کد خبر: ۷۲۰۹۲۴۴
گروه : خوزستان » اهواز
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳
۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳
کد خبر : ۷۲۰۹۲۴۴

معاونت میراث فرهنگی خوزستان طی بیانیه‎ای، آخرین وضعیت بنای تاریخی هتل قو اهواز و روند اقدامات مرمتی انجام‎شده در آن را تشریح کرد.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، معاونت میراث فرهنگی استان خوزستان با صدور بیانیه ای اعلام کرد: باوجود وسعت بنای هتل قو و گستردگی آسیب‎های وارد آمده به اثر و همچنین محدودیت اعتبارات مربوط، اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان طی سال‎های گذشته با هدف حفظ و نگهداری این اثر، اقدامات حفاظتی و رفع خطر را براساس اولویت‎ انجام داد.

از جمله اقداماتی که در سال‎های گذشته انجام شده است، می‎توان به مستندنگاری و تهیه طرح مرمت، رفع خطر و مرمت اضطراری قسمت‎های آسیب‎دیده، جلب مشارکت مالک به منظور امضاء تفاهم‎نامه مشارکتی و هدایت او به منظور دریافت تسهیلات اعتبار فنی، جمع‎آوری بخش‎های غیرقابل نگهداری و اجرای شمع‎بندی و تنگه‎گذاری قسمت‎های در معرض خطر و نیز برچیدن اندود‌های الحاقی به منظور رفع رطوبت اشیاء در مصالح اثر اشاره کرد.

حال هتل قو اهواز چطور است؟

در سال جاری نیز از محل اعتبارات استانی مبلغ یک‎هزار میلیون ریال (معادل ۱۰۰ میلیون تومان) به منظور ادامه روند مرمت و حفاظت اضطراری از سوی این اداره‎کل تخصیص داده شده است که بر اساس آن، کلیه اقدامات از قبیل تهیه گزارش آسیب‎شناسی و طرح رفع خطر، برآورد هزینه‎های مالی با هدف آغاز عملیات اجرائی و تهیه شرح عملیات اجرائی، در دستور کار قرار گرفته است.

درحال حاضر مراحل قانونی به منظور تعیین پیمانکار ذیصلاح از سوی این معاونت و واحد امور قرارداد‌های اداره‎کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان درحال پیگیری است که به محض مشخص شدن پیمانکار، اقدامات اجرایی به منظور حفاظت از اثر پیش‎گفته عملیاتی خواهد شد.

حال هتل قو اهواز چطور است؟

هتل قو یکی از بنا‌های تاریخی اهواز مربوط به اواخر دوره قاجار است. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ۳۳۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. هتل قو در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی به صورت یک ساختمان دو طبقه با تعدادی ساختمان جنبی شامل آشپزخانه و سرایداری، مشرف به رودخانه کارون ساخته شد. این بنا در ابتدا به عنوان هتل مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن به اداره بهداشت اهواز تحویل داده شد و مدتی بعد نیز به عنوان منزل مسکونی تغییر کاربری داد. هتل قو باتوجه به موقعیت مکانی، یکی از نقاط مطرح در بافت قدیم شهر اهواز به حساب می‎آید.

انتهای پیام/گ

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر