کد خبر: ۷۲۱۱۲۲۸
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
کد خبر : ۷۲۱۱۲۲۸

 راه‌های توسعه همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان با برگزاری اجلاس مرزی مشترک حمل و نقل بین المللی در پایانه مرزی جلفا بررسی شد.

بررسی راه‌های توسعه همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در زمینه حمل و نقلبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، راه‌های توسعه همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان با برگزاری اجلاس مرزی مشترک حمل و نقل بین المللی در پایانه مرزی جلفا بررسی شد.

سلمان زاده مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به عنوان رییس هیئت ایرانی در این اجلاس گفت: این اجلاس با تاکید وزیر راه و شهرسازی مبنی بر لزوم توسعه روابط حمل و نقلی همچنین بررسی راهکار‌های کاهش عوارض و هزینه‌های ناوگان حمل و نقلی دو کشور برگزار شد.

سلمان زاده افزود: در این نشست زمینه‌های توسعه هرچه بیشتر روابط حمل و نقلی و گمرکی بین دو طرف و آخرین وضعیت حمل و نقل جاده‌ای بین دوکشور همچنین عوارض دریافتی از ناوگان باری و مسافری دو کشور بررسی شد.

او با اشاره به توافق‌های قبلی بین دو کشور و همچنین بند‌های مصرح در موافقتنامه حمل و نقل بین المللی جاده‌ای کالا و مسافر بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان،افزود: در این اجلاس، موضوع دریافت عوارض از مازاد بر ۲۰۰ لیتر سوخت همراه ناوگان ایرانی به طرف آذری یادآوری و مقرر شد مراتب به ارگان‌های ذیربط منعکس و نتیجه را در سریعترین زمان از طریق مجاری دیپلماتیک به ما اعلام کنند.

 دلاور فرض علی یف رییس بخش همکاری‌های بین الملی کمیته دولتی گمرک جمهوری آذربایجان هم که ریاست هیئت آذری را بر عهده داشت، ضمن ابراز خوشنودی از روابط رو به رشد و همکاری‌های حمل و نقلی و گمرکی بین دو کشور، برگزاری جلسات مستمر و منظم بین نمایندگان پایانه‌ها و گمرکات مرزی مشترک برای توسعه مناسبات و رفع مشکلات احتمالی را خواستار شد.

در پایان این اجلاس دو روزه رییسان هیئت‌های ایران و جمهوری آذربایجان یادداشت تفاهم توسعه همکاری‌های حمل و نقلی و گمرکی امضا کردند.

نشست مشترک حمل و نقل جاده‌ای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به طور دوره‌ای با هدف بررسی و گسترش همکاری‌های حمل و نقل بین المللی دوجانبه در دو کشور برگزار می‌شود.

کمیسیون مشترک حمل و نقل جاده‌ای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان با حضور مسوولان بخش ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی دو کشور خرداد ماه امسال در باکو برگزار شد.

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان با داشتن بیش از ۷۶۰ کیلومتر مرز مشترک و چهار گذرگاه مرزی رسمی علاوه بر حمل و نقل هوایی و ریلی در حمل و نقل جاده‌ای و ترانزیت نیز همکاری‌های مناسبی دارند.

در زمان حاضر تنها ارتباط جاده‌ای میان جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان از طریق خاک جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود همچنین ناوگان باری جمهوری اسلامی ایران از خاک جمهوری آذربایجان به عنوان مسیر ترانزیتی برای مقاصد روسیه، گرجستان و اوکراین و بلاروس رفت و آمد می‌کند.

انتهای پیام/ک

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر