کد خبر: ۷۲۱۱۹۸۲
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
کد خبر : ۷۲۱۱۹۸۲
رئیس کنفدراسیون صادرات:

لاهوتی گفت: از تاریخ ۲۲ فروردین ۹۷ تا پایان آذرماه امسال، ۳۶ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگردانده شده است.

برگشت ۳۶ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور؛ چند درصد صادرکنندگان ارز را برنگرداندند؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد لاهوتی درباره میزان ارز برگشت داده شده از سوی صادرکنندگان اظهار کرد: از تاریخ ۲۲ فروردین ۹۷ تا پایان آذرماه امسال، ۳۶ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگردانده شد که بیش از ۷۰ درصد از تعهد صادرکنندگان را شامل می‌شود.

رئیس کنفدراسیون صادرات افزود: این ۷۰ درصد بر اساس فرمول‌ها و معافیت‌هایی است که بانک مرکزی در نظر گرفته است.

وی گفت: این میزان بازگشت ارز، شرایط مورد قبول برای بانک مرکزی است و مسئولان این بانک هم تاکید داشتند که صادرکنندگان ارز را به چرخه اقتصادی بر گرداندند به همین دلیل تا پایان دی ماه را تمدید کرد تا افرادی بتوانند کف تعیین شده را واریز کنند تا بتوانند از معافیت مالیاتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده خود استفاده کنند.

لاهوتی ادامه داد: با پایان دی ماه، بانک مرکزی اسامی را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار خواهد داد و این سازمان بر اساس این لیست نسبت به معافیت صادراتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده اقدام خواهد کرد.

رئیس کنفدراسیون صادرات گفت: حداقل ۲۵۰۰ میلیارد تومان از منابع صادرکنندگان به دلیل همین موضوعات پرداخت نشده که امیدواریم با برطرف شدن این موضوع صادرکنندگان به منابع خود دست یابند.

وی درباره ۳۰ درصد باقی مانده از ار‌زهای صادراتی تصریح کرد: نمی‌توان ادعا کرد که این میزان خروج ارز بوده بلکه برخی صادرات به صورت عبور موقت انجام شده که هنوز سازوکار اجرایی آن بین بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی و گمرک تعیین نشده است.

رئیس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه برخی از صادرکنندگان نیز برگشت ارز آن‌ها به میزان ۷۰ درصد نرسیده و برخی هم مربوط به کالا‌هایی است که صادر شده، اما سررسید نشده است، گفت: در مجموع بین ۵ تا ۱۰ درصد از صادرکنندگان ارز خود را برنگردانند و مابقی افرادی هستند که از کارت‌های یک بار مصرف استفاده کردند که مسئولان باید درباره آن تصمیم گیری کنند.

لاهوتی درباره احتمال تمدید زمان بازگشت ارز صادراتی افزود: بانک مرکزی مشکلی در این باره ندارد، اما مشکل این است که هنگامی که این مهلت تمدید می‌شود، استرداد مالیات بر ارزش افزوده نیز تمدید می‌شود و عملا آن دسته از صادرکنندگانی که رفع تعهد کردند و باید مالیات ارزش افزوده خود را دریافت کنند نمی‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند.

منبع: میزان

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر