کد خبر: ۷۲۱۴۵۱۸
گروه : گلستان » گرگان
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
کد خبر : ۷۲۱۴۵۱۸

مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان از انجام ۲۱ پروژه بازآفرینی با اعتباری بالغ بر ۹۳ هزار میلیارد ریال از ابتدای سال جاری در این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، حسین محبوبی مدیرکل راه‌ و‌شهرسازی استان گلستان با بیان اینکه از مجموع ۳۱ شهر استان گلستان در مجموع ۱۵ شهر دارای محدوده مصوب بافت فرسوده هستند، گفت: مجموع مساحت این ۱۵ شهر ۱۵ هزار و ۷۴۴ هکتار است که از این مقدار هزار و ۹۲۹ هکتار جزو بافت فرسوده مصوب شهری است، به‌عبارتی در حدود ۱۶/۶ درصد مجموع مساحت این ۱۵ شهر را بافت فرسوده تشکیل داده است و حدود ۲۸/۳ از جمعیت این شهر‌ها نیز در بافت فرسوده ساکن هستند.

او با اشاره به این‌که تنها دو شهر گرگان و گمیشان دارای بافت تاریخی مصوب هستند، افزود: مساحت بافت تاریخی در شهر گرگان ۱۵۲ و در گمیشان نیز ۱۸۰ هکتار است، همچنین، مساحت سکونتگاه‌های غیررسمی در گرگان ۱۵۰ و در گنبد نیز ۱۰۰ هکتار است.

محبوبی، تعداد طرح‌های بازآفرینی انجام شده در سال جاری را ۲۱ پروژه عنوان و اعلام کرد: از این تعداد ۱۸ پروژه مربوط به بافت تاریخی و سه پروژه نیز مربوط به سکونتگاه‌های غیررسمی است که با صرف اعتباری بالغ بر ۹۳ میلیارد ریال انجام شده است. احداث سرای محله انجیراب در شهر گرگان و ایستگاه آتشنشانی در شهر گنبد از جمله شاخص‌ترین پروژه‌های انجام‌شده در حوزه بازآفرینی استان بوده است.

او ادامه داد: در بافت‌های تاریخی نیز پروژه‌های متفاوتی داشته‌ایم و کار مرمت و بهسازی جداره‌های پنج مرکز محله در محلات درب نو، دوشنبه‌ای، سرچشمه، سبزه‌مشهد و پا سرو تقریبا به اتمام رسیده است، در بافت تاریخی از سال ۹۴ تاکنون در حدود ۶۰ پروژه انجام داده‌ایم که عمده آن‌ها مرمت و بهسازی تکیه‌ها، به‌عنوان جداره و قلب تپنده محلات بوده است.

او با اشاره به این‌که طبق نامه بانک مسکن استان، امسال برای اعطای تسهیلات بازآفرینی، سقفی در نظر گرفته نشده بود، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۶۰۰ متقاضی اخذ تسهیلات بازآفرینی را به بانک معرفی کرده‌ایم که ۴۵۰ واحد، تسهیلات را اخذ کرده‌اند.


بازنگری بافت فرسوده در گرگان و گنبد در دست اقدام


او با اشاره به این‌که مطالعات بافت فرسوده تنها در شهر‌های گرگان، گنبد، آزادشهر، کردکو، بندر ترکمن، علی‌آب و آق‌قلا انجام شده است، افزود: در سایر شهر‌های استان فقط محدوده بافت فرسوده مشخص شده است، در سال‌های گذشته بودجه‌ای برای تهیه طرح در نظر گرفته نمی‌شد، اما یکی از اقدامات اخیر عمران و بهسازی، بازنگری طرح محلات هدف است و ما نیز در حال شروع مطالعات بازنگری در دو شهر گرگان و گنبد هستیم، انجام این مطالعات در سایر شهر‌ها با توجه به اینکه شهرداری‌ها از عهده هزینه تهیه طرح بر نمی‌آیند پیشرفت کندی دارد.
 
انتهای پیام / ق
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر