برآمدگی رگ‌ها گاهی خطرناک است

برآمدگی رگ ها به دلایل مختلفی ایجاد می شوند که می توانند گاهی خطرناک و نشانه بیماری خاصی باشند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، نازک شدن پوست و بیرون زدگی رگ‌ها می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. یکی از مهم‌ترین علل آن تغییرات هورمونی است که با افزایش سن ظاهر می‌شود. معمولا این اتفاق در زنان بالای ۵۰ سال، سنی که اغلب زنان یائسگی را تجربه می‌کنند و تغییرات هورمونی دارند دیده می‌شود.

سرعت تغییرات مربوط به سن است که به صورت ناگهانی بیشتر می‌شود. زنان در این رده سنی متوجه تنگ شدن چشم‌ها و ازبین رفتن چربی موجود در بدن می‌شوند که این امر موجب نازک‌تر شدن پوست و برآمدگی رگ‌ها می‌شود.

برآمدگی رگ ها

این تغییرات تا سن ۶۰ سالگی به اوج می‌رسد، و بعد از آن دوباره سرعت آن کم می‌شود. گفته می‌شود افزایش سرعت تغییرات در بدن و چهره زنان بعد از ۵۰ سالگی به دلیل کم شدن هورمون جنسی استروژن است که به دنبال یائسگی رخ می‌دهد.


بیشتربخوانید:علت رگ‌های برجسته روی دست


هورمون استروژن تاثیری گسترده‌ای روی پروتئین کلاژن دارد و خاصیت ارتجاعی پوست ناشی از آن است. کاهش این هورمون همچنین باعث تحلیل رفتن استخوان‌های گونه و چانه هم می‌شود.  علائم و نشانه‌های این نوع عارضه مانند خونریزی ازآسیب به رگ، احساس درد یا کشیده شدن پوست، تورم یا قرمزی تغییر در رنگ پوست، ضخیم شدن زخم یا زخم‌های پوستی است.

ایجاد برآمدگی رگ به چه علت است؟

تمام افراد در دو حالت پیری و ورزش کردن ممکن است شاهد برآمدگی رگ‌های دست و پا خود باشند، اما این دو دلایل مختلف خود را دارند. هنگام ورزش کردن ممکن است به دلیل از بین رفتن چربی‌های اضافه اتفاق بیفتد، اما هنگام پیری گاهی به علت بیماری‌هایی مانند قلبی عروقی ظاهر می‌شوند.

برآمدگی رگ ها

برآمدگی رگ‌ها ممکن است ریشه ژنتیکی داشته باشد. ژنتیک تاثیر به سزایی در برآمدگی رگ‌ها دارد. اگر تعدادی از اعضا یک خانواده دارای رگ‌های برآمده در اندامشان باشند، حتما دیگر عضو‌ها هم شاهد این تغییر خواهند بود.

عامل دیگر آب و هوای گرم است که می‌تواند موجب برآمدگی رگ‌ها شود. گرما می‌تواند رگ‌ها را برجسته‌تر نشان دهد و باعث شود که آن‌ها بزرگتر جلوه داده شوند. گرما حتی موجب می‌شود که دریچه رگ‌ها به طور صحیح عمل نکنند، به همین دلیل است که افراد در روز‌های گرم رگ هایشان را برجسته‌تر می‌بینند.

علل دیگر افزایش سن است که موجب این نوع اتفاق می‌شود. با افزایش سن رگ‌ها ضعیف‌تر می‌شوند و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند. این به این معنی است که خون، مدت طولانی تری در رگ‌ها می‌ماند و این جمع آوری خون، باعث رشد بیش از حد رگ‌ها و برآمدگی آن‌ها می‌شود. همچنین پیری باعث می‌شود که پوست، نازک‌تر شود و رگ‌ها بیشتر ظاهر شوند. چربی نامناسب بدن، از دست دادن چربی و وزن کم کردن به طور کلی باعث می‌شود که رگ‌ها بر سطح پوست برجسته‌تر و نمایان‌تر شوند.

خونریزی رگ ها

رگ‌های واریسی زمانی اتفاق می‌افتد که دریچه‌های آن ضعیف شده و منجر به خون سازی می‌شوند. در بعضی موارد حتی ممکن است رگ‌ها پشت سر هم به طور ناگهانی پاره شده و باعث خون ریزی رگ‌ها شوند.

فلبیت یک نوع التهاب رگ‌ها است. این التهاب رگ‌ها ناشی از عفونت دست است و همچنین می‌تواند دلیل تورم رگ‌ها هم باشد. در این زمان باید حتما برای درمان به پزشک مربوطه مراجعه کرد.  اگر ظاهر رگ‌ها باعث ناراحتی شدند، می‌توان برای درمان و رفع آن‌ها از روش‌های پزشکی استفاده کرد.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر