کد خبر: ۷۲۱۹۰۵۴
گروه : زنجان » زنجان
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
کد خبر : ۷۲۱۹۰۵۴
گروه : زنجان » زنجان

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان گفت: با توجه به بارش برف و کمبود طعمه، ۱۲ مورد گزارش در خصوص مشاهده گرگ از سوی ساکنان شهرک‌های اقماری شهر زنجان به این اداره کل اعلام شد.

ورود گرگ‌های گرسنه داخل حریم شهر زنجانبه گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، اسماعیل قلی زاده فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان روز چهارشنبه با بیان اینکه گزارش‌های واصله از منطقه گاوازنگ زنجان،کوی فرهنگ، اراضی پائین کوه، شهرک نصر، بوده است، افزود: ۲ مورد از گزارش‌ها مسجل شد که بلافاصله ماموران یگان حفاظت محیط زیست به محل اعزام شده و نسبت به دفع این حیوانات وحشی اقدام کردند.

قلی زاده از ساکنان شهرک‌های اقماری و حاشیه‌نشینان شهر زنجان خواست در صورت مشاهده گرک در حریم شهر، بلافاصله موضوع را با اداره کل حفاظت محیط زیست در میان بگذارند تا نسبت به متواری کردن آن اقدام شود.

او افزود: قریب ۲۰ روز پیش به علت سهل انگاری چوپان، ۲ قلاده گرگ به دام‌های درحال چرا در روستای چرزه واقع در شهرستان طارم، هجوم آورده و ۱۲ راس گوسفند را تلف کردند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان بیان اینکه امسال در زنجان، گزارشی در خصوص حمله گرگ به انسان را نداشتیم، تصریح کرد: گرگ‌ها بطور معمول شب‌های زمستان و به منظور تغذیه (یافتن غذا) وارد سکونت‌گاه‌های انسانی می‌شوند که لازم است اقدامات حفاظتی و مراقبتی از سوی افراد جدی گرفته شود.

او گفت: کمبود طعمه در طبیعت باعث نزدیکی این جانور به جوامع روستایی و شهری می‌شود که این نیز برای انسان‌ها و دام‌های اهلی خالی از خطر نیست.
قلی زاده با اشاره به اینکه این حیوانات وحشی بی دلیل به انسان‌ها و دام‌های اهلی حمله ور نمی‌شوند، افزود: افراد باید از ریختن زباله‌ها و رها کردن لاشه حیوانات تلف شده در حاشیه روستا‌ها و شهر‌ها به جد پرهیز کنند چراکه وجود زباله و لاشه حیوانات، عامل و محرکی قوی برای نزدیک شدن گرگ‌ها به سکونت‌گاه‌های انسانی است.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان به روستاییان توصیه کرد در فصل زمستان از چرای دام در طبیعت، خودداری ورزند که متاسفانه برخی دامداران مبادرت به این کار می‌کنند و گرگ‌ها نیز از فرط گرسنگی با دیدن دام ها، تحریک به حمله می‌شوند.
قلی زاده تصریح کرد: دست اندازی انسان به طبیعت و برهم خوردن چرخه غذایی، موجب شده است تا گرگ‌ها در فصل زمستان به حریم روستا‌ها و شهر‌ها نزدیک‌تر شوند و امنیت و آرامش ساکنان را برهم بزنند.

برای حفاظت از دام‌های خود باید اقدامات حفاظتی را ابا دقت بیشتری انجام داده و هشدار‌ها را نیز جدی بگیرند و از سالمندان و کودکان که قدرت مقابله در برابر گرگ را ندارند مراقبت بهتر و بیشتری کرده و به آنان اجازه ندهند به تنهایی در مکان‌ها و زمان‌های خلوت، رفت آمد کنند.
منبع: ایرنا
انتهای پیام/ ش ج

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر