کد خبر: ۷۲۱۱۴۲۸
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
کد خبر : ۷۲۱۱۴۲۸
استاندار:

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: راه ارتباطی ۳۳ روستای سیل‌زده جنوب این استان با توجه به شدت بارندگی‌ها و سیلاب همچنان بسته است و امداد رسانی از طریق بالگرد و قایق انجام می‌شود.

راه ارتباطی ۳۳ روستای سیلزده سیستان و بلوچستان همچنان بسته استبه گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ،احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان   اظهار داشت: همزمان با بارندگی‌های ۲۰ تا ۲۲ دی در سیستان و بلوچستان و جاری شدن سیلاب راه ارتباطی ۸۹۰ روستای این استان قطع شد که با تلاش شبانه روزی نیرو‌های امدادی تنها راه ۳۳ روستا بسته است

او افزود: در سیلاب اخیر حدود سه هزار میلیارد تومان خسارت به بخش‌های زیربنایی، کشاورزی، برق، شیلات و آموزشی سیستان و بلوچستان وارد شد و همچنان با توجه به شدت سیلاب برآورد‌ها در حال انجام است.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: بر اساس برآورد اولیه سیل ۷۴۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به بخش راه‌ها، ۲۳ میلیارد تومان به شبکه برق رسانی و ۴۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به شبکه آبرسانی استان خسارت وارد کرده است.

او  ادامه داد: همچنین در سیلاب اخیر بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان متحمل ۶۴۰ میلیارد تومان، مسکن ۸۲۰ میلیارد تومان، ارتباطات یک میلیارد تومان، عشایری ۲۴ میلیارد تومان و مراکز بهداشتی درمانی ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان دچار خسارت شدند.

موهبتی تصریح کرد: ۱۰۸ میلیارد تومان به مراکز آموزشی، ۱۸ میلیارد تومان بخش منابع طبیعی، ۳۳۲ میلیارد تومان زیرساخت‌های شهری و ۱۱۳ میلیارد تومان به بخش شیلات خسارت وارد شده است.

او بیان کرد: براساس آخرین آمار از مجموع ۸۷۰ روستای سیستان و بلوچستان که دچار قطعی برق شده بودند تاکنون برق ۸۷۰ روستا وصل شده و تنها هفت روستا بی برق هستند.

بارندگی و سیل ۲۰ تا ۲۲ دی در سیستان و بلوچستان آثاری از تخریب و نابودی و خسارت بر منازل، ابنیه، زیرساخت ها، مزارع و باغات مردم برجا گذاشت و سیلاب سرگردان در دشت و کوهستان به هرکجا سر کشید و از تخریب اندک سرمایه‌های زندگی نیز چشم پوشی نکرد.
این سیل ویرانگر اگر چه باعث پرشدن سد‌ها و بند‌ها و هوتک‌های منطقه شد و مناطق تشنه را سیراب کرد، اما در مدت کوتاهی برای مردم روستایی و کشاورز غم و غصه، اضطراب و بغض را به همراه آورد تا اینکه به یکباره به ارمغانی شیرین از جنس هم‌دلی و مهربانی تبدیل شد و در میان موج‌های خروشان سیل دست‌های مهربان هموطنان به سوی مردمان زخم دیده دراز شد.

سیلاب ویران کرد و رفت، اما سیل مهربانی در مناطق سیلزده جاری شد و هموطنان برای کمک رسانی به برادران و خواهران سیل زده خود شتافتند، اما عمق فاجعه این سیل به حدی است که با گذشت ۶ روز از بارندگی همچنان از مجموع ۸۹۰ روستا که راه ارتباطی آن‌ها قطع شده بود ۵۰۰ روستا بازگشایی و همچنان امدادرسانی به ۳۹۰ روستا بوسیله بالگرد و قایق‌های امدادی در حال انجام است.

سیستان و بلوچستان پس از تحمل ۲۰ سال خشکسالی پی در پی که عدم توازن در میزان آب و در نتیجه کمبود این مایه حیات، نابودی گیاهان، کاهش عمق آب‌های سطحی و زیر زمینی و بروز پدیده‌های مختلف نظیر توفان ریزگرد‌ها را برای آن به همراه داشت و مردمانش را که اکثرا کشاورز و دامدار بودند بیکار کرده بود هم اینک با سیلابی غیر منتظره روبه رو شد که خسارت‌های عمیقی را در بخش‌های مختلف استان برجا گذاشت.

به گفته مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان سیل زدگان ۱۴ شهرستان این استان نیاز مبرم و فوری به مواد غذایی و وسایل گرمایشی دارند.

رسول راشکی اقلام غذایی نظیر انواع کنسرو جات، خرما، برنج و روغن و اقلام زیستی نظیر پتو و موکت و اقلام گرمایشی مانند چراغ آترا را از مهمترین نیاز‌های سیل زدگان استان عنوان کرد.

او  گفت: هموطنان گرامی می‌توانند کمک‌های غیرنقدی خود را به پایگاه‌های جمعیت هلال احمر استان و کمک نقدی خود را از طریق شماره گیری #۵۴*۱۱۲* و شماره حساب ۵۲۶۳۶۳۶۳۵۳ نزد بانک ملت شعبه امام علی (ع) بنام کمک‌های خیری جمعیت هلال احمر استان واریز کنند.

انتهای پیام/ع

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر