کد خبر: ۷۲۱۰۵۹۴
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۳
۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۳
کد خبر : ۷۲۱۰۵۹۴

یک فعال محیط زیست گفت : سیل سیستان و بلوچستان وضعیت گونه جانوری "گاندو" که فقط ۲۰۰ تا ۳۰۰ سر از آن‌ها وجود دارد را به شدت تهدید می‌کند.

تهدید وضعیت گونه جانوری به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه،سعید سلیمانی یک فعال محیط زیست با اشاره به سیلی که از ابتدای امسال چند نقطه کشور را تحت تاثیر قرار داد و اکنون نیز در منطقه سیستان و بلوچستان بحران آفریده، گفت : ابتدا باید ببینیم چه عاملی باعث شده طی سال‌های اخیر با این میزان از وقوع سیل مواجه باشیم.

او گفت : باران‌های معمول و غیرمعمول همیشه وجود داشته و در سالیان دور مردم بومی مناطق به سیل به عنوان یک عامل مخرب نگاه نمی‌کردند، بلکه باران و سیلابی که در بالادست شکل می‌گرفته همواره نقش تغذیه کننده تالاب‌ها را در پایین دست داشته است.

سلیمانی بی‌مهری انسان به طبیعت طی سال‌های اخیر را عامل بروز سیلاب‌های شدید و مخرب اخیر دانست و گفت: به دلیل آسیب‌های جدی که به طبیعت وارد کردیم، میزان تاب‌آوری طبیعت برای نشان دادن رفتار مناسب در برابر بارندگی بسیار کاهش یافته و دچار آسیب جدی شده است.

او با بیان اینکه از دست رفتن جنگل‌ها، درختان و پوشش گیاهی بیشترین نقش را در این زمینه دارد، گفت: در مناطق دارای پوشش جنگلی، نفوذ آب به خاک و زمین یا همان جذب آب حدود ۴۰ برابر بیشتر از مناطقی که پوشش گیاهی آن‌ها از دست رفته، رخ می‌دهد.

سلیمانی سپس به پیامد‌های وقوع سیل اشاره کرد و فرسایش خاک را از مهمترین آن‌ها برشمرد.

 این فعال محیط زیست،گفت: تولید خاک در ایران به دلایل مختلف بسیار پایین است و از سوی دیگر کشور دائما در حال از دست دادن حجم زیادی از خاک است، بگونه‌ای که ایران رتبه اول دنیا را در فرسایش خاک دارد.

او گفت: آسیب به گونه‌های گیاهی و جانوری نیز از دیگر پیامد‌های سیلاب است و خصوصا در سیل اخیر سیستان و بلوچستان گونه مهم جانوری تمساح تالابی یا گاندو را تهدید می‌کند.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه گونه گاندو در لیست قرمز دفتر حفاظت از حیات وحش دنیا قرار دارد، گفت: بر اساس سرشماری که سال ۱۳۹۰ انجام شده از این گونه فقط ۲۰۰ تا ۳۰۰ سر در منطقه سیستان و بلوچستان باقی مانده است.

او زیستگاه گاندو را از هندوستان و بنگلادش تا سیستان و بلوچستان اعلام کرد و افزود: این گونه در ایران نیز فقط در سیستان و بلوچستان و در این منطقه نیز فقط در دو روخانه و تالاب‌های اقماری اطراف آن‌ها زندگی می‌کند.

سلیمانی افزود: گاندو گونه‌ای غیرمهاجم است و مردم محلی در کنار آن زندگی می‌کنند و حتی وجود گاندو در رودخانه یا تالاب را نماد پاکی می‌دانند و به آن‌ها احترام می‌گذارند.

این فعال محیط زیست خواستار کنترل و پایش وضعیت این گونه جانوری مهم شد و گفت: در کنار احتیاطی که مردم منطقه باید داشته باشند، اگر به دلیل سیل جابجایی در زیستگاه اینگونه تمساح ایجاد شده باید زودتر به آن رسیدگی شود .

انتهای پیام/د

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر