به عنوان امیدوارترین شخصیت امروز ایران در بیانیه گام دوم انقلاب به ارائه ۷ راهکار برای ۴۰ ساله دوم انقلاب پرداخته‌اند.

او بیان کرد: بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری (مدظله‌­العالی) پر از امیدواری است و ایشان همچنان‌که در این بیانیه در ترسیم ۴۰ سال گذشته انقلاب به ظرفیت‌ها نگاه کرده‌­اند، و در نگاه به ۴۰ سال آینده نیز به قابلیت­‌ها توجه داشته­‌اند.

عاملی تصریح کرد: برای ما بسیار سخت است که شاهد مشکلات مردم باشیم، ولی در همه حال باید به دنبال یافتن راه حل برای مشکلات باشیم و از مناظرات به عنوان عرصه­ای برای گفت­‌وگو نیز چنین انتظاری می­‌رود.

او افزود: تا خوب درک نکنیم، نمی‌­توانیم ارائه طریق مشخصی داشته باشیم و وقتی یک مسئله طرح می­‌شود، بایستی به دنبال راه­‌حل آن نیز حرکت کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه ایران بر خلاف سلطه‌­ای که نظام تجدد بر جهان به وجود آورده است یک مسیر جدیدی را پیش روی بشریت گذاشته است، تأکید کرد: افتخارات کشور در حوزه زیست فناوری، نانوتکنولوژی، بایو تکنولوژی و... نشان­دهنده پیشرفت­‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است و هم­ اکنون در رشد علمی کشور رتبه چهارم جهان را دارا هستیم و این امر مستند ما می‌توانیم است.وی در ادامه مانع دوم گفتگو را عدم ارتباط دانست و خاطرنشان کرد: ما هرچه بتوانیم فضای ارتباطی را گسترده‌تر کنیم موفق‌­تر خواهیم بود و قواعد اسلام ناب را میتوان با گفتگو در عرصه فهم جهانی گستراند.

عاملی با اشاره به انگاره‌­های ذهنی به عنوان مانع سوم گفت­‌وگو تصریح کرد: انگاره‌­های ذهنی به سبب آسان کردن فرآیند فکر کردن گاهی سبب می­شود انسان­‌ها با تصورات پیشینی خود، بدون فکر کردن اقدام به تصمیم کنند.

او افزود: در مقابل بعد منفی انگاره‌­های ذهنی که مانع فکر کردن می­شود، رویکرد مبتنی بر ارتباطات تدبیری وجود دارد و در قرآن کریم نیز ۱۲ واژه است که ما را به فکر کردن تشویق کرده است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران بیان کرد: دورانی که افراد تنها به عنوان مخاطبی لال تنها اطلاعات را دریافت می‌­کردند، تمام شده است و دوران کنونی دوران کاربر مبنا است که در آن افراد به عنوان کاربری فعال در تدوین و تغییر محتوا و باز خورد هستند و عرصه تفکر طرح واره‌ای تنگ می‌شود.

او افزود: امروز عرصه ارتباطات گسترش پیدا کرده است و در پرتو آن با جامعه جدیدی مواجه هستیم که عرصه ارتباطات تعاملی گستره فرامحلی و جهانی پیدا کرده است. امروزه در کنش و واکنش­‌های جهانی با انفجار عظیمی روبرو شده­‌ایم، چنانچه براساس آمار فعلی، از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون ۹۴ تریلیون ایمیل ارسال شده که میتوان آن را به عنوان یک کنش اجتماعی تلقی کرد، همچنین نزدیک به ۲۷۰ میلیارد توییت، ۲.۵ تریلیون تماشای فیلم در یوتیوب و ۲۹.۵ میلیارد فیلم و عکس در بستر اینستاگرام تبادل شده است.


بیشتر بخوانید: موافقت با درخواست بنیاد نخبگان برای فراخوان ۴۰ نفر از متقاضیان جذب وزارت بهداشت


عاملی با تأکید بر اینکه فضای امروز فضای باز و گسترده‌­ای شده است، گفت: در این فضا گفت­‌وگوی موفق گفتگویی است که تخصصی باشد.

رفع مسائل و مشکلات اقتصادی با گفت‌وگو

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه باید از فضای دانشجویی صدای علم شنیده شود، تصریح کرد: معنای سیاسی بودن دانشجو این است که بتواند به پیشرفت و حل مسائل ایران کمک کند و در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی سهم داشته باشد. گفتگو باید مبتنی بر دانش باشد چرا که از دل چنین گفتگویی اقتصاد دانش بنیان و رفع مسائل و مشکلات محقق می‌­شود.

عاملی گفت: کشور روسیه با ۱۴۰ میلیون نفر جمعیت، ۴ میلیون دانشجو دارد و ایران با ۸۵ میلیون جمعیت به همان میزان دانشجو دارد. داشتن ۴ میلیون دانشجو در ایران یعنی دارا بودن ظرفیت پیشرفت در مقطع زمانی بسیار کوتاه و باید به این قابلیت کشور توجه داشت.

مناظره دانشجویان

عاملی در ادامه گفت: عنصر دوم گفت‌وگوی موفق، تلاش برای حل مسئله است. تفاوت مشکل و مسئله این است که طرح مشکل یک مسیر بن بست و بدون سرانجام مثبت است. ولی مسئله یعنی طرح مجهول و تدبیر ریاضی حل مجهول و تبدیل آن به معلومات جدید است. نگاه حل مسئله، از عقلانیت عمل گرا برخوردار است.

گفت‌وگوی موفق، گفتگوی سازگارانه است

او عنصر سوم گفت‌وگوی موفق را گفتگوی سازگارانه دانست و گفت: سازگاری بر پایه علم و عقلانیت و نگاه مثبت برای حل مسئله است. در نگاه سازگارانه یک نوع محبت و رافت وجود دارد. پایه نگاه سازگارانه پرهیز از برخورد متعصب انه و یک جانبه نگری است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در تفکیک میان گفت‌وگوی سازش کارانه و سازگارانه تأکید کرد: منبع سازش جهل است و میوه آن کرنش است حال آنکه در گفت‌وگویی که سازگارانه باشد، منبع آن علم و میوه‌­اش حل مسئله است.

او در پایان گفت: تلاش کنیم که از گفت‌وگوی مبتنی بر عصبیت و طرح واره‌هایی که از قبل نتیجه را قطعی کرده به سمت گفتگو‌های دانش بنیان، معطوف به حل مسئله و سازگارانه حرکت کنیم تا به مسیر رشد، پیشرفت و سلامت جامعه کمک کنیم.

انتهای پیام/ 

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر