کد خبر: ۷۲۱۶۲۳۵
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۳
۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۳
کد خبر : ۷۲۱۶۲۳۵
گروه : فارس » شیراز

پسته کار نمونه ملی فارس با تولید ۱۳ تن پسته در هکتار رکورد عملکرد کشور در این محصول را شکست.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، محمدباقر شیخ الاسلامی پسته کار نمونه ملی فارس گفت: در حال حاضر دارای ۱۱۰هکتار باغ پسته که ۹۰ هکتار آن مثمر است،که با تولید ۱۳ تن پسته در هکتار رکورد دار تولید این محصول در کشور است و متوسط عملکرد تولید پسته کشور کمتر از یک تن در هکتار است.

او، استفاده از ارقام مناسب و رعایت تناسب کشت ارقام گرده زا، تغذیه باغ بر اساس نیاز کودی گیاه با توجه به نتایج آزمون خاک، عملکرد بالا وکاشت ارقام مناسب با توجه به زمان برداشت از شاخص‌های انتخاب به عنوان پسته کار نمونه ملی ذکر کرد.

رعایت اصول GAP عملیات مناسب کشاورزی، برندسازی محصول برای بازاریابی، رعایت اصول صحیح خشک کردن محصول به منظور جلوگیری از بیماری‌های قارچی به خصوص پیشگیری از ایجاد افلاتوکسین درمحصول تولیدی از دیگر شاخص‌ها بود.

او افزود: برای عبور از کشاورزی سنتی و گام نهادن در مسیرکشاورزی پایدار نیازمند تلفیق علم وتجربه است که با مشاوره گرفتن از محقق برتر پسته کشور دکتر حسین حکم آبادی و استفاده از تکنولوژی و به کار گرفتن ابزار‌های مدرن مانند سایت هواشناسی، آبیاری نوین و هوشمند و سامانه ضد تگرگ موفق به دستیابی به عملکرد بالا در هکتار شد.

باغ نمونه پسته مذکور سایت ملی، استانی و الگویی بودکه کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی سروستان و مرکز جهاد کشاورزی کوهنجان؛ در تمام مراحل داشت و برداشت از جمله بررسی نیاز تغذیه ای، ردیابی آفات، کنترل آفات و بیماری ها، مبارزه بیولوژیک، آزمون‌های برگ و خاک و آنالیز آن ها، مدیریت آبیاری راهنمایی و کمک کردند.

شیخ الااسلامی گفت: برای استفاده بهینه از آب در این باغ الگویی از آبیاری تحت فشار و سنسور‌های رطوبتی و دمایی استفاده شد.

برای کاهش مصرف آب، استفاده از اتوماسیون و آبیاری هوشمند، الگوی کشت در مناطق مستعد، از زراعت‌های پر آب بر به تولیدات باغی کم آب بر با ارزش اقتصادی بالا تغییر و از ظرفیت تولید غلات در کشت دیم با آبیاری تکمیلی استفاده می شود.

او ادامه داد: با توجه به توسعه روزافزون پسته در استان فارس پیشنهاد می‌شود یک پژوهشکده پسته در شهرستان سروستان راه اندازی شود.

در حال حاضر پژوهشکده پسته کشور در شهر رفسنجان قرار دارد که به دلایل بُعد مسافت و تفاوت‌های اقلیمی توانایی پشتیبانی علمی و فنی باغ‌های استان فارس را ندارد.

ایجاد مرکز راهبردی پسته در سروستان قطعا ارتقای راندمان تولید را فراهم کرده و در نتیجه حفاظت از منابع آب و افزایش درآمد بهره برداران این حوزه را به دنبال خواهد داشت.

شیخ الاسلام از بهره برداران موفق بخش کشاورزی استان فارس است که در کارنامه کاری خود، رکورد‌های استانی تولید ذرت ۱۰۷ تن در سال ۱۳۸۸، تولید چغندر قند ۷۰ تن در سال ۱۳۷۰، تولید کلزا ۵/۵ تن در هکتار رقم داخلی سال ۱۳۷۰ و تولید کینوا ۵/۵ تن در هکتار سال ۱۳۹۶ را دارد.

محمدباقر شیخ الاسلام با ۶۰ سال سن، دارای مدرک فوق دیپلم برق و به مدت ۴۰ سال مشغول به فعالیت کشاورزی است و در مزارع خود در شهرستان سروستان در حال حاضر گندم، جو و کلزا و محصولات باغی بادام، انگور و خرمالو نیز تولید می‌کند.

درسال‌های اخیر با توجه به کاهش کمی و کیفی منابع آب پسته یکی از گیاهان مقاوم به شوری آب و کم‌آبی است،که توسعه این گیاه در شهرستان‌های استان فارس رواج یافته است.

انتهای پیام/ 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر