کد خبر: ۷۲۱۸۳۰۷
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷
۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷
کد خبر : ۷۲۱۸۳۰۷

استاندار هرمزگان گفت: سیل اخیر بیش از هزار و پانصد و شش میلیارد تومان به زیرساخت‌های استان خسارت وارد کرد.

سیل بیش از هزار و پانصد میلیارد تومان به هرمزگان خسارت زدبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از هرمزگان، فریدون همتی، استاندار هرمزگان گفت: سیل اخیر بیش از هزار و پانصد و شش میلیارد تومان به زیرساخت‌های استان خسارت وارد کرد.

همتی افزود: در بخش آب و فاضلاب با توجه به خسارات گسترده و قطع آب از سد جگین به عنوان منبع تامین آب شهرستان جاسک از بدو بروز بحران، آبرسانی با تانکر انجام شد.

او با اشاره به انتقال تاسیسات و تجهیزات مورد نیاز به سد جگین و شبکه راه اندازی و ارسال آب از سد جگین به تصفیه خانه و آبگیری کل شهر جاسک، گفت: اکنون مشکل آب ۲۹۷ روستا از ۳۳۵ روستایی که دچار قطعی آب شده بودند، برطرف شده است.

استاندار هرمزگان گفت: آب ۳۰ روستای شهرستان جاسک، ۶ روستای شهرستان بشاگرد و ۲ روستای بخش سندرک میناب همچنان قطع است.

همتی در خصوص برآورد خسارات حوزه ارتباطات هم گفت: اصلی‌ترین مشکل ایجاد شده آسیب دیدگی شبکه فیبر نوری جاسک – کنارک در دو نقطه بوده است که با زحمات نیرو‌های فناوری ارتباطات و شرکت مخابرات مشکلات عمده ارتباطی حل و فصل شده است.

او افزود: در روستا‌هایی که فاقد برق و جاده دسترسی هستند هنوز مشکل ارتباط تلفنی وجود دارد.

استاندار هرمزگان در تشریح خسارات حوزه راه‌ها و جاده‌های مواصلاتی گفت: بیشترین خسارت وارده به بخش راه‌ها بوده است که با تلاش نیرو‌های امدادی و همه دستگاه‌های امدادرسان تعداد زیادی از راه‌ها بازگشایی شده است و تلاش برای بازگشایی راه‌های روستایی باقی مانده ادامه دارد.

همتی در خصوص خسارت‌های حوزه برق هم گفت: خسارات زیادی به زیرساخت‌های برق وارد شده که حدود ۲۰۰ کیلومتر شبکه ۲۰ کیلو ولت نیاز به مقاوم سازی دارد.

او افزود: برق ۲۵۰ روستا در شهرستان‌های بشاگرد و جاسک قطع شده بود که با همت نیرو‌های اداره برق، مشکل اکثر روستا‌ها بر طرف شده و اکنون تنها ۸ روستا در شهرستان جاسک و ۳ روستا در شهرستان بشاگرد به دلیل نداشتن راه مناسب فاقد برق هستند.

استاندار هرمزگان گفت: فضا‌های آموزشی شهرستان‌های بشاگرد و جاسک هم دچار خسارت زیادی شدند به نحوی که به ۲۱ مدرسه شامل ۵۲ کلاس درس آسیب جدی وارد شده است و۳۳ مدرسه با ۷۶ کلاس درس و دوسالن نیاز به تعمیرات اساسی و تجهیزات دارند.

فریدون همتی افزود: در حوزه کشاورزی هم حجم خسارات بسیار گسترده است.

او گفت: تخریب ۳۲۰۰ هکتار اراضی زراعی، ۳۵۰ هکتار باغات، تلف شدن ۳۱۰۰راس دام، تخریب ۸۰ واحد دامداری، ۱۷۰ حلقه چاه کشاورزی، تخریب ۵۰ کیلومتر جاده بین مزارع، از بین رفتن ۱۵۰۰هکتار زمین آبیاری تحت فشار و۶۰ سازه آبخیز داری تنها بخشی از خسارات وارده است.

استاندار هرمزگان از اقدامات ارزشمند نیرو‌های امدادی از جمله هلال احمر، سپاه، ارتش، بسیج و سایر نیرو‌های خدمات رسان هم تشکر کرد.

فعالیت گروه‌های جهادی نیروی دریایی سپاه در مناطق سیل زده جاسک

سردار غلامشاهی، فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از هرمزگان،گفت: ۸۰ نفر از نیرو‌های جهادی منطقه یکم نیروی دریایی سپاه در مناطق سیل زده شهرستان جاسک در حال خدمت رسانی به مردم هستند.

او افزود: این نیرو‌ها در قالب گروه‌های ۵ نفره به همراه تجهیزات امدادی از جمله ماشین آلات سبک و سنگین و دارو  از همان روزهای ابتدایی سیل به مناطق سیل زده اعزام شدند.

آخرین خبرها پس از سیل در هرمزگان ؛ خسارت بیش از هزار و پانصد میلیارد تومانی

انتقال روستاهای درمعرض سیلاب هرمزگان به منظور حفظ امنیت آن ها است

رضا مدرس معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان در نشست بررسی جابجایی روستاهای در معرض سیلاب استان هرمزگان، بر تسریع در تعیین تکلیف خانه‌های خسارت دیده ناشی از سیلاب تاکید کرد و افزود: اولویت در بازسازی مناطق سیل زده ساماندهی خانه‌های روستاهای دهستان گابریک و دیگر مناطق خسارت دیده است.

او با تاکید بر تسریع در روند اجرایی بازسازی مناطق خسارت دیده، بیان کرد: مدیران مربوطه باید هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان اضافه کرد: باید بررسی‌های دقیق در منطقه سیل زده صورت گیرد و اگر روستای نیاز به جابجایی دارد با در نظر گرفتن شرایط آن اقدامات لازم صورت بگیرد.

مدرس خاطرنشان کرد: انتقال روستاها به منظور حفظ امنیت آنها است و روستاهای که ضرورتی برای جابجایی آنها وجود ندارد، تمهیدات لازم برای بازسازی آنها اندیشیده خواهد شد.

مسئولین به فکر سیل زدگان چادرنشین باشند

بارندگی اخیر در شرق استان هرمزگان خسارات فراوانی به منازل، دام، زمین‌های کشاورزی، تاسیسات و زیرساخت‌ها و قایق‌های صیادی روستائیان زد، راه ارتباطی بسیاری از روستا‌ها قطع شد و خانه‌های بسیاری اسیر آب و گل و لای شدند.

بعد از وارد شدن آسیب شدید به منازل روستائیان کمپ‌های اسکان موقت در برخی مناطق دایر شد و مردمی که خانه هایشان قابلیت سکونت را از دست داده بودند در آنجا اسکان داده شدند.

حال با وجود اینکه هنوز راه همه روستا‌ها باز نشده است و امدادرسانی‌ها هم در بعضی نقاط با بالگرد ادامه دارد و حتی کار بازسازی منازل مسکونی هم آغاز نشده است موج جدید بارشی در حال دربرگرفتن هرمزگان به ویژه شرق استان است.

این موضوع با وجود اینکه طبق اعلام هواشناسی حجم بارندگی کمتری نسبت به بارندگی قبل دارد، اما به هر حال می‌تواند مشکلاتی را برای سیل زدگان ایجاد کند و نیاز است مسئولین تمهیدات لازم را برای جلوگیری از مشکلات احتمالی بیاندیشند.

کاهش دما نیز یکی دیگر از مسائلی است که به دنبال بارندگی رخ خواهد داد و توجه به این مسئله هم امری بدیهی است.

رنجبر مدیرکل هواشناسی استان هرمزگان اظهار داشت:از بعد از ظهر چهارشنبه تا ظهر روز جمعه تحت تاثیر موج ناپایدار جوی اکثر نقاط استان شاهد بارندگی خواهد بود و شرایط بارانی طی روز پنج شنبه در اکثر نقاط استان پیش بینی می‌شود.

او افزود: شدت بارش طی این مدت در برخی نقاط مرکزی و شرقی استان هرمزگان خواهد بود.

رنجبر تصریح کرد: تاثیرات این موج در مناطق دریایی استان نیز طی روز چهارشنبه تا ظهر پنج شنبه وزش تند باد‌های جنوب شرقی و از ظهر پنجشنبه با خروج موج بارشی از مناطق و جزایر خلیج فارس وزش تندباد‌های شمال غربی را خواهیم داشت.

رنجبر تاکید کرد: طی این مدت با توجه به مواج شدن دریا لازم است تمهیدات لازم در خصوص سفر‌های دریایی صورت گیرد.

او خاطرنشان کرد: از لحاظ دمایی هم از روز جمعه شاهد کاهش دما در استان خواهیم بود.

مدیرکل هواشناسی استان هرمزگان تاکید کرد: مقدار بارش بسیار کمتر از بارش قبلی است و پیش بینی ۳۰ میلی متر بارندگی شده است، اما باید توجه داشت که استان کرمان هم داری بارندگی خواهد بود.

انتهای پیام/ب

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر